Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България официално пое председателството на Съвета на ЕС

Обръщението на Доналд Туск на български с вазовото 'Отечество любезно...“ бе най-емоционалният момент на церемонията в Народния театър в София

28 коментара
Сн. БГНЕС

С цитат от стихотворението на Иван Вазов "Отечество любезно, как хубаво си ти" започна речта си председателят на Европейския съвет Доналд Туск в четвъртък вечер в Народния театър в София. Туск произнесе цялото си слово на български език.Това бе най-емоционалният момент в официалната церемония по откриването на българското председателство на Съвета на ЕС.

Церемонията започна с изпълнение на Химна на България от Детския хор на Българското национално радио, а след изказването на премиера Бойко Борисов прозвуча и Химнът на ЕС. 

Освен него от българска страна на церемонията говориха президентът Румен Радев, председателката на Народното събрание Цвета Караянчева и министърът на европредседателството Лиляна Павлова. Европейските институции бяха представени на най-високо ниво – освен Туск речи произнесоха председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателят на Европейския парламент Антонио Таяни.

Приветствията на европейските лидери

Туск посочи, че като поляк много добре разбира колко работа, кураж, решимост е струвало на българите да постигнат европейските успехи. Никой не ви е дал нищо даром, каза той.

По-младите поколения навярно свързват театъра, в който се намираме сега, по-скоро с известния актьор Захари Бахаров и ролята му в култовия сериал "Игра на тронове", отколкото с поезията на Вазов, коментира Туск. Той допълни, че историята на Балканите е по-драматична и по-интересна от сценария на "Игра на тронове", макар че в нея няма дракони.

Всички бихме искали настоящето и бъдещето на Балканите да наподобяват по-малко сценарии на драматични филми, посочи Доналд Туск. Стабилност, сигурност благоденствие - това заслужават хората в този регион, коментира той. А Европейският съюз съществува, за да превърне именно този сценарий в реалност, допълни Туск.

Според него е добре, че един от приоритетите на българското председателство е бъдещето на Западните Балкани. Кой друг, ако не вие, потомците на Спартак, наследниците на най-старата държава в Европа, които не сте загубили бойно знаме в битка, кой друг би бил на висотата на тази важна и изключително трудна задача да се поднови европейската перспектива за целия регион, заяви Туск.

"Вие винаги сте били решителни и смели, което потвърдихте и през последните години. Ето защо аз вярвам, че вашето Председателство ще бъде толкова резултатно, колкото преди четвърт век беше Христо Стоичков в Световната купа. С министър-председател, който би могъл да сплаши не един тракийски воин, ще се справите",

"Добър вечер", поздрави на български и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Той каза, че България е страна, към която изпитва особена слабост и много обича шопската салата и луканката. България води Европа от тази вечер и през идните шест месеца и по-нататък, заяви председателят на ЕК. Той отбеляза, че председателството съвпада с ключов момент, ред инициативи са вход за определяне на бъдещето на Съюза. Не бих могъл да си представя по-добра личност от добрия ми приятел Бойко, която да поеме лидерството за идните шест месеца и по-нататък, той е човек, който обладава сила, заяви Юнкер.

Вашето място е в Европа, вашето място е в Шенген, вашето място е в Еврозоната. Ще работим да постигнем това, заяви Юнкер.

Всички ние сме съгласни, че следва да се нагоди европейската система към новите предизвикателства, но следва това да бъде сторено в духа на сътрудничество, смята председателят на ЕП Антонио Таяни.

Борисов: Трябва да бъдем безпристрастен модератор

Имаме шест месеца да положим усилия не само за България. Защото, да, от една страна трябва да бъдем безпристрастен модератор в преговорите, но в същото време трябва да направим така, че за всеки българин да остане усещането, че ЕС прави нещо и за него,  каза в речта си министър-председателят Бойко Борисов.

