Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще продължи да тъпче на място, но може и да потегли назад

14 коментара
България ще продължи да тъпче на място, но може и да потегли назад

След тези избори България в най-добрия случай ще продължи да тъпче на едно място. Има обаче и друг сценарий, който е много вероятен: страната да потегли назад.

Десницата победи. Но пък и левицата повъзстанови някогашното си влияние. Този коментар в различни варианти прозвуча многократно в часовете след края на изборния ден. Той обаче не казва (почти) нищо, защото вече не съответства на българската политическа действителност. Предизборната кампания, в която рационалният политически дебат бе изместен от неизпълними обещания и заглушен от организирано раздухвани страхове и истерии (бежанци, ислямисти, предатели, турци, Ердоган), ясно показа, че традиционни понятия като "ляво" и "дясно" са окончателно размити и обезсмислени.

Новата ос

Както политическите играчи, така и резултатите от изборите и излъченото след тях управление вече трябва да се разглеждат и оценяват по съвсем друга ос. В единия ѝ край е реалистичната, отговорна и реформаторска политика за европейско бъдеще, стабилен икономически растеж и най-вече - пресушаване на корупционното блато и разбиване на установилия се модел на "превзетата държава". Накратко казано: това е полюсът на модерността и развитието.

На другия ѝ край са безплодните и опасни (в една или друга степен антиевропейски, соцносталгични и прокремълски) заблуди на популизма и национализма, които правят реформите невъзможни, бетонират статуквото и се опитват да отклонят страната от западната орбита. За краткост: това е полюсът на миналото, застоя и деградацията.

Отговорът на въпроса коя от двете посоки натежа на тези избори е лесен. Победи втората тенденция, а нейните изразители ще имат категорично мнозинство в новия парламент.

Основният принос за това е на БСП. През последните месеци тя бързо започна да се отдалечава от маската на модерна, европейска ляво-центристка партия, в която и без това не се чувстваше много комфортно. А с предизборната си кампания, изградена предимно върху "алтернативни факти", ретроградни лозунги и откровени лъжи, успя да заличи окончателно всички остатъци от нея, да надвика и бие на собствения им терен и най-отявлените популисти и националисти. Соцлидерката, вживяла се едновременно в ролите на Орбан, Льо Пен и Цола Драгойчева, се оплакваше, че "демокрацията ни отне много" и раздаваше щедри обещания за връщане към времената на държавната икономика и "безплатните" блага. Не каза нито дума срещу зачестяващите прояви на омраза и ксенофобия, но затова пък не спря да плаши с "бежанска вълна" и да сочи "национални предатели". Не спираше да клейми санкциите срещу Русия, сякаш те са най-големият проблем на българите, като в същото време се заканваше на "господарите" и "началниците" в Брюксел, а някои от "новите" ѝ лица обясняваха, че България "само формално принадлежи към един съюз със Западна Европа" и че "нашето евроинтегриране ще означава нашето унищожаване".

Накрая явно се престара - обещаната от нея "промяна" започна да изглежда толкова страшна и радикална, че вместо да я поискат, част от избирателите се разбягаха. Което вероятно струваше на БСП първото място на тези избори.

Подгласниците

Но няма страшно - на това поле в бъдещия парламент БСП ще си има подгласници и потенциални съюзници. Традиционните националисти, този път обединени (включително с откровено проруското си крило), не се дадоха. Довреме като че ли и те се опитваха леко да се разкрасят с грима на известна умереност и дори цивилизованост. Но после се отказаха и се върнаха към "коронните си номера" (като традиционния пограничен пърформанс срещу "изборния туризъм"). Накрая, макар и с по-малко гласове, отколкото се надяваха да получат, успяха да се докопат до ключа към съставяне на правителство (все едно от кого и с кого).

От друга страна, храбрият български избирател, възприемащ изборите като предлагане на стоки "на промоция“, вкара в парламента чисто "нов" откровен популист, отворен за всякакви опции и оферти. Този път промоцията беше за бензин по 1,80 литъра и апартаменти по 300 евро квадрата. Малко утешение е, че и той взе доста по-малко гласове, отколкото му се искаше.

И накрая - ДПС, чието спасяване и легитимиране се оказа обща грижа. Именно с тази цел в заключителния си етап предизборната кампания бе изцяло смазана от темата за намесата на Турция в българските избори. Почти всички партии, държавните институции, службите за сигурност и прокуратурата се включиха активно в организираната, стъпаловидно градираща кампания за раздухване на първосигнален страх. Накрая в нея се включи и самият Ахмед Доган с дълбокомисленото си предупреждение срещу заплахите от неоосманизма, с "дълбок поклон пред паметта на Апостола на свободата Васил Левски" и с вричането си в "обединителния патриотизъм" и "умерения и интелигентен български национализъм". Макар че поредният конкурент на Доган няма да влезе в парламента, монополът върху гласовете на българските турци бе силно разклатен. Но покрай тази битка ДПС бе успешно прелегитимирано като опция за "следизборна коалиция с партиите, които имат патриотична насоченост". Пеевски отново ще си е депутат, а моделът "Кой?" ще продължи да разпределя "порциите на финансирането" към "обръчите от фирми".

