Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Шел" и БиПи също са ухажвани от България да търсят газ в Черно море

2 коментара
"Шел" и БиПи също са ухажвани от България да търсят газ в Черно море

Представянето на двете потенциални находища на нефт и природен газ "Силистар" и "Терес", които се намират едно до друго в българските води на Черно море, продължава и в сряда в рамките на Международната петролна седмица в Лондон, в която от предишния ден участват председателят на енергийната парламентарна комисия Делян Добрев и зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков.

След като двамата във вторник получиха уверения от представители на норвежката "Статойл", че компанията наблюдава внимателно региона и следи с интерес проучванията в блока "Хан Аспарух" и в румънската част на Черно море, ден по-късно същата е реакцията и на директорите за проучване на нови находище в други два световни петролни гиганти - "Бритиш петролиъм" (БиПи) и "Шел", стана ясно от съобщения на пресцентъра на ГЕРБ.

Директора на отдела за международните проекти за проучване за петрол и газ в БиПи Ричард Хърбърт е обещал компанията да разгледа възможностите за участие в конкурса за разрешението за търсене и проучване на нефт и газ в находищата "Силистар" и "Терес", който предстои да бъде обявен до две седмици в официалния вестник на Европейския съюз.

От "Бритиш петролиъм". Те са заявили, че наблюдават внимателно региона на Черно море още от началото на 1990-те години, защото геологията му е изключително сходна с Каспийския регион. "БиПи" и "Статойл" са част от консорциума, разработващ азерското находище "Шах Дениз" в Каспийско море, също така участват в проекта за Трансадриатическия газопровод, който ще доставя добивания в "Шах Дениз" газ до Западна Европа.

Британската компания също така е проявила интерес към възможностите на инфраструктурата за пренос на газ предвид очакваните добиви от региона на Черно море. В отговор Добрев ги информирал, че България разполага с добре развита газопреносна система, както и че страната ни е започнала изграждането на интерконекторни газови връзки със съседните страни Румъния, Сърбия, Гърция и Турция.

След изграждането на връзките капацитетът на системата ни за пренос на газ ще достигне 20 млрд. кум. м/годишно, заявил още Добрев. В допълнение заместник-председателят на Управителния съвет на държавния ни газов оператор"Булгартрансгаз" Делян Димитров информирал, че е в ход и подготовката за разширяването на капацитета на съществуващото газово хранилище в Чирен, което допълнително увеличава възможностите пред компаниите, които ще работят в региона.

"Шел“ е силно заинтересована от възможностите за участие в конкурсите за "Силистар“ и "Терес“, заявили от своя страна регионалният директор по проучванията на нови находища в "Шел“ Ричард Найт и мениджърът "Нови проекти“ в компанията Айлийн Уилкинсон на срещата си с Добрев и Станков. От "Шел“ заявили, че очакват стартирането на процедурата, преди броени дни са запознали с първите сондажи в съседен на "Силистар“ блок в турската част на Черно море и затова проявяват огромен интерес към възможностите да разширят позициите си и в българската част.

В отговор на въпрос от страна на потенциалните инвеститори дали ще има минимални изисквания за сондажи в двата терена, българските представители са казали, че в конкурса за "Терес“ ще отпадне изискването за минимум един дълбоководен сондаж, но за „Силистар“ ще има подобно изискване.

Заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков от своя страна гарантирал, че конкурсът за петгодишното разрешително за проучване и търсене на нефт и газ в "Силистра" и "Тересе" ще е прозрачен.

И за двата блока това ще е втори опит да бъдат проучени, след като първият конкурс за "Силистар" бе спечелен от фирма без капацитет да извършат необходимите дейности и изборът ѝ бе отменен по-късно от съда, а процедурата за "Терес" бе прекратена заради липсата на подадени оферти, въпреки първоначалния заявен силен интерес.

Не е ясно доколко ще са успешни сегашните усилия на управляващите на страната да привлекат инвеститори в проучвания за нефт и газ на фона на сегашните цени на суровия петрол, които след спада им с около 40 процента в края на 2014 и началото на 2015 г. сега леко се възстановяват на нива около 56 долара за барел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #2

    Сондажът Истранджа - 1 в турски води има за резултат непромишлен приток на газ от пясъчници на дълбочина около 2 км, ако не се лъжа. Сондажната платформа беше преместена, но тази година Шел отново изпрати сондиращ кораб в Черно море на основата на по-ранно споразумение. Вероятно ще се сондира отново пред склоновете на Странджа. Но геологията на Черно море не е като тази на Южнокаспийския басейн...Досега в турски води се направиха 5 дълбоки сондажа, достигащи и превишаващи 5 000 м под морското ниво. Инвестираха се 4.5 млрд долара без икономически резултат. Сега Турция залага на проекти за газ от плътни резервоари на сушата.

  2. Пулко
    #1

    Големите икономисти на ГЕРБ Делян Добрев и Жечо Станков и нобелистът Томислав Дончее явно не са чели съобщенията в медиите, че ниската цена на петрола принуди точно "Шел" и BP да свият разходите си за инвестиции "въпреки първоначално заявения интерес". Това са общоизвестни факти. През 2015 и вероятно 2016 Шел и BP няма да генерират приходи като в предходните години, така че Терес и Силистар трябва да си ги приберем в шкафа. На втори план остава въпросът ако вземе някой, че открие нефт и газ в участъците по каква инфраструктура ще може да го транспортира и на каква цена да го продаде. Сигурно Делян Добрев от Хасково може да каже.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.