Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България трябва да свие рязко депонираните отпадъци

Ще искаме от Брюксел десет години отлагане на задължението за складиране до 10% от боклука

1 коментар
България трябва да свие рязко депонираните отпадъци

Изправена пред планираните от Европейската комисия тежки цели за намаляване на депонираните отпадъци до едва 10 на сто през 2030 г. и искане на Европарламента за допълнителното им свиване до 5 на сто, България ще иска отлагане с десет години за спазване на екоизискванията. Това стана ясно след заседание на Съвета на екоминистрите на Евросъюза в Люксембург, в което се включи и българският министър на околната среда и водите Нено Димов.

Предложението на Европейската комисия и по-рестриктивното виждане на Европейския парламент предстои да бъде дискутирано, преди да се превърне в регламент. То трябва да заложи тези цели за страните членки, за да се увеличи рециклирането на отпадъците от опаковки и да се осигурят преработени суровини за индустрията. Досега не е имало конкретни изисквания за това колко от създаваните отпадъци да се депонират.

За България това ще е тежко изискване, тъй като в момента 70 процента от създавания в страната боклук поема към депата за складиране, сочат данните на екоминистерството.

За по-плавно прилагане на изискванията, след като бъдат окончателно одобрени и стане ясно дали целта е 10 или 5 на сто, страната ни ще поиска от Брюксел допълнителни 10 години за прилагането на целта.

Намерение да искат дерогация до 2040 г. са обявили и други страни членки на Евросъюза.

"Разпоредбите относно целите и дерогациите и предвидените механизми за гъвкавост са от ключово значение, за да осигурят плавен преход към рециклиращо общество и да минимизират риска от прилагането на методи за оползотворяване, стоящи по-ниско в йерархията за управление на отпадъците“, заяви на заседанието министър Димов, цитиран от пресцентъра си.

От ведомството посочват, че до 2023 г. в България се предвижда да влязат в експлоатация технологии и техника за рециклиране на отпадъци с капацитет 105 000 тона годишно. Допълнително ще бъде осигурен и капацитет за оползотворяване на битовите отпадъци от 180 000 тона на година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    За да се намали боклука, първо трябва да се анализира какво от това, което се изхвърля, може да не се произвежда. Гледах филм на гражданска организация, която пропагандира сред майките вредата от закупуването на пластмасови изделия за партита, рождени дни, игри и забавления. Без тази планина от пластмаса за еднократна употреба пак ще живеем добре, тя няма да липсва на никого. Служебните партита и коктейли също ги използват. Магазините за 1 лев са пълни с такъв бъдещ боклук.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.