Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България очаква през юни ЕС да каже "да" за преговори с Македония и Албания

"Западните Балкани не са заден двор на Европа, а сърцето на Европа", заяви Захариева

2 коментара
Федерика Могерини и Екатерина Захариевa

Външният министър Екатерина Захариева очаква още през юни ЕС да вземе решение за започване на преговори за присъединяването на Македония и Албания.

"Обнадеждена съм от дебатите, които не бяха пряко свързани с разширяване или с конкретни дати, но от това, което чух мисля, че има голям шанс това да се случи", каза Захариева на съвместна пресконференция с върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи Федерика Могерини след края на неформалната среща на министрите на външните работи "Гимних" в София.

Тя обясни, че през през април трябва да излезе доклад за всички страни от Западните Балкани, а през юни лидерите на страните членки могат да решат за началото на преговорите.

За да се придвижи напред, Македония трябва да реши спорът за името си с Гърция. Правителството в Скопие даде сигнали, че е готово на отстъпки. Преговорите между първите дипломати на двете страни Никола Димитров и Никос Коциас са продължили и на българска територия, потвърди Захариева.

Федерика Могерини заяви от своя страна, че е оптимист за решаването на спора за името на Македония в "обозримо" бъдеще, а Захариева добави, че вижда политическа воля от страна на двете правителства за намиране на трайно решение.

"Идеята на европейската перспектива е да внесе стабилност в страните от Западни Балкани, но в същото време ЕС и държавите-членки не биха искали да внесат двустранни въпроси и проблеми нерешени в самия съюз. Така, че всички двустранни нерешени въпроси между страните от Западни Балкани или със съседите си, които са вече членове на ЕС, трябва да бъдат решени преди членството в ЕС", каза Захариева.

Могерини посочи от своя страна, че всички са обединени в "общата цел за подкрепа на усилията, които полагаме съвместно с българското председателство, за да се гарантира перспектива и общо бъдеще в рамките на ЕС за нашите партньори в региона".

Европа следи регулирането и на отношенията между Сърбия и Косово.

Скопие е оптимист за решение през юни

В София македонският външен министър Никола Димитров каза, че е оптимист, че до края на Българското председателство на ЕС Македония ще получи дата за начало на преговори.

"Да направим всичко възможно през юни да имаме политическо решение. Правим всичко възможно да убедим и Гърция да бъде част от този консенсус за Македония през юни. Това ще бъде добра работа за Македония, България и всичките ни съседи", каза той.

Македонските власти са готови да приемат основно искане на Атина и новото име да е за всеобща употреба - международна и вътрешна. Международният посредник в спора между властите в Скопие и Атина Матю Нимиц предложи няколко възможности за името - Република Нова Македония, Република Северна Македония, Република Вардарска Македония, Република Горна Македония и Република Македония /Скопие/.

Различни оценки за европейската стратегия

В София външните министри са обсъдили и Стратегията на ЕС за Западните Балкани, която бе представена по-рано този месец. В нея се посочва, че Сърбия и Черна гора, ще бъдат потенциално готови да се присъединят към ЕС до 2025 г. и се отбелязва подкрепа за другите три страни – Албания, Босна и Херцеговина и Македония, с условието, че те трябва да бъдат по-сериозни в установяване на върховенството на закона, борбата срещу корупцията и др.

"За Западните Балкани има единен подход на страните-членки на ЕС, имаме сега стратегия и работим да постигнем много - 2025 г. е цел, но това е рамката в която работим напоследък", коментира Могерини.

Захариева от своя страна посочи, че има различни мнения за посочената дата.

"Част от нас считат, че посочването на датата е нещо, което може да демотивира, а други считат, че датата не е амбициозна и трябва да бъде по-скорошна. Но така, както и Комисията няколко пъти подчерта, същото е мнението и на България, считаме, че тази дата е хоризонт и тя дава големи възможности - който е готов по-рано с условията да бъде приет, но в никакъв случай не означава от друга страна, че стъпвайки на тази дата, ние ще направим компромиси с условията, които са ясни за всички", каза Захариева.

"Това, което е много важно според мен, и беше подчертано вчера от всички колеги, поне моето впечатление е такова, че страните от Западните Балкани не са заден двор на Европа - те са сърцето на Европа, част от Европа и не е в интерес на страните от Западните Балкани, нито за Европейския съюз да имаме така наречените "сиви и черни дупки" или страни, които са изолирани от процеса на европейската интеграция", добави тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubobansko12
    #2

    пРАСЕдентът, ако може, ще удави Македония в руски екскементи камо ли да съдейства за приемането и в НАТО и ЕС. Той е клсически рублофил българо-предател. Затвора тук или лагер в Сибир са му сигурни.

  2. [email protected]
    #1

    И да не забравяме че инициативите на България към ЕС,идват от Борисов,а не от пРезидента.Да не вземете да му припишете и това като негова заслуга.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.