Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България поиска еврофонд "Енергийна сигурност"

Брюксел готов да даде още пари за газовата свързаност на страната ни

3 коментара
Митов разговяра с Шефчович по време на конференцията, сн. БГНЕС

Да се създаде специализиран европейски фонд "Енергийна сигурност", който да финансира енергийни проекти, предложи министърът на външните работи Даниел Митов по време на конференция в София, посветена на енергийната инфраструктура в Югоизточна Европа, в която участва и зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович.

Според Митов в рамките на междинния преглед на бюджета на Еврокомисията за следващата година може да се реши откъде да се осигури финансирането на този фонд. По думите му, това може да стане чрез отделяне на средства от европейски програми и фондове, които и в момента финансират енергийни проекти, но често при подпомагането им не се отчита спецификата на енергийната инфраструктура, която не винаги може да покрива напълно икономически параметри и бизнес модели.

В момента имаме исторически шанс да гарантираме достъпна и устойчива енергия за всички европейски граждани, посочи Митов. "Пътят към тази цел е чрез доставки от няколко източника, свободен пазар на енергията, инфраструктура с голям капацитет и взаимно реверсивна свързаност. Разполагаме и с политическо средство да изминем пътя - Европейския енергиен съюз", отбеляза той. Според него обаче енергийната сигурност не е въпрос само на икономика, но и на геополитика.

Срещу енергийните оръжия трябва отбрана

След като енергетиката се използва като политическо оръжие за натиск върху страните членки, необходимо е да се изгради и адекватна финансово обезпечена отбрана, заяви външният министър. По думите му това е неделима част от общата външна политика и политиката за сигурност. Инвестициите за създаване на високо надеждна система за енергийна сигурност често са непосилни за отделните страни, въпросният Европейски фонд за енергийна сигурност трябва да направи тази задача изпълнима и ще бъде финансовият инструмент на Европейския енергиен съюз, заяви още Даниел Митов.

Преди това  зам.-председателят на ЕК и комисар за Единния енергиен съюз Марош Шефчович обясни, че е обсъдил с премиера Бойко Борисов възможностите България да се възползва от инвестиционния план "Юнкер", за да добави още пари в развитието на газовите връзки със съседните си държави.

България ще бъде един от най-големите печеливши от енергийния съюз от гледна точка на енергийна безопасност, по-добра свързаност със съседите и от гледна точка на разнообразяване на доставчиците на енергия за България, заяви Шефчович пред участниците в конференцията.

По-честна цена и повече сигурност

Според него България ще бъде много добре, ако може да си доставя газ от три различни източника и точно върху такава цел се работи. "Мисля, че е много важно да гледаме на ситуацията от гледна точка на това как можем да разнообразим портфолиото на вашите доставчици, за да има честно отношение и честна цена и да сме сигурни, че България ще има по-голяма енергийна сигурност, отколкото днес", коментира Шефчович.

Той похвали конкретните проекти на България за взаимосвързаност на мрежите и допълни, че с енергийния министър Петкова е обсъдил напредъка на строежа на газовите връзки с Румъния и Гърция, за които страната ни получи финансиране от европейския план за възстановяване и развитие преди пет години.

И двата проекта обаче се забавиха значително, като за румънската връзка се търси отново фирма, която да сондира подводното трасе, след провала на първоначално избрания румънски консорциум за прокарването на тръбата по дъното на река Дунав, а по-късно избраната българска фирма "Станилов" се отказа от договора и сега има нов процедура за изпълнител. За гръцката връзка все още няма подписано инвестиционно решение като обясненията са политическата нестабилност в южната ни съседка.

И двете трябва да са готови до края на 2016 г., ако страната ни не иска да връща предоставените над 50 млн. евро за интерконекторите.

"Разбира се, знаете, че спазването на крайния срок в Европейския съюз винаги е предизвикателство, защото работим по много стриктни бюджетни въпроси. Обикновено, когато един проект не бъде изпълнен, има опасност от изгубване на финансирането. Разбира се, ние трябва да се видим какви са причините за тези проблеми и това ще бъде един от въпросите, които ще обсъждам", каза Марош Шефчович.

По думите му ще се дискутира "какви са причините за забавянето на проектите, дали имат технически характер, какво можем да помогнем и разбира се – какво можем да направим с правилата за бюджета".

По неофициална информация на Mediapool Брюксел за пореден път е удължил сроковете за изграждането на двете връзки до края на 2018 година. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #3

    Браво! Много правилна политика! Така се полагат здрави основи за бъдещ суверенитет и независимост ! Успех!

  2. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #2
  3. Коментарът е изтрит в 13:08 на 15 септември 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.