Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се разбърза за газовата връзка с Турция

14 коментара
България се разбърза за газовата връзка с Турция

Детайли по проектантските и инвестиционните дейности по строежа на бъдещата междусистемна газова връзка между България и Турция в опит да се ускори изграждането ѝ са обсъдени в петък в Министерството на икономиката по време на второ заседание на работната група от експерти от двете страни за реализацията на коментирания години наред проект.

"Днешната среща е важен елемент от усилията на правителството за диверсификация на газовите доставки на страната“, каза зам.-министърът на икономиката и енергетиката Антон Павлов, цитиран от пресцентъра на ведомството.

Според съобщението дискутирани са и техническите параметри и възможностите за финансиране.

Изпълнителният директор на държавната "Булгартрансгаз", която трябва да строи българския участък от връзката – Кирил Темелков, обясни, че са обсъждани детайли по предварителните изчисления за параметрите на газовата връзка, като напредъкът по осъществяването на проекта се очакват до края на годината.

Засега идеята е "Булгартрансгаз" да изгради 75-километровия участък на връзката на наша територия от Лозенец зо Малкочлар за 75 млн. евро. При срещата на турския енергиен министър Танер Йълдъз с българския му колега Драгомир Стойнев в София през януари тази година Йълдъз каза, че в момента се прави проучване колко ще струва строежът на тяхното трасе от над 100 км.

По думите на Темелков няма промяна в предварителните параметри на проекта, просто се уточняват, зад а се придвижва работата напред.

"Бизнес моделът на проекта за изграждане на междусистемна газова връзка между двете страни трябва да се разглежда като двупосочен интерконектор, който да позволява реализирането на газови потоци от България за Турция, както и от Турция за България и региона“, посочи Антон Павлов.

По думите му ускоряването на изграждането на интерконекторите с Гърция и Турция ще осигурят възможност за доставки на природен газ от алтернативни източници. Двете страни така ще мога и да разширят и оползотворят в по-голяма степен възможностите на националните си газови мрежи, допълват от икономическото ведомство.

Следващото заседание на работната група за изграждане на интерконектора Турция – България се предвижда да се проведе в края на месец септември в Турция.

Според зам.-министъра на енергетиката продължава работата и по газовата връзка със Сърбия и с Румъния, чието въвеждане в експлоатация се забавя за пореден път заради отказа на изпълнителя на прокопаването на подводното трасе от проекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. news
    #14

    Ама ето, бе, вижте всички! Бат Бойко се върна и турската връзка пак започна да се строи?! Нали това искате да ми кажете Медияпул?! Да не би да не съм разбрал както трябва?! Щото аз помня как Бойко тази връзка 3,5 години само я започваше и така и не успя да я започне. Сега вече щял да успее така ли?! Я виж ти!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  3. Ген. Иван Колев
    #12

    Ами като питаш, да ти кажа. Не знам за "всички", но в България, поне засега, не разрешава "братски" газпром. Сега ясно ли е?

  4. Султан
    #11
  5. Ген. Иван Колев
    #10
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  8. Султан
    #7
  9. борбътъ
    #6

    Турската газ може да е от Иран, Кюрдистан, Азербайджан, а скоро и от Туркменистан. Не е задължително да е руски газ.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.