Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България първа в ЕС по риск от бедност и социално изключване

Близо 3 млн. души у нас живеят в лишения и с ниски доходи

1 коментар
България първа в ЕС по риск от бедност и социално изключване

България е първа в Европейския съюз по риск от бедност и социално изключване. Над 2.98 млн. българи живеят в лишения и с ниски доходи, което е 41.3% от населението у нас. Средният показател за Европейския съюз е 23.7%, сочат данните на Евростат за 2015 г., публикувани в понеделник.

Възрастните над 65 години и младежите под 18 години са сред най-застрашените от бедност у нас. Жените като цяло са изложени на по-сериозен риск от социално изключване, отколкото мъжете – 43% спрямо 39.5%, показват още данните на Евростат.

Най-тежко е положението на безработните, които към момента са 8% от населението. Над две три от тях са застрашени от бедност.

Добрата новина е, че спрямо 2008 г. броят на застрашените от бедност у нас е намалял с 3.5 процентни пункта. С по-бързи темпове от нас е Полша, където бедните се свиват със 7.1 на сто за 7 години до 23.4% от населението, следвана от Румъния с 6.9% спад на застрашените от бедност и социално изключване до 37.3%.

Почти всеки четвърти европеец е изложен на риск от бедност

Над 118.76 милиона жители на Европейския съюз, което е 23.7% от населението, са изложени на риск от бедност през 2015 г., показват данните на Евростат.

Това означава, че тези европейци са били обект на поне едно от три условия - застрашени от бедност заради ниски доходи, живеещи в тежки материални лишения или някой от домакинството е без работа или има много ниски доходи.

Въпреки че делът на хората в риск от бедност се понижава спрямо 2012 г., когато достигна 25%, той все още е над най-ниското си ниво от 2009 г. от 23.3%, отбелязва Евростат.

Данните на Евростат показват, че жителите на Балканите са най-застрашени от бедност. След нас са Румъния (37.3%) и Гърция (35.7%). Южната ни съседка е сред страните, където броят на живеещите в лишения е нараснал със 7.6 процентни пункта спрямо 2008 г.

От 26-те страни членки, предоставили данни на Евростат, в 15 е отчетено увеличаване на застрашените от бедност спрямо 2008 г. След Гърция на второ място по ръст е Кипър с 5.6% повишение, следвана от Испания – с 4.8%. И трите страни преживяха много тежко финансовата и икономическата криза, чието възстановяване тепърва започва да се усеща.

На другия полюс в класацията по риск от бедност са Чехия (14%), Швеция (16%), Холандия и Финландия (по 16.8%). Швеция и Холандия влошават показателите си спрямо преди 7 години.

Един на всеки шест в ЕС е с ниски доходи

Ако се погледне към всеки един от трите елемента, които допринася за попадане в графата риск от бедност или социално изключване, 17.3 на сто от европейците са били изложени заради получаваните социални трансфери - помощи или пенсии, които са били под определения минимален праг на бедност за съответната страна.

Този дял на лицата е леко увеличен в сравнение с 2014 г. (17.2%) и по-значително в сравнение с 2008 г. (16.5%)

За България този процент е над средния за ЕС – 22%. По този показател страната ни заема пета позиция, като преди нас са Румъния (25.4%), Латвия (22.5%), Литва (22.2%), и Испания (22.1%).

На другия полюс са Чехия (9.7%), Холандия (12.1%), Дания (12.2%), Словакия (12.3%) и Финландия (12.4%).

В сравнение с 2008 г., делът на лицата, изложени на риск от бедност поради ниски доходи, се увеличава в 22 държави-членки от 26-те в проучването.

Всеки 12-ти в ЕС живее в тежки материални лишения

По-малък дял от населението в ЕС е живяло в тежки материални лишения през 2015 г. Само 8.1% от европейците не са имали възможност да си платят сметките за ток и вода, да поддържат отопление в дома си или да си вземат една седмица почивка далеч от къщи.

По този показател тенденцията е към намаляване. В сравнение с 2008 г., делът на европейците, живеещи в лишения е увеличен в 12 страни и е намалял в 14.

У нас над една трета от населението живее в лишения (34.2%). Следват Румъния (22.7%) и Гърция (22.2%).

В Швеция почти никой не живее в материални лишения (0.7%). Другите страни с нисък показател са Люксембург (2%), Финландия (2.2%), Холандия (2.5%), Австрия (3.6%), Дания (3.7%), Германия (4.4%), Естония и Франция (по 4.5%).

Един на всеки десет европейци на възраст до 59 години е живял в домакинство, в което възрастните са работили на по-малко от 20% от общия си капацитет през миналата година.

В сравнение с 2014 г., този дял намалява в ЕС за пръв път от 2008 г. В същото време обаче спрямо преди седем години в 20 страни той се покачва, докато едва в шест намалява.

През миналата година в Гърция (16.8%), Испания (15.4%) и Белгия (14.9%) са имали най-висок дял на хората, живеещи в домакинства с ниска интензивност на работа.

На обратния полюс са Люксембург (5.7%) и Швеция (5.8%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Добрите примери в статията са свързани с държавно преразпределяне на обществения ресурс. Социалните системи позволяват на бедните да живеят на грижите на държавата. Ние можем да въведем държавни стимули за всички, които искат да се самонаемат. Трябва да се разгледат пречките пред малкия, средния, семейния бизнес и да се използват европейски програми за младежка заетост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.