Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще получи пътна карта за еврото

Борисов очаква влизане в ERM2 до една година, до 2-3 месеца нямало как да стане

17 коментара
България ще получи пътна карта за еврото

За първи път, откакто България има намерение да се присъедини към еврозоната - тоест от 2007 г. насам, тя ще получи "пътна карта", за да бъде допусната до т. нар. "чакалня" - Валутно-курсовия механизъм 2 (ERM2). Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов по време на среща в София, организирана от лидера на европейските социалисти Сергей Станишев и от евродепутата от Европейската народна партия Ева Майдел. Целта на сбирката бе да се демонстрира национален консенсус за кандидатстване в еврозоната.

Въпросната "пътна карта", която е договорена с еврокомисаря Валдис Домбровскис, ще бъде представена на страната до месец, каза Борисов. От думите му се разбра, че документът ще съдържа условията, които трябва да изпълни България, ако иска положителен резултат, като в него ще бъдат посочени и срокове. 

Изпълнението на "пътната карта" може да отложи формалното подаване на заявка за ERM2. През януари финансовият министър Владислав Горанов обяви пред чуждите медии, че България смята да подаде формална заявка за ЕRM2 до края на юни, дори да няма гаранция, че ще бъде одобрена. На въпрос към Борисов, дали този ангажимент ще бъде спазен, премиерът каза, че европейските институции не обичат да им се поставят срокове, защото "там животът тече по-бавно". Експерти коментираха, че не е ясно каква ще е процедурата оттук нататък, защото за пръв път се говори за "пътна карта" преди влизането в ERM2.

Бойко Борисов: Не съм оптимист, че до 2-3 месеца може да стане

От думите на Борисов се разбра, че по негова оценка левът няма да може да влезе в ERM2 до няколко месеца, а положителен резултат щяло да има до една година.  

"Не съм такъв оптимист, че в рамките на 2-3 месеца това ще се случи. Оптимист съм, че в рамките на 1 година можем да се поздравим с успех, защото нагласите в момента повече са за разделяне на Европа, отколкото за обединяване", заяви Борисов по повод намерението за присъединяване на лева към ERM2.

Еврокомисарят Валдис Домбровскис, който е на посещение в България, коментира, че срокът, заявен от Борисов, е добър и по-реалистичен, макар Европейската комисия да няма формална роля във вземането на решението.

Условието към България за ERM2 е членство в Банковия съюз

По думите на Борисов основните преговори в момента били заради това, че ЕС настоява България първо да се присъедини към Банковия съюз, а после да влезе в ERM2, докато българската позиция е, че първо трябва да влезем в чакалнята на еврозоната, а още на следващия ден страната щяла да подаде заявка за членство в Банковия съюз. Банковият съюз на този етап се свежда основно до единен надзорен механизъм, чрез който ЕЦБ от края на 2014 г. насам контролира директно трите най-големи банки в съответната страна, но може да прави проверки и на по-малките.

"Заедно с Европейската комисия работим в момента да се подготвят документите по кандидатстване в еврозоната (ERM2, б.р.), да ги внесем, да имаме пътна карта, както се разбрахме с вицепрезидента на Европейската комисия и комисар по финансите Валдис Домбровскис. Като критерии ние абсолютно сме покрили четири от пет, като петият е формален", заяви Борисов. Въпросните маастрихтски критерии, записани в европейските договори, са свързани с нивото на дълга, бюджетния дефицит, дългосрочните лихви, инфлацията, а петият критерий е членството в ERM2, което за България е формално, защото левът е във фиксиран курс към еврото.

На практика Борисов за пръв път обявява, че на България е поставено условие за допуск в ERM2 – участие в банковия съюз. Официалната българска позиция е, че страната ще стане част от банковия съюз в момента на присъединяването към еврозоната, не по-рано. Икономисти и политици коментираха след изказването на премиера, че страната не бива да допуска обвързване при преговорите на включването на лева в ERM2 с членство в банковия съюз.

По думите на Борисов европейските общества все още се страхуват да допуснат България да се приближи към присъединяване към еврото. "Страховете след Гърция и огромните дългове, които държавите на юг имат, карат европейците да се страхуват. В пътната карта има посочени срокове и критерии – това, което те искат от нас, е първо да влезем в Банковия съюз, а след това и в "чакалнята" на еврозоната", посочи Борисов.

Той се извини на Европейската централна банка и евролидерите, че обявява публично този детайл от преговорите, но българското общество трябвало да знае какво прави правителството.

"Банкерите не обичат да се говори публично и сега сигурно ще се подразнят, но все пак нашите сънародници трябва да знаят какво правим. Предварително се извинявам на всички, че малко осветяваме тази пътна карта", каза премиерът Борисов и се пошегува, че в Европа животът тече бавно и много по-уредено и европейците не обичат да ги пресират със срокове. Въпреки това той самият постави нов срок за успех на преговорите – до една година.

"До една година очаквам да се поздравим с успех, че сме влезли в "чакалнята" на еврозоната – така ще намалим лихвите по кредитите, кредитните рейтинги на държавата да тръгнат нагоре, да има повече инвестиции, повече стабилност в банковата система. Но това, разбира се, ще стане само ако има политическа стабилност. Защото виждате, че много държави влязоха и след това натрупаха дългове и кредитните им рейтинги започнаха да падат. Така че всичко зависи от нашите ръце", коментира Борисов.

