Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България падна още надолу по икономическа свобода

Проблемите с върховенство на закона и независимостта на съда допринасят за лошата бизнес среда

6 коментара
България падна още надолу по икономическа свобода

България продължава да изостава в икономическата си свобода и на световно ниво пада с три позиции, а на европейско – с пет, макар като цяло положението в страната да се подобрява. Темпът обаче се оказва недостатъчен спрямо този на други държави като основните причини за това са съдебната система, скъпата бюрокрация, тежката регулация на пазара на труда и повишената намеса на кредитния пазар.

Това сочи годишният доклад "Икономическа свобода по света 2016", базиран на данни от 2014 г., която е последната година с налични и сравними данни за всички включени държави. Той бе представен от Института за пазарна икономика (ИПИ) в четвъртък.

Година по-рано България също отстъпи с три места в класацията и падна на 42-ра позиция, а сега е стигнала 45-та в световен мащаб. Спрямо европейското ниво изоставаме от 15-то на 20-то място.

Основната причина за отстъплението е неспазване на върховенството на закона и липсата на независимост на съда. Оценката на страната за съдебната система и правото на собственост е едва 5.05 точки. Според анализаторите от ИПИ това е доказателството за несъстоялата се съдебна реформа.


За основни елементи на икономическата свобода се считат личният избор, доброволната размяна, свободата за навлизане и конкуренция на нови пазари, сигурността на личността и частната собственост.

От създаването на индекса през 1985 г. до тазгодишното издание резултатът на развитите държави се увеличава с 0.8 точки до 7.7 от максималните 10 точки, а този на развиващите се – с 1.7 т. до 6.7 точки. На челните две места тази година, както и миналата, са Хонконг и Сингапур, следвани от Нова Зеландия, Швейцария и Канада. На дъното на класацията са Венецуела, Либия и Конго.

Къде е България?

България дели 45-а позиция (от 159 страни) с Израел, Монголия и Никарагуа с по 7.39 точки от 10 възможни. Спрямо миналогодишното издание резултатът на България се увеличава с 0.04 т., но мястото ѝ се понижава с три позиции. Тазгодишният резултат поставя страната на 20-о място в ЕС при 15-о място през миналата година. Това показва, че подобрението на икономическата свобода в България е било по-незначително в сравнение с това в останалите страни в света и в частност – в ЕС.

Подобрение на правителствените разходи

Класацията отчита минимално подобрение на правителствените разходи- с 0.01 точки, но въпреки това остават най-ниско оцененият елемент на категорията. От друга страна, с 10 точки и най-добре оценено е данъчното облагане на доходите заради наличието на плосък данък в страната. От ИПИ обаче отбелязват, че в изследването не са включени параметрите на осигурителната система, която всъщност е най-голямата тежест върху труда.

Отново съдебната система най-зле

Резултатите от категорията съдебна система и сигурност на собствеността отново са най-лошите за България, където въпреки че се забелязва известно подобрение (с 0.12 т.) спрямо предходната година, оценката е едва 5.05 точки.

Измежду петте категории именно тази е и с най-незабележимо нарастване в сравнение с нивата от 2005 г. - едва с 0.07 т., което е доказателство за несъстоялата се съдебна реформа и оценка за неспазване на върховенството на закона и липсата на независимост на съдебната система, посочват от ИПИ.

Стабилни пари

Тук традиционно е най-доброто  представяне на страната – 9.24 точки. Високият резултат показва, че страната се характеризира с ниски и стабилни нива на инфлация, както и не ограничава обмяната на валута и възможността за свободно поддържане на банкови сметки в чужда валута.

Свобода на международната търговия

Тук оценката за България е сравнително висока – 8.02 точки. Важна предпоставка за доброто представяне на страната по отношение на митническите тарифи и търговски бариери е и членството на страната в Европейския съюз и възприетата обща митническа тарифа на Съюза с трети страни.

Скъпи бюрокрация и регулации

Забелязва се влошаване на резултата спрямо предходната година и в трите сегмента на регулация. Като пречки за икономическа свобода се оценяват намесата в кредитния пазар, скъпата бюрокрация, множеството административни изисквания към бизнеса, определянето на минимална работна заплата, големият брой регулации при наемането и освобождаването на работници и корупцията.

Защо икономическата свобода е важна?

По-високата икономическа свобода означава повече доходи. Страните в горната четвърт на класацията имат почти 8 пъти по-висок БВП на човек от населението в сравнение със страните в долната четвърт - съответно 41 288 и 5 471 долара.

По-високата икономическа свобода означава по-ниска бедност. Разликите в доходите на свободните и несвободните икономики се отнасят и за доходите на най-бедните слоеве от обществото. Най-бедните 10% от населението на икономически най-свободните страни са два пъти по-богати от най-бедните 10% на най-лошо представящите се държави по отношение на икономическата свобода. 

По-високата икономическа свобода е свързана с по-висока продължителност на живота. Населението на икономически свободните държави живее с над 16 години повече от това на страните с най-ниска икономическа свобода. Продължителността на живота в страните с най-висока икономическа свобода е 80.4 години, докато в страните от най-долната четвърт на класацията е 64 години.

По-високата икономическа свобода води още до зачитане на политическите и граждански свободи, допълват от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър Иваянов
    #6

    Не може дасе отрече огромната заслуга на ББ и герб,за това бежанците да не искат да остават в България

  2. така при соца не беше разрешено свободното придвижване, а сега немаме пари да се придвижваме свободно... се в гз и все в нашия.

  3. Диана
    #4

    Колко сте смешни и вие, дето плюете, и вие, дето защитавате ББ. А сте един дол дренки.Правите се че имате различни позиции, че ББ не е,комунист, ама той си е комунист, та дрънка...и путинофил "отвсЕкъде"!

  4. Филка Русофилка
    #3

    С колко ли места ще ни „паднат” по свобода през 2016? Как ще изтълкуват факта, че за половин година сме събрали 3,3 млрд. лв. излишък при планиран дефицит половината от тези милиарди. При това, вносът е паднал за 7-те месеца с 1,1 млрд. лв. срямо ланшния период, което би означавало по-малко ДДС и акцизи от внос. А те всъщност са нарастнали!? Това е възможно само, ако правителството е ограничило драстично икономическата свобода на контрабандисти, източвачи на ДДС и разни други мошеници. И аз като Майк (1) се отказвам да „Успорвам” „критериЙте” и свободата на оценителите на свобода. :)

  5. Филка Русофилка
    #2

    За разлика от тържественото предизборно заглавие, съдържанието на дописката има 1 голямо достойнство. Имплицитно намигва, че „падането надолу” станало през 2014, след русофилския метеж при Орешарски. Сринали сме се по свобода на долното Израелско равнище, а Никарагуа ни е настигнала по свобода. :) Оптимистично е, че на евроравнище сме слезли с 5 места, а на световно – с 3. Вероятно, на „пранетарно-космическо” сме скочили нагоре с 1-2. Орешарски успял да подобрил правителствените разходи с 0,01 точки, като поръчал реакторите за Беляне и подготвил фалита на КТБ, но без да плати 5-те млрд. :)

  6. Achird
    #1

    Нищо изненадващо, поне не за населението на България. Разбира се може да успорват факторите по които се е правило изследването, но то е правено за определени цели и това е заложено предполавам в критерийте. За една бедна държава като България тоталната либерализация на икономиката не е препоръчително - да, ще има невероятен разтеж, но България ще изчезне защото финансите ще минават само транзитно през територята и. На България и трябва контролирана икономика, фактите показват, че в годините на контрол имаше най-голям просперитет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.