България победи Швеция с 3:2 на футбол след 50 години в световна квалификация

Националният отбор е на трета позиция в групата и запази шансовете за класиране

Българският национален отбор по футбол постигна историческа победа над най-големия си кошмар през последните пет десетилетия Швеция. "Лъвовете" победиха скандинавците с 3:2 в София в световна квалификация от група "А" за Мондиал 2018 в Русия.

Това беше първи успех над Щвеция от ноември 1967 година, когато българите спечелиха с 3:0 европейската квалификация отново в София.

Едва около 11 000 зрители бяха на националния стадион "Васил Левски" при победата на трикольорите в този изключително драматичен сблъсък.

Попаденията вкараха Станислав Манолев (12), Георги Костадинов (33) и Ивайло Чочев (79). Вратарят Пламен Илиев пък спаси дузпа в 16-ата минута. Точни за шведите бяха Лустиг (29) и Берг (44).

В другите два мача от нашата група Франция разгроми Холандия с 4:0, а Люксембург се справи с Беларус с 1:0.

Така Франция се утвърди като лидер с 16 точки. Швеция запази второто си място с 13 точки. България е трета с 12 точки, спечелени от 4-те домакински победи.

Четвърти са Холандия с 10 точки, следвана от Беларус с 5 точки и Люксембург с 4 точки.

Следващите срещи в групата са на 3 септември. България гостува на Холандия, Беларус излиза срещу Швеция, а Франция ще играе с Люксембург.

Първото полувреме

В двубоя срещу Швеция селекционерът на "лъвовете" Петър Хубчев заложи на схемата 4-3-2-1. Дебют направи вратарят Пламен Илиев, а пред него като централни защитници действаха Божидар Чорбаджийски и Васил Божиков. На левия бек беше Петър Занев, а на десния - Страхил Попов.

Пред тях тройката дефанзивни полузащитници бяха Симеон Славчев, Георги Костадинов и Ивайло Чочев. На лявото крило действа Георги Миланов, а на дясното - Станислав Манолев. На върха на атаката беше капитанът на отбора Ивелин Попов.

Срещата започна силно за българите, като още в 6-ата минута Чочев пропусна. Халфът получи топката зад защитата, но не успя да я поеме добре и вратарят Олсен излезе и изби в корнер.

Българите продължиха да атакуват и попадението не закъсня. Станислав Манолев беше точен с глава в 12-ата минута. Той вкара петто си попадения с националната фланелка,  след като засече отлично центриране на Георги Миланов. Играчът на московския ЦСКА беше изведен отлично от Попов. Голът бе първи за България във вратата на Швеция от 8 септември 1993 година, когато отново в световна квалификация, и отново на "Васил Левски", Христо Стоичков се разписа от дузпа за крайното 1:1. След това "Тре крунур" записа седем поредни победи срещу нас с голова-разлика 20:0, превръщайки се в най-големия кошмар на "лъвовете" през последния четвърт век.

В 16-ата минута Пламен Илиев спаси дузпа на Форсберг, която беше отсъдена за нарушение на Костадинов. Вратарят се справи и при добавката, когато парира удар на Аугустинсон. Секунди по-късно Петър Хубчев бе изгонен от рефера Паоло Талявенто заради оспорване на негово решение.

В 29-ата минута Лустиг изравни с глава след центриране от корнер. Бранителят беше оставен непокрит в центъра на отбраната, като без проблем прати топката в мрежата на Илиев.

Бившият халф на "Левски" Георги Костадинов върна преднината на България в 33-ата минута. Той също се разписа с глава, засичайки центриране от фаул на Ивелин Попов. Попадението е второ поред за играча на "Макаби" Хайфа, който се разписа и при загубата от Беларус с 1:2.

В 40-тата минута капитанът Ивелин Попов проби отляво, стреля силно, но шведският вратар Олсен изби. Четири минути след това Берг изравни с глава. Нападателят засече центриране отдясно на Лустинг, като защитата на "трикольорите" отново остави играча в жълто безпроблемно да насочи топката във вратата.

Така двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 2:2.

Второто полувреме

Второто полувреме започна с по-активна игра на Швеция, които в рамките на две минути можеха да стигнат до пълен обрат, но Пламен Илиев беше на висота. Вратарят първо изби в корнер бомбен удар на Форсберг от фаул на границата на наказателното полев 56-ата минута, а три минути по-късно се справи и с изстрел на Форсберг от 11 метра.

Във втората част Тодор Неделев замени Миланов. Играчът на "Ботев" беше близо до гол с глава, но защитник изби пред него центрирането на изигралия страхотен мач Манолев. Последва ново спасяване на Илиев след удар отдалеч.

Младият Божидар Краев смени Манолев, който получи заслужени аплодисменти от публиката. С първото си докосване бившият играч на "Левски" центрира към Попов, който чакаше да се разпише, но защитник изби пред него.

Три минути по-късно в 79-ата минута българските фенове отново изригнаха. Ивелин Попов тръгна през центъра фронтално срещу вратата на Олсен, после десетката намери Чочев, който с майсторско изпълнение от 20 метра вкара за победата с 3:2.

Петър Хубчев: Въпрос на манталитет е да започнем да бием и навън

След историческата победа треньорът Петър Хубчев поздрави футболистите и гарантира, че няма да ги остави да изпаднат в излишна еуфория.

"Този отбор може да живее само при пълно себераздаване и здрави единоборства. Тази победа е по-сладка, защото точно с тези неща победихме Швеция. Ще кажем, че имаме отбор едва тогава, когато успеем да направим поредица от подобни силни мачове. Въпрос на манталитет е да започнем да побеждаваме и навън. Не ви обещавам успех срещу Холандия. Големите ни проблеми са точно в такива ситуации - когато имаме два поредни мача срещу силни съперници”, каза Петър Хубчев след срещата.

Треньорът гарантира, че няма да остави футболистите да бъдат завладяни от еуфорията след победата. “Еуфорията няма как да ги обземе, гаранция. Там ми е силата. Няма да им позволя просто. Сега ще ни бъде трудно срещу Холандия - възстановяване, пътуване, противник, мач”, коментира Хубчев.

Той си позволи да коментира и действията на рефера – италианецът Талиаванто, когото нарече "безобразен". "Който ще да е, какъвто ще да е. Кои сме ние, че да имаме претенции, но чак така да се подиграват с нас… На 20-ата минута вече беше казал на двама души, че ги гони, даде дузпа и други 2-3 фаула. Въпреки съдията обаче постигнахме тази победа”, каза Петър Хубчев.

“Не правим никакви сметки. Колкото и клиширано да е, играем мач за мач. Не съм дошъл със задача класиране, друга ми е целта. Започнем ли да изпълняваме замислените неща, ще дойдат и точките, и класиранията. Чух обидни скандирания по адрес на БФС, но ние трябва да бъдем обединени. Все по-малко обиди и все повече хора ще идват на стадиона с такива мачове”, каза още легендарният защитник от златното поколение от 1994 г.

“Радвам се, че победихме точно отбора на Швеция. От 50 години не бяхме правили това. Беше много важно за нас да променим тази негативна тенденция. Добър домакин сме, казах го още вчера и днес го доказахме. Имаше натиск от страна на шведите, но издържахме“, каза капитанът на отбора Ивелин Попов след срещата.