Сергей Станишев: Пред нас е отворена историческа възможност

По време на събитието политическата класа в лицето на ГЕРБ, БСП и ДПС действително демонстрираха единомислие по въпроса за членството в еврозоната, макар че лидерът на левицата Корнелия Нинова отсъстваше с обяснението, че е на среща при президента Румен Радев с хора с увреждания.

"Има теми, по които е важно да има еднопосочно действие. Ако за бъдещето на Европа, еврозоната, членството на България в Шенген не сме единни, няма да бъдем успешни", заяви лидерът на европейските социалисти Сергей Станишев.

По думите му в момента има "исторически прозорец", от който България трябва да се възползва, защото цената на невлизането в еврозоната би била огромна.

"Споделяме разбирането, че е настъпил моментът България да направи конкретни крачки за влизане в еврозоната. Ако сега изпуснем момента да направим първата крачка, рискуваме да отложим този процес неопределено", заяви Станишев. Причината е, че през 2019 г. предстоят избори и не се знае как ще се промени политическата конюнктура в ЕС.

Владислав Горанов: България е готова за еврозоната, но това не е панацея

Финансовият министър Владислав Горанов обори шест мита, свързани с представите за евентуалното членство на България в еврозоната. Той не е съгласен, че това ще доведе до съществен ценови скок, че България ще загуби своя суверенитет, че след приемането на еврото България ще отстъпи от строгата си фискална дисциплина, че страната ще стане "втора Гърция", но също и че влизането в паричния съюз автоматично ще осигури повишаване на доходите и благосъстоянието.

"Самото членство в еврозоната не е панацея за нищо. Присъединяването не е рецепта за успех и е само краят на началото. Не бива да създаваме ирационални очаквания както в негативен, така и в позитивен план", призова Горанов.

Той потвърди, че България изпълнява и 5-те формални критерия за членство в еврозоната. Министърът е доволен, че няма разминаване между българските експерти и тези на Европейската централна банка за размера на валутния курс, с който България ще влезе в ERM2 и еврозоната, а именно – сегашния курс от 1.95583 лева за едно евро.

Според Горанов би било "лицемерно" от страна на европейските лидери и извън правилата да има различно третиране на държавите членки по отношение на присъединяването към еврозоната. Министърът смята, че не е коректно евролидерите да добавят неписани критерии като например нивото на реална конвергенция и още по-малко – върховенството на закона. "Ако европейските лидери са искрени в намеренията си, подобни неписани критерии не би трябвало да се използват".

Драгомир Стойнев: Причината да не сме в еврозоната е бедността

"Надяваме се правителството да кандидатства за ERM2", заяви от името на левицата Драгомир Стойнев. Той припомни тезата и на много представители на европейските институции, че една от основните причини България да не е в еврозоната е бедността. "Необходима е цялостна реформа на пазара на труда, не е достатъчно безработицата да е 6%", каза Стойнев.

На форума присъстваха представители на БНБ, неправителствения сектор, а също и публични личности като бившият управител на централната банка Иван Искров и бившият премиер Стефан Софиянски. Искров не взе думата и не пожела да обяви какъв е бизнесът му след напускането на БНБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Web Browsing
    #17

    По-добре БГ да получи попътен вятър (в икономиката си) отколкото пътна карта.

  2. Лизи Гугуткова
    #16

    Иначе пълно единомислие от бкп1 и бкп2. Те дори не разказват на матриала си малките подробности, като например ,че годишната вноска ще се увеличи. Няма безпланен "обяд" в Еврозоната.

  3. Bлaдo
    #15

    "България ще получи..." ... ще, ще.... ... и капаро ще има... с течение на времето :-)))

  4. Entdecken
    #14
  5. Entdecken
    #13

    Първото условие ще бъде върховенство на закона и съответно Сдебна реформа така че едната година на мутрата вече я чакаме от 2009 насам.

  6. HBK
    #12

    Ясно е, че болшевик-камунетата се страхуват от надзорния мехамизъм на Европейския Банков Съюз. Българските банки, без изключение са налазени от ДС-ченгета, отрочета на онези, които преди около 70 години изоставиха мандрите и окупираха банките.
    Разкрачената поза на "отрочетата" от всички кланове на мафията "БКП/ПСП/ДС" между Масква и Брасълс, е единствената бариера за влизането на България в Еврозоната. Дори членството ни в ЕС е неискрено: съвършенно ясмо е, че България е Троянския кон на Путинова

  7. Коментарът е изтрит в 08:05 на 10 май 2018 от автора.
    #11
  8. Лизи Гугуткова
    #10

    "На този ден преди 32 години избухва атомната електроцентрала в Чернобил.
    Ще си мълчим" /Тодор Живков/

    Къде бяхте на 1 май 1986 г.? ) с изненада сте чули как от телевизионния екран някакви държавни мъже обясняват, че радиационният фон е в процес на нормализиране. Моля? Какъв фон?
    Оттам и вицът: „Какво е радиация? Онова, което го няма, но непрекъснато намалява.“
    Облакът от Чернобил достига България именно на 1 май.
    На 2 май в района на София са отложени толкова радиоактивни вещества, колкото

  9. Борис Б
    #9

    Честито! Още една стъпка за отдалечаването ни от ЕС.

  10. stormleader
    #8

    Това е като със военната техника - отлагаме модернизацията докато ни изхвърлят от НАТО и отлагаме еврозоната докато ни изхвърлят от ЕС - стратегия на правителството.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.