Той отбеляза, че през шестте месеца на българското председателство има много събития, които трябва да започнат, други - да се развият, някои да завършат. Той открои теми като кохезионната политика, очакваните 10 млрд. евро по-малко в европейския бюджет, проблемите в региона, в Крим, спора между ЕК и Полша, Западните Балкани, надеждата, по думите му, на техните народи, земеделската политика, киберсигурността, обща европейска отбрана, справяне с миграционната криза, която продължава да разделя „жестоко“ Съюза. Всичко това е в тези шест месеца на нашето председателство, трябва да се отворят много въпроси и много отговори да се дадат, каза премиерът.

"След словото на нашия приятел Доналд Туск всяка реч или изказване е неуместно", каза премиерът Борисов и добави, че като българи трябва да оценим, че председателят на Европейския съвет е положил труд, за да покаже уважението на европейските институции към българската история и народ.

На Балканите знаем добре, че от разделението покълват трагедии. Европа е твърде голяма, за да бъде монолитна, но и твърде малка, за да бъде разделяна. Затова и мотото на нашето председателство е "Съединението прави силата", каза в словото си президентът Румен Радев.

България притежава изпитан във времето модел на добро съжителство между религиите. Ние сме родината на кирилицата, която е мост към Изтока. България, която днес догонва развитите страни в Съюза, спаси своите евреи през най-мрачните години за континента, припомни държавният глава. Това ме кара да вярвам, че много сме дали и много можем да дадем на нашето европейско семейство, каза президентът Радев.

Той заяви, че поемаме председателството в труден за Евросъюза момент. Глобалната несигурност превръща европейската отбрана в императив. Миграцията и тероризмът изискват активен диалог с големите съседи на Съюза. Конкурентоспособността не бива да се постига чрез орязване на социални права, а чрез прозорливи инвестиции в образованието и високите технологии, каза президентът Радев. Той заяви, че е убеден в едно - че когато проблемите засягат всички ни, ключът е в реализма и солидарните усилия. За да пребъде Европа, ни трябват разбираема реч, опростени процедури, взаимно доверие, ново самочувствие и надмогване на егоизма, заяви президентът Радев.

В петък предстои среща на гостуващия в София Колегиум на Европейската комисияс българското правителство, след която председателят на комисията Жан-Клод Юнкер и премиерът Бойко Борисов ще дадат изявления за медиите в Националния дворец на културата.

Непосредствено преди пресконференцията в тяхно присъствие ще се състои и церемония по подписването на споразумение за най-големия до момента проект в България, гарантиран със заем от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) , който е централен стълб на плана "Юнкер" за растеж и работни места в Европа, информират от Представителството на ЕК у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #28
  2. АлександърНиколов
    #27
  3. Miau
    #26
  4. Miau
    #25
  5. Nikola Nikolov
    #24
  6. АлександърНиколов
    #23
  7. АлександърНиколов
    #22
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  9. Филка Русофилка
    #20

    „Файнейшъл Таймс” да не изпровизира. Интеграцията на Западните Балкани вече отдавна влезе по наше настояване в приоритетите на българското и на австрийското председателство, т. е. на тия, които имат най пряко отношение към Балканите. Така направи Римската империя преди 2000 години и си удъжи живота с още 1400 години. Разширяването на ЕС е деблокирано. Естествено, че никой няма да бъде приет за 6 месеца и повечето ще чакат след 2025 г. За Македония и Албания обаче трябва максимално да ускорим присъединяването им, щото такъв е българският интерес.

  10. Лизи Гугуткова
    #19

    Чуждите медии веднага препредадоха думите на Горанов, за кандидатстването за чакалнята на еврозоната : "Готови сме да подадем официална молба, дори ако не сме убедени, че отговорът ще бъде "да", каза Горанов пред чуждестранни кореспонденти в София. “This is not a threat. Това е само нашата готовност да се интегрираме още повече в структурите ... НЕ ще ни покаже също какво да направим, за да стигнем там ", каза той. А "Льо Монд" расъждава за структурните проблеми в българската икономика. "Политико" напомня за демографските ни проблеми и, че ще станем 5 милиона.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.