Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България плати на Русия 1.2 млрд. лв. за АЕЦ "Белене"

Не е ясно къде и на каква цена ще се съхраняват двата реактора

19 коментара
България плати на Русия 1.2 млрд. лв. за АЕЦ "Белене"

България се разплати окончателно с руската страна по арбитражното решение за проекта "АЕЦ Белене".

"Националната електрическа компания" (НЕК) на 8 декември е извършила превод по сметката на "Атомстройекспорт" на дължимата сума според решението – 601 млн. евро (1.2 млрд. лв.). Това стана ясно от изказване на енергийния министър Теменужка Петкова по време на парламентарния контрол.

В ранния следобед "Росатом" потвърди, че е получила парите и демонстрира удовлетворение от изпълненото задължение на НЕК в пълния обем и в срок.

"През цялото време след арбитражното решение българската страна демонстрираше отговорен подход към решаването на въпроса и се доказа като надежден делови партньор. Между Русия и България има дългогодишно успешно сътрудничество в областта на ядрената енергетика и регулирането на отношенията в рамките на решението на Арбитражния съд за АЕЦ "Белене" откри нови перспективи за реализация на бъдещи съвместни проекти", отбеляза първият заместник генерален директор на "Росатом" Кирил Комаров.

България пое ангажимент да извърши плащането до 15 декември, като според споразумението с руската страна при това положение тя се отказва от дължимата лихва след датата на решението – 14 юни. Присъдената лихва беше 167 000 евро на ден, която НЕК ще си спести.

Парите за плащането бяха осигурени от фискалния резерв, като те са под формата на възмездна помощ, която подлежи на връщане. Тя бе одобрена и от Европейската комисия.

Равносметката е, че след направеното плащане до момента неосъщественият проект АЕЦ "Белене" струва на българската държава към 2.6 млрд. лв. - 1.2 млрд. лв. за реакторите и 1.4 млрд. лв. за площадката.

Проектът "Белене" беше спрян преди години по време на първото правителство на ГЕРБ като нерентабилен. Около президентските избори прокуратурата се активизира и повдигна обвинения срещу трима бивши министри на икономиката и енергетиката във връзка с проекта.

Теменужка Петкова припомни на депутатите, че НЕК е била осъдена от арбитража да плати "това, което на 5 ноември 2008 г. бившите двама изпълнителни директори на НЕК поръчаха на "Атомстройекспорт" да произведе - оборудване с дълъг цикъл на производство, но без да има договор за изграждането на централата и без да има ясни финансови параметрии".

Веднага след излизането на решението на арбитража са предприети мерки за търсене на споразумение с "Атомстройекспорт" и "Росатом" за възможността за плащане на тези два реактора, допълни Петкова.

Тя посочи, че ако те не са били платени, пред българската енергийна система са съществували съществени рискове - "Атомстройекспорт" да търси обезщетение, да запорира сметките на НЕК и колапс на цялата енергийна система.

Беше приет и закон, който даде възможност на НЕК да бъде предоставена възмездна финансова помощ, която ще бъде възстановена след 7 години на бюджета, така че да е сигурно, че българският данъкоплатец няма да плати тази сметка, каза още министърът.

Петкова каза още, че е подписано споразумение с "Атомстройекспорт", съгласно което те се отказват от претенции, от инвестиционни спорове към българската държава. "С тези действия успяхме да защитим интересите на страната по отношение на този проект", допълни тя.

След като НЕК вече е платила на "Атомстройекспорт" дължимата според арбитражното решение сума, тя придобива оборудването. "Това ще позволи отделяне на активите в проектна компания и стартиране на процедура за приватизация", твърдят от кабинета "Борисов 2".

Изграждането на нова ядрена мощност е възможно, само ако се реализира изцяло на пазарна основа и държавата няма ангажименти, заяви пред депутатите Петкова. По думите ѝ такъв проект може да се развива единствено, ако не се изисква държавна гаранция, ако не се изисква сключването на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия.

