Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България остава на 54-то място по конкурентоспособност в света

0 коментара
България остава на 54-то място по конкурентоспособност в света

България остава на 54-то място по конкурентноспособност в света, сочи годишният доклад на Световния икономически форум за глобалната конкурентоспособност, цитиран от БТА. Данните в доклада отразяват резултатите за миналата година. Индексът на България е 4.32 при максимална стойност 7.

Експертите посочват, че в периода от 2011 г. до 2014 г. България е прогресирала бързо. През 2011 г. тя е била на 74-то място в общата класация, докато през 2014 г. вече е на 54-то място.

Непосредствено преди България в класацията е Румъния. През миналата година Румъния е успяла да дръпне доста, защото бележи ръст от 59-то до 53-то място. България все пак изпреварва няколко други страни от ЕС – Словения, Унгария, Кипър, Словакия, Хърватия и Гърция.

България има най-добри позиции при показателите за ефективност на икономиката, който включва висше образование и квалификация, ефективност на стоковите пазари, ефективност на пазара на труда, развитие на финансовите пазари, технологична готовност и размер на пазара.

Страната отбелязва отстъпление в показателя “Базисни предпоставки“ за конкурентноспособност. Той включва ефективност на институциите, инфраструктура, макроикономическа стабилност, здравеопазване и начално образование, позицията на България. Там страната е 68-ма, докато през 2013 година е била на 59-то място.

България остава назад в класирането за иновативност на икономиката с фактори иновации и зрелост на бизнеса. Тук обаче има значително придвижване напред в сравнение с показателите през миналата година - от 106-то до 94-то място.

Факторът, който придвижва България напред в последния доклад, е добрата оценка за технологичната готовност. През миналата година страната е била на 41-во място, докато сега тя преминава на 38-мо място. Тук са включени няколко количествени индикатора, които имат много добри стойности. Това са индивидуални интернет потребители (55.5% от населението), брой абонати на широколентов интернет (20.7% и 44-то място в класацията), висока скорост на интернет, брой мобилни абонати (66% от населението и 35-то място).

Данните в доклада отразяват и сравнително добрите позиции, свързани с макроикономическата стабилност, но все пак страната ни отстъпва назад - от 36-то до 53-то място.

През настоящата година има подобрение на някои макроикономически показатели, което вероятно ще даде по-благоприятно отражение в следващия доклад, посочват от Центъра за икономическо развитие. Сравнително добрите позиции са свързани с държавния дълг като процент от БВП - 26.9 на сто и 27-мо място, нисък бюджетен дефицит, ниво на националните спестявания (21.6% от БВП), ниска инфлация и други.

Тревожни обаче остават резултатите за институциите, посочват анализаторите.Това е областта, в която България традиционно показва слаби оценки, но все пак се придвижва от 112-то на 107-мо място. Много негативни са данните за съдебната система и недостатъчната ѝ независимост -116-то място. Друг проблем е фаворизиране на определени фирми при взимане на правителствени решения - 122-ро място, ниско обществено доверие в политиците - 110-та позиция, липса на прозрачност на правителствените решения - 120-то място, бюрократична тежест - 94-то място, сочат данните в доклада.

България отстъпва по фактора пазар на труда. Съществуват проблеми, свързани с безработицата, ниска производителност на труда, сериозно подценяване на професионалния мениджмънт, липса на сътрудничество между работодатели и служители.

Отново най-ниско оценен е потенциалът на страната да привлича и задържа талантливи млади хора. По този показател България е на 133-то място. Оценката за използване на професионален мениджмънт ни поставя на 118-та позиция. Високо се оценява участието на жените в работната сила, където България заема 34-та позиция.

Ниско оценени остават фирмените политики за обучение и квалификация на персонала, липсата на ефективни маркетингови стратегии, отсъствието на желание за делегиране на права на подчинените.

Отново най-конкурентоспособна в света е Швейцария. След нея се нареждат Сингапур, САЩ, Германия и Холандия. В първата десетка са още Япония, Хонконг, Финландия, Швеция и Великобритания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.