Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България разказва тракийски истории в Лувъра

55 коментара
Бойко Борисов и Силви Вартан присъстваха на официалното откриване на изложбата на тракийските царе в Лувъра

Съкровища, открити при археологически разкопки в България, ще разказват тракийски истории в продължение на три месеца в Лувъра.

Изложбата "Епопея на тракийските царе" бе открита официално във вторник вечерта в присъствието на българския премиер Бойко борисов, на министрите на културата на България и Франция Вежди Рашидов и Фльор Пелрен, на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, зам.-председателя на ЕК Кристалина Георгиева и известната френска певица с български произход Силви Вартан.

Ден по-късно ще има второ откриване в присъствието на директорите на 17-те български музея, предоставили свои експонати за изложбата, както и спонсори, финансирали консервацията и реставрация на уникалните предмети.

Експозицията е разположена в четири зали в крило "Ришельо” в близост до пирамидата и ще може да бъде видяна от най-многобройната музейна публика в света в периода от 16 април до 20 юли 2015 г.

Научната концепция и подборът на експонатите за изложбата са направени от трима френски и двама български учени. В нея са включени 1629 антики от български музеи и 20 експоната от Лувъра и 11 други културни института, сред които и Британският музей и Музеят Прадо.

Основен акцент в експозицията е уникалният шедьовър на античното изкуство - бронзовата портретна глава на тракийския цар Севт III от фонда на Националния археологически институт с музей при БАН в София.

Тракийското изкуство ще бъде показано този път като разказ за непознатото одриско царство, неговите съкровища, владетели, ежедневен живот и съседи. Експозицията ще представя цели гробни археологически комплекси, амфори за вино, изящната пиксида с форма на мида от сребро с позлата, части от ризница и тъкан от Златиница, за която след направени изследвания в България се предполага, че е най-ранната внесена коприна в Европа и може да представлява голям научен интерес за съвместни бъдещи проучвания със специалисти от Лабораторията на Лувъра.

Представителният каталог на изложбата е от 320 страници и включва 250 снимки на български фотографи и статии, текстове и анотации на 37 учени, археолози и музейни специалисти от България и редица изследователи от Лувъра и други държави.

Подготовката на експозицията започна през 2012 г. Министър Вежди Рашидов сключи петгодишно споразумение с музея "Лувър" за развитие на съвместно сътрудничество в областта на културата, науката и изкуството.

Дейностите по цялостната организация на българското участие са осъществени под ръководството на проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #55
  2. Alan Smithee
    #54

    Петър Хаджиберович (Берон) ми става все по-мил.
    Наистина, не е лесно да се надоумиш, че:

    "монгол" значи "мон гол" - гол мъж;
    "болгарин" - бал горен, велик;
    "прус" - съсед на русите.

    "Самос" - идва от сам
    "Крит" - идва от скрит
    "Омир" - идва от "о, мир!"
    "елин" - идва от елен

    Берон е чувал, че древните пелазги пишели по т. нар. "волски ход" или на старогръцки "бустрофедон", сиреч един ред от ляво надясно и един обратно и решава да използва бустрофедонния начин на писане при тълкуването на елинските

  3. Alan Smithee
    #53

    Тази чалга-историография даде добър поминък на една траколожка фамилия, в което няма нищо лошо. Всъщност те го даваха доста скромно, предвид скептичната българска (и особено - шопска) среда. А можеше г-жата В.Ф. (от племето на трибалите) да вземе пример от господина Фоменко (кимириец-скит). Така например, според този титан, Христос е всъщност византийският император Андроник Комнин (койлалет? одрис? бес?), екзекутиран през 1185 година. Египетските пирамиди пък са построени от... правилно, от руснаци, през XIV- XVI вв. Но това означава -- от кимерийци-скити, т.е. от българи.

  4. Филка Русофилка
    #52

    Въx, aкo бeшe пoдpeмнaл, имaшe нaдeждa caм дa ce ceтиш, чe нe e вaжнo caмo oт кoй cи пpoизлязъл, a oт кoe нeгoвo oтвepcтиe. Тpaкийcкият Opфизъм e мoнoтeиcтичecкa peлигия и зaтoвa xpиcтиянcтвoтo бъpзo пoникнa въpxу нeгoвa пoчвa. Xpиcтoc e тpaкийcкo имe – xудoжникът c пpякop Xpиcтoc cи e нaпpaвил aвтoпopтpeт и ce e пoдпиcaл в Aлeкcaндpoвcкaтa гpoбницa oт 5-4 в. пp. Xp. Eлинcкият пaнтeoн e тюpлюгювeч oт Тpaкийcкия, Eгипeтcкия, Пepcийcкия и куп дpуги – „клacичecкo” мнoгoбoжиe. Oт тaм идe oпpeдeлeниeтo зa eзичecтвo „Eлинcкo cуeвepиe”.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #51
  6. Alan Smithee
    #50

    Елинските многобожници и суеверни езичници... чай ся, нали от назе, т.е. от траките, бяха елините взели пантеона си и целокупната си митология! Наистина, след това подло я използвали за забава и естетически игри. С което тя се отклонила от прогресивното си тракийско предназначение да дава хляб на шопите-траколози. Забравата траяла довреме. После траколозите с шопска упоритост изровили всяко парче и сглобили картината: ако видиш цивилизация, името ѝ е Тракия. Щом някоя религия победи, то значи това е станало чрез траки, как иначе. И това е така, защото никак не може да бъде другояче. Шопи!

  7. Филка Русофилка
    #49

    Гърците нямат нищо общо с Едикта на Галерий. За „гърци” да се говори по това време си е направо нахалство. „Елинското суеверие” е определение за езичници. Елинските многобожници трудно приемат християнството. Св. цар Управда-Юстиниан Велики е брал доста ядове с тях докато им разбие езическите школи в Атина и въобще много ги е мразел. Мисля, че първият християнски епископ в Атина идва едва през 857 г. Значи таман 8 века след София, Пловдив, Варна, Силистра, Кюстенджа, Сирмиум и останалото българско етническо землище. Българите са трако-илирийци и келто-скити, респ. трако-кимерийци - до Крим.

  8. Alan Smithee
    #48

    Айде сега ще ме пращаш в разни розетски джамове да заничам. Чета си го на немски, честно преведен в Уики. Обаче там само английската и италианската (и латинската) статии дават точно мястото на издаването, Сердика. Гърците изобщо са се разсеяли и нямат статия. Останалите си плюли в устите - Никомедия. Абе, верно ли сердите били келти? То племената край нямат. Хубаво е било, когато светът е бил на племена. Нациите са беля работа.

  9. Филка Русофилка
    #47
  10. Alan Smithee
    #46

    Характерно. Едикта няма да го намериш в Мрежата на български. Въпреки че е само няколко реда. То и аз не го знаех, защото не отворих книгата "Сердика е моят Рим", въпреки че я имам от 2 години. И щото съм родом от Шоплука ツ Ама го прочетох на друг език. Много е смешен. И трогателен. Екстра работа е, римска направия. Или тракийска? Обърках са напокон ¯\_(ツ)_/¯

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.