Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България отново оглавява класацията за "най-страдаща" нация в света

24 коментара
България отново оглавява класацията за "най-страдаща" нация в света

За трета поредна година, България през 2012 г. запазва челната си позиция в класацията за "най-страдаща" нация в света. Годишното проучване на международната социологическа агенция "Галъп Уърлд" показва, че 39% от българите оценяват живота си като достатъчно мизерен, за да бъде смятан за "страдание". "Утехата" е, че България не е сама на върха на страданието, малко след нея (37%) е Армения, а с близък резултат са Камбоджа, Хаити, Унгария, Мадагаскар, Македония, Иран, Сирия, Афганистан.

"Галъп" класифицира респондентите в три категории, в зависимост от това как оценяват живота си сега и в бъдеще - като "процъфтяващ", като "борба" и като "страдание".

Анкетираните са оценявали по скала от 0 до 10 сегашния си начин на живот, този след 5 години и този преди 5 години. Ако посоченото от тях число е 4 или по-малко, попадат в групата на "страдащите". Социолозите са провели интервюта с по около 1000 души на възраст над 15 години във всяка от изследваните 143 държави. Конкретно в България разговорите са проведени "лице в лице" в периода 1-26 юни 2012 г. и на български език.

В 20 от всички изследвани 143 страни и райони през 2012 г., поне една четвърт от възрастното население преценява живота си като достатъчно лош, за да бъде определен като "страдание". Глобално, един от седем човека е "страдащ" през 2012 г.

Южна Азия е районът с най - страдащи хора – 24%, следван от Балканите, Близкия Изток и Северна Африка.

"Страданието" е било 2% и дори още по-малко в 17 страни и райони, повечето от които богати и по-развити. Челото на тази част от класацията се води от Исландия, Катар, Швеция, Норвегия, Обединените арабски емирства. В тази категория обаче попадат и някои развиващи се страни като Тайланд, Венецуела, Нигерия, Либия.

В страните, чието население изпитва удовлетворение от живота, хората свързват тази оценка с по-високите нива на доходи, образование и по-малко болести. Хората, оценяващи живота си като "процъфтяващ", са в по-добри здравословни условия, по-малко дни са болни, имат по-добра среда за работа, по-високи доходи и пр.

Те също така оценяват, че районите, в които живеят, са добро място за живот на хора от различни раси, етноси и култури.

Лидерите на България започнаха да се сблъскват с вероятните последици на високите нива на страдание сред хората през 2013 г., пише "Галъп". Протестите, които плъзнаха из страната, доведоха до оставката на правителството на Бойко Борисов, но в най-бедната страна от ЕС конфликтът, свързан с бедността и корупцията продължава, въпреки предсрочните избори, проведени през май тази година, посочва агенцията.

Изследването на "Галъп" е базирано на метод, разработен в средата на 1960-те години от Хадли Кантрили, въз основа на който е съставена т.нар Скала на Кантрли за самооценка на страданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    при такива мафиотски управления и кривосъдие,нямаме държава,но терор има.

  2. Анонимен
    #23

    муспи - 15, не мога да кажа че лъжеш, а лъжеш като дърт циганин - вярваш си в това което казваш! Тогава за сто лева се купуваше колкото сега за хиляда, цените бяха десет пъти по малки. Това само за стойноста на лева на вътрешния пазар, а че за един долар на черно трябва да платиш пет - десет лева говори за външна, политическа ситуация. Но това не е всичко, а само част и то по малката част от истината, защото в България всичко - образование, здравеопазване, социално осигуряване (практически безработица нямаше) беще гарантирано. Нямаше престъпнос, имаше културен живот - тогава крещяхме че власта се бърка в културата, това на което сега сме свидетели не можехме и да си го представим.

  3. Анонимен
    #22

    Аз съм на мнение,че всеки един отделен индивид по света страда,без дори да го осъзнава! Ние живеем в едно световно робство,като в романа антиутопия на Джордж Ореул 1984! Хората са манипулирани по медиен,пазарен,икономически,окултен,научен,психологически и по какви ли не още начини! Това е истината!

  4. Анонимен
    #21

    една от наи корумпираните страни в европа е българия, ако спрете да се лъжете и крадете един друг и от държава, да не разбивате крадете и чупите новостроените неща, и работите качестжено а не как да излъжете куповача ще тъгнете напред

  5. Анонимен
    #20

    да не би да сме добре със 150 лв пенсии ,така ни подредиха от 2 хилядна година насам,та да викаме УРА ли? Мизерия,глад,безработица,съкратиха ни пред пенсиониране и без никакъв преход за родени 45-ти набор,Костовите наглости нямаха край

  6. Анонимен
    #19

    Много ясно и просто е защо стигнахме дотук-преди 10.11.1989-измислена мегаломанска ,неработеша икономика,която реализираше продукцията си само в исмисления пазап на СИВ.След 10.11.1989-тотален пладнешщи грабеж на все пак строеното 45 години.След като построеното беше ограбено настъпи големият глад......

  7. Анонимен
    #18

    Не зназ, дали сме най-нещастната, но че сме най-лигавата май е безстпорно. Как пък не спряхме да се жалваме и чумерим, пък в същото време да търпим да ни управляват такива, като тия сега. Хората издържат на цунами, земетресения и войни и пак били по-щастливи от нас, щото на нас парното ни е слабо.

  8. Анонимен
    #17

    Едва ли сме най нещастната нация, но очевидно сме най глупавата. Резултатите ни от последните 23 години го доказват убедително!

  9. Анонимен
    #16

    М да За това дори и македонците писаха Те завалиите били по-щастливи

  10. Анонимен
    #15

    България за жалост непоправимо и окончателно се напълни с кръгли идиоти... Нивото за което 14-ти мечтае да стгнем го стигнахме преди 10 години с 2 милиона по малко население .... Инак грубата реалност е че през 1986 година на 13-я конгрес партията гордо рапортува 210 средна работна заплата ( $65 по трънския курст и $200 по офицялен , докато на запад имахме $1000 средни заплати ... тоест зашемятяващо изоставяне до нивото на африканска държава... ) и да разликата между трънския и офицялния курс

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.