"За да не се получи така, че българският данъкоплатец да плати сметката, нашата визия е, че този проект, след като ние притежаваме площадка и вече ще притежаваме и оборудване, трябва да се даде шанс, ако този проект има в себе си живот, то това да бъде проведено по прозрачна процедура по Закона за приватизация и следприватизационен контрол, като бъдат обособени активите и пасивите на тази компания в отделно проектодружество и бъде предложена за приватизация. Едва тогава можем да видим какъв е реалният инвеститорски интерес", добави Петкова, цитирана от БТА.

Преди броени дни правителството съобщи, че интерес към изграждането на атомна централа в Белене е проявила Китайската национална ядрена корпорация.

По време контрола депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров припомни, че сеизмологичният риск в Белене е с една степен по-висока, отколкото в Козлодуй. За него строителството на централа в региона е опасно, още повече, че страната не се нуждае от новата мощност на фона на продължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Димитров призова оборудването да бъде продадено и да не се изгражда нова централа.

"Длъжни сме да направим опит да възстановим ресурсите, които българския данъкоплатци са правили през годините", отговори обаче Теменужка Петкова.

Засега остава неясно къде и за чия сметка ще се съхранява оборудването до евентуалното му влизане в употреба.

Енергийният министър посочи още, че на 15 декември в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще се обсъди и вероятно одобри Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на националното хранилище за ниско и среднорадиоактивни отпадъци на площадка "Радиана" край АЕЦ "Козлодуй".

На 7 юли 2016 година Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", което управлява проекта за изграждане на хранилището, сключи договор за строителство на съоръжението. Подготвителните работи на площадката на "Радиана" се извършват от 2014 година, а финансирането на проекта идва от Международния фонд "Козлодуй".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #19
  2. Дядо ми Петър
    #18

    Чета ли чета и не мога да разбера: 1. Има ли реактори или няма? 2. Ако има къде са, какво им е състоянието и дали някой ги е виждал. 3. Къде и как ще ги съхраняваме и колко още (стотици) милиони ще ни струва това? Единственото, което е ясно от самото начало, е че плащаме масрафа на червено-жълто-кафявите ни разбойници и руски агенти, включително и на "управляващите" ни в момента. И че руският ботуш е на път да се завърне в нещастната ни Родина. Което е и целта на националните ни предатели.

  3. karabenanhel
    #17

    Драги и други другари, Сигурни ли сте, че тези казани са изработени, или и вас ви е хакнал Путинския синдром? Масрафът да го поемат Сакса, Гоце, Овчар_off и ББ-гьола.

  4. анита хегерланд
    #16

    Да ни е честит новият полупроект, другарки и другари!

  5. someone
    #15

    Значи за мегаизнудването на века след КТБ, организирано от същите руски кукловоди, сега отново веднага се намериха едни милиарди за Забеляне на руски **й, обаче за околовръстното нямало 200млн... Българино, спиш, трябваше отдавна да си на жълтите павета и да си измел червената крадлива измет, която периодически те цица с милиарди!!!

  6. обикновен_deactivated_1521757111
    #14

    Съд за Сакскобургготски, Гоце, Р.Овчаров и останалите мерзавци от бандата ДС/КГБ - руско-българска мафия за огромното престъпление и вреда за България!

  7. Kiril Kovatchev
    #13

    Това плащане трябва да е обеца на ухото на българските управници, ако някога им хрумне да правят бизнес със севeрноазиатската империя.

  8. ирис
    #12

    безобразни продажници

  9. Ivan Ivanov_fb_1481308978
    #11

    България плати на Русия 601,6 млн. евро за АЕЦ Белене, вместо обратното https://goo.gl/8iYJ7K

  10. Vidco91
    #10

    По данни на японското правителство, аварията на (ЧАСТНАТА) АЕЦ-Фукушима се оценява на повече от 180 милиарда евро. Няма частна компания, която е в състояние да покрие подобни колосални материални и нематериални загуби ?! Та, що е това "частна АЕЦ" и за какъв дявол ни трябва, когато и сега ползваме половината от това, което произвеждаме?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.