Самотният победител

Къде е в тази картина формалният победител ГЕРБ? Мнозина твърдят, че заради популисткото потекло на тази партия и заради особеностите на досегашното ѝ упражняване на властта, между нея и БСП няма съществена разлика и затова е все едно коя от двете формации печели тези избори. За това твърдение има известни основания. По време на двата си мандата ГЕРБ се провали в голяма част от реформите и показа, че няма сила или желание да се разграничи от модела на "превзетата държава", достигнал по същото време своята кулминация.

И все пак има известна разлика. Тя пролича ясно в тази предизборна кампания, в която и с програмата си, и с поведението си ГЕРБ (за разлика от основния си конкурент) остави впечатление за умереност, реализъм и доста по-честно отношение към избирателите. Може да се спори дали това впечатление се дължи на осъзната еволюция или на общия отчайващ фон. Така или иначе обаче в новия парламент ГЕРБ се очертава като единствена преграда пред популистките глупости в икономическата сфера и пред виждащите се с просто око апетити за отклоняване на България от европейския ѝ път. Какво обаче ще остане от тази преграда при липсата на подкрепа и неизбежните компромиси при евентуалното съставяне на управляваща коалиция?

Накъде след изборите?

Вариантите оттук нататък са различни - от скорошни нови предсрочни избори, през правителство на малцинството, съставено и крепено криво-ляво за известно време заради някаква благовидна цел (като председателството на ЕС например), до неустойчива управляваща комбинация на една от първите две партии с видимото или невидимо участие на някои от всеядните мераклии за ролята на "балансьор".

При всички варианти обаче е ясно едно: в най-добрия случай България ще продължи да тъпче на едно място. Но има и голяма опасност да потегли назад. Защото след тези избори шансовете за реалистична, отговорна и реформаторска политика за европейско бъдеще и стабилен икономически растеж намаляха още повече. А шансовете за пресушаване на корупционното блато и за разбиване на модела на "превзетата държава" са дори равни на нула.

Впрочем, за пълнота на картината да добавим, че двете партии, които в най-пълна степен и най-последователно застават на полюса на модерността и развитието, останаха извън парламента. Причините и отговорността за това са отделна тема.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #14
  2. SILENCE
    #13

    До № 8. Другарке х"хегерланд",отдавна не бях чела толкова скудоумно мазане по нЯщото,което се пъне като съдилище в територията. Сама ли го измислихте или някой помага?

  3. the_axel
    #12

    Европа на различни скорости , България - на задна ! Е , ако е утешение - на нулева!

  4. trezwomislesht
    #11
  5. trezwomislesht
    #10
  6. trezwomislesht
    #9

    Този кой е, че ни прави анализи и ни дава съвети от германски медии със специфично още преди 40-50 години реноме? Много ясно е, че при беден и все по беден народ границата ляво-дясно ще е размита. Този народ отдавна не гледа класическите понятия за партии, а гласува с джоба си. Защото като няма икономика какви са тия десни и що правят у нас, а като няма пари до заплата за какви социални придобивки се борят тия левите? Колкото до самотния победител ББ и партията му, те са толкова десни, колкото и

  7. анита хегерланд
    #8

    Нужна ни е центристка политика, без резки движения, без нежни революции или глобални реформи. Трябват ни внимателно подбрани корекции и нещата ще тръгнат напред. В предприсъединителния период на България ясно й е заявено, че ще получи финансова помощ да "изравни" условията с европейските, ЧРЕЗ ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО. Но ЕС не е казал: "Махнете тези закони и напишете нови"?! Трябва да се направи сравнителен анализ за приликите и разликите и да се компенсира нужното. Нашата съдебна система е вътрешно противоречива, а не лоша и изостанала. След тези промени ще дойдат инвеститорите и икономиката ще има законовите рамки да излезе от сивата зона.

  8. Дони Тръмпушката
    #7
  9. Кралев
    #6

    Статията е много точна, с изключение на последния абзац за "двете партии", доколкото е само една тази партия, но "Да", тя е обречена на успех още на следващите избори тази партия!

  10. Nikola Nikolov
    #5

    Като отговор на г-н Ясен Бояджиев, мога да му кажа следното : Не, г-н Бояджиев, България няма да тръгне назад!!! Няма, защото сме налице всички ние - феновете и поддръжниците на Мартин Димитров , на Радан Кънев, на Петър Славов, на Методиш Андреев, на повечето нормални, честни и почтени политици в тази страна, които, слава Богу, още са налице извън - без значение дали са във, или извън Парламента !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.