Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ускорява максимално плащането за АЕЦ "Белене"

Въпросът с одобрението на ЕК за държавната помощ не бил толкова дали, а кога, за да се спестят лихви, според Делян Добрев

2 коментара
България ускорява максимално плащането за АЕЦ "Белене"

България търси начини за възможно най-бързо разплащане на дълга се към Русия за произведеното оборудване за спряната АЕЦ "Белене", за да спести лихвите върху отсъденото от арбитража в Женева плащане за над 620 млн. евро. Затова и се бърза и приемането на закона за държавния кредит за "Националната електрическа компания " (НЕК), с които да се разплати на руската "Атомстройекспорт" (АСЕ), след като бъде получено от Европейската комисия одобрението за държавната помощ за НЕК. Това стана ясно от думите на председателя на енергийната парламентарна комисия Делян Добрев пред БНР в неделя.

Законопроектът за заема за НЕК бе одобрен от Министерския съвет миналия вторник и скоростно мина в бюджетната и енергийната комисии на Народното събрани и дори бе одобрен на първо четене. Окончателното му гласуване е насрочено за сряда.

Така както правителството на ГЕРБ лежерно чака три месеца в сформирането на групи и правенето на анализи, така плащането за АЕЦ "Белене" получи внезапен импулс след среща на междуправителствената българо-руска икономическа група във Варна. След нея от руска страна бе обявен ангажиментът за плащане на две трети от дълга до края на 2016 г., като руският зам.-правосъден министър Сергей Герасимов обяви, че докато не стане плащането за АЕЦ "Белене" Русия не може да се ангажира с участието в реализацията на съвместни проекти.

На фона на това изявление, управляващите, които искат да привлекат Русия като партньор в проекта за газов хъб край Варна, очевидно се разбързаха за отпускането на държавен кредит за НЕК, макар преди това финансовият министър Владислав Горанов да не искаше да чуе доли за даване на държавни гаранции за теглене на каквито и да било заеми от НЕК с мотива тежкото ѝ финансово състояние.

За да бъдат преведени от бюджета парите на НЕК, сега е нужно одобрението на ЕК.

От Брюксел не се наеха да коментират колко време би отнела процедурата по нотификация на държавната помощ за НЕК, нито дали има някакви допълнителни изисквания предвид огромната сума и финансите на държавната компания.

"Предполагам, че от МФ вече съгласуват законопроекта неформално по имейл, за да скъсят максимално сроковете.", коментира Делян Добрев. Той не очаква проблем с одобрението. "Стандартна процедура е, освен това имахме подобен казус с помощ за БДЖ през 2010 г, вълнува ни да се извърви процедурата по най-бързия начин, защото това разрешение може да се получи за няколко седмици или за няколко месеца. Идеята е да се получи за няколко седмици, за да не продължават да се трупат лихви", допълни той.

Добрев коментира още нападките, че се приема плащане за оборудване, което никой не е виждал, с думите, че докато то е било произвеждано е подлежало на контрол от българска страна. "Такива приемки е имало до март- април 2012 г. периодично, всеки месец, дори по няколко пъти в месеца. Експерти от НЕК са се подписали на протоколи", посочи депутатът от ГЕРБ и нарече спекулация твърденията, че никой не е виждал оборудването за "Белене“:

"Не можем да очакваме да направим една делегация от парламента или от Министерския съвет и да отидем в завода – производител, за да ни покажат оборудване, от което никой от нас не разбира", посочи той.

Вариантите за "Белене" остават и след плащането на дълга, допълни Добрев и определи като абсурдна идеята на БСП и АБВ за рестартиране на проекта с държавно участие като абсурдна. "Дори и да бяха управляващи партии, те надали биха го направили. В нито един момент от живота на този проект държавата не може да си позволи да намери отнякъде 20 милиарда лева, които да инвестира в подобен проект, ние просто не можем да си го позволим", заяви той.

Бившият министър на икономиката и енергетиката отново коментира, че нищо не пречи да се опита приватизация на проекта, независимо дали ще е успешна, или не. "Ако една такава процедура се провали, единственото, което има икономически смисъл и ще можем да направим е или да продадем оборудването на трета страна, или да водим диалог с руската страна тя да изкупи обратно оборудването", допълни Делян Добрев. 
Той повтори уверенията на енергийния регулатор от миналата седмица, че плащането на парите за ядреното оборудване няма да се отразят върху цената на тока, припомняйки, че с пълната либерализация на електроенергийния пазар ще отпадне и функцията на НЕК на обществен доставчик. Добрев обаче така и не коментира как закъсалата финансово държавна компания ще може да върне на бюджета сегашните над 1.2 млрд. лв. за АЕЦ "Белене" и на компанията си майка – "Българския енергиен холдинг", още толкова дадени на кредит за разплащането с двете американски въглищни електроцентрали.

Наследникът на Добрев на поста по време на правителството на Пламен Орешарски – Драгомир Стойнев от БСП, от своя страна упрекна управляващите от ГЕРБ, че нямат стратегическо мислене за инвестиции в голям енергиен проект като АЕЦ "Белене".

"Казват: "Нямаме пари". Именно чрез вземане на заем, който се изплаща 20-25 години, се изгражда една централа, след което тя 60 години работи на печалба. ГЕРБ се опитват да представят на хората, че трябва да имаш една торба с пари, пълна, да извадиш и да кажеш: "Ето, на! Има, намерих ги тези 6 милиарда и 300", защото толкова струва проекта "Белене" и вече могат да строят. Въпросът е да се вземе решение и да имаме куража да го направим", посочи Стойнев пред БНР.

Запитан защо БСП не участва в гласуването на заема за НЕК, с който България да се разплати за оборудването за АЕЦ "Белене", Стойнев заяви, че "един заем няма как да бъде гласуван, без да се знае дали ще се строи или няма да се строи".

От 2008 до 2001 всички политически сили са работили по проекта "Белене", включително ГЕРБ, заяви още Стойнев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #2

    Какво плащане за милиарди от държавния бюджет след като Народното събрание не е дало съгласие за участие в арбитраж (чл. 85 (1), т4. и т.5 от Конституцията)? Това да не е бащиния - на който му скимне подписва за милиарди и след това НС дава пари (без да е спазена конституционната процедура за ратификация), които не се знае в чии точно джобове отиват?

  2. Entdecken
    #1

    Бързат ли бързат да си приберат комисионните !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.