Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България остава вариант за руски газопровод през Черно море

3 коментара
Александър Новак

Планираният от Русия газопровод по дъното на Черно море за Гърция и Италия може да премине през Турция или България, Румъния не се обсъжда. Това съобщи руският министър на енергетиката Александър Новак пред журналисти в петък, предаде агенция ТАСС.

През февруари руската "Газпром", италианската "Едисон" и гръцката ДЕПА подписаха споразумение за организиране на южен маршрут за доставка на руски газ за Европа. При неговата реализация ще използва максимално извършеното за интерконекторната връзка Турция-Гърция-Италия "Посейдон" (ITGI Poseidon). Този газопровод разчиташе на азерски газ, но през 2013 г. консорциумът, разработващ каспийското находище "Шах Дениз ІІ", предпочете като маршрут Трансадриатическия газопровод (ТАП) през Гърция и Албания по дъното на Адриатическо море до Италия, чийто строеж започне преди дни.

Отчитайки договореностите и подписания меморандум за строителството, за доставките чрез подводната част на "Посейдон", може да има различни маршрути за доставката на газ и може да се разглеждат варианти той да премине както през Турция, така и през България, каза сега Новак. По думите му въпросът за доставки на газ през Румъния не се разглежда, тъй като тази страна не граничи с Гърция.

Новак отбеляза, че изборът зависи от онези решения за развитие на инфраструктурата, които ще бъдат изработени и препоръчани от съответните страни, които ще участват в реализацията на проекта и са заинтересовани да получават руски газ.

Новак каза още, че Европейската комисия трябва да даде окончателни предложения, в това число за съответни маршрути и развитие на инфраструктурата, а Руската федерация е готова да доставя газ и да увеличава обемите в съответствие с преди начертаните планове за южния маршрут.

Новината идва ден, след като еврокомисарят по климата и енергетиката Мигел Ариас Каньете на среща в София с премиера Бойко Борисов обяви, че България има подкрепата на Брюксел за реализацията на идеята за строеж на газоразпределителен център "Балкан" край Варна. "Има явни възможности и потенциал България да е изключително ключов играч за газовата система на цяла Европа. Имате подкрепа на ЕК. Ние надградихме идеята, работихме цяла година и вече ще имаме истински газов хъб, той ще стане реалност", каза еврокомисарят.

Намеренията на българското правителство са след като се изчисти регулаторната рамка на проекта и той получи одобрението на Еврокомисията Русия да бъде поканена за участие в него с тръба по дъното на Черно море при предварително ясни параметри и правила, за да не се повтаря историята с проекта за газопровода "Южен поток", който бе прекратен, защото не отговаря на изискванията на третия енергиен пакет на ЕС за достъп на трети лица до тръбата, която бе резервирана изцяло за "Газпром".

След спирането на "Южен поток" Русия лансира "Турски поток", чийто маршрут до някъде дублираше трасето до България и после се отклоняваше до турския бряг и до Гърция. Този проект също бе замразен след свалянето миналия ноември на руски изтребител в Сирия от турските военновъздушни сили, тъй като навлязъл в небето на Турция.

Новак коментира още, че реализацията на Трансадриатическия газопровод не изключва нуждата от руски проекти за газови доставки в Южна Европа.

Той определи капацитетът на ТАП като незначителен за Европа. "Обемът е не повече от 10 млрд. куб. м годишно, а перспективата (за въвеждане в експлоатация) е 2019 г. Разбира се, европейските потребители имат нужда от повече газ и диверсификация на маршрутите. Така че дори и реализацията на ТАП не изключва реализацията на проекта, за който говорим с нашите гръцки и италиански партньори", каза Новак.

България също разчита на Трансадриатическия газопровод за разнообразяване на собствените си доставки през предвидената да започне строежа си този октомври междусистемна българо-гръцка газова връзка, както и за захранване на планирания газов хъб край Варна

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #3

    Така и не се разбра как при продължаващи санкции срещу Русия могат да обсъждат съвместни проекти?

  2. АлександърНиколов
    #2

    Румъния не се обсъжда защото инсталира зенитните ракети на НАТО и обърка космическите и въздушни стратегии на Москва

  3. Vassil D. Vassilev
    #1

    Не, благодаря.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.