Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България започва подготовка за членство в еврозоната

Финансовият министър смята, че е възможно да влезем през 2018 г.

7 коментара
България започва подготовка за членство в еврозоната

България започва подготовката си за влизане в еврозоната на фона на драматичните събития в Гърция, която е изправена пред риска да стане първата страна изключена от зоната на единната валута.

Българското правителството създаде Координационен съвет за подготовка на страната за членство в еврозоната начело с министърът на финансите, който ще отговаря за въвеждането на единната валута, съобщи правителствената пресслужба в сряда след заседанието на Министерския съвет.

"Лично моите амбиции, не смятам, че правителството има различни, са да влезем в еврозоната колкото е възможно по-бързо", каза министър Владислав Горанов преди дни по време на заседанието на парламентарната комисия по бюджет и финанси. При добро стечение на обстоятелствата и изпълняване на критериите това може да стане най-рано през 2018 г., стана ясно от думите на Горанов.

Пътят към еврозоната за страната ни минава през стрес теста на банковата ни система и връщането на доверието в нея, изпълнението на техническите критерии – инфлация, дефицит и лихви, следва влизането в Единния надзорен механизъм ERM ІІ, т.нар. чакалня, където обикновено се престоява поне около две години и едва след това следва приемането в еврозоната.

По думите на Горанов влизането в еврозоната не трябва да се превръща в самоцел, защото "истеричното поставяне на нереалистични цели преди ни е показало, че преди да сме готови няма да бъдем пуснати" в нея.

Отговорниците за членството в еврозоната

Финансовият министър Владислав Горанов е избран за председател на Координационния съвет, който е национален координатор за подготовката на страната ни за въвеждане на единната валута.

В съвета влизат още заместник-министър на финансите, подуправител на Българската народна банка, член на Комисията за финансов надзор, заместник-министри на икономиката, на външните работи, на транспорта, на правосъдието и други, е посочено в правителственото съобщение.

Координационният съвет ще се подпомага от експертни работни групи, които в рамките на своята компетентност непосредствено ще осъществяват практическата подготовка за членство в еврозоната.

Съветът ще разработи проект на Национален план за въвеждане на еврото в България, предложение до Министерския съвет за определяне на целева дата за приемане на еврото, ще организира и координира практическата подготовка и работата на експертните групи, се казва в правителственото съобщение.

Пътят минава през стрес тест за банковата система

За да влезе България в Еврозоната и да започне да бъде възприемана сериозно от партньорите ни в Европейския съюз, е необходимо първо да бъде възстановено доверието във финансовата система, което "беше много сериозно подкопано от неблагоприятните развития в банковия сектор през миналата година", посочи министър Горанов. По думите му за това е необходимо България да премине "една оценка за качеството на нашата банкова система", като за целта е предприета "законодателна инициатива".

Вече има внесен законопроект, който "транспонира директивата за преструктурирането на финансовите институции". В преходните и заключителни разпоредби е предвидено Българската народна банка и Комисията за финансов надзор да извършат преглед на качеството на активите на банковите и небанковите финансови институции в 12-месечен срок след приемането на закона, посочи Горанов.

"Ако логически подредим нещата едно след друго – първо трябва да направим проверка на качеството на активите на финансовата система, за да докажем, че това, което се представя в надзорните отчети и отчетите, които съставят финансовите институции отговаря на действителността и че няма скрити рискове във финансовата система", каза финансовият министър. Горанов призна, че доверието в българската банкова система е ерозирало, заради фалита на КТБ.

Стрес тестовете на банките са предпоставката за следващите интеграционни мерки, които минават през Единния надзорен механизъм и Единния банков съюз. Успоредно с това ще върви изпълнението на техническите критерии, свързани с инфлационните равнища, размера на дефицита и на лихвените равнища, които са относителни критерии и смятам, че бихме могли да отговорим на тях в краткосрочен план, каза Горанов. Според него тогава вероятно би последвало и приемането на България в ERM II, така наречената "чакалня" на еврозоната.

"Наивно е да слагам дати"

Според Горанов "наивно е да слага дати" кога България ще стане част от еврозоната, защото освен изпълнението на техническите критерии, това е и политически въпрос.

Планът за действие предвижда до средата на 2016 г. успешно да приключи оценката на качеството на активите на финансовата система. Това е "неформална предпоставка за допускане до Единния банков съюз и от там нататък, когато се изгради взаимно доверие заради стабилността на финансовата система до ERM ІІ", каза Горанов. Според него реално страната ни може да стане част от еврозоната не по-рано от 2018 г.

"Потенциално е възможно, но пак казвам всеки срок, който си поставям е спекулативен. А колкото сме по-амбициозни без да сме си свършили работата, толкова по-скептично и резервирано гледат към нас членовете на еврозоната", каза финансовият министър.

Горанов призна, че е имал неформални дискусии в Съвета на финансовите министри с представители на различни държави членки, от които зависи допускането на България в еврозоната.

 Страните  извън еврозонат а

Към момента от 28-те страни членки в Европейския съюз 19 са членове на еврозоната.

По думите на Горанов "голяма част от държавите извън еврозоната се колебаят, другата половина имат желание за движение в тази посока, но с различна скорост".

Според него България "почти на практика е в еврозоната" заради валутния борд, но "не можем да ползваме предимствата на евтино финансиране и на стабилността, която едно присъединяване би дало".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #7

    Борисов не е изразил подкрепа за присъединяването към еврото. Странно разногласие между министър и шефа му по толкова важен въпрос. Какви са интересите на Борисов в банковия сектор - време е да ги разкрие или да отстъпи на истински десните партии, а не да мимикрира с комунистическите си измислици с които се стреми само да се запази във властта за наша сметкас като само губи ценното време на цяла България.

  2. Коментарът е изтрит в 10:41 на 2 юли 2015 от автора.
    #6
  3. Pilgrim
    #5

    Това вече ми звучи като виц,подобен на Шенген. Б-я отдавна е обвързана с еврото с т.н. валутен борд,де факто сме членки на еврозоната само като задължения и без права така че влизането де юре може да почака до безкрай.И фактически с девалвирането на еврото към долара,паунда.. има и девалавация и на лева тоест и скрита инфлация,скрита за населението.

  4. Ivan Cenov
    #4

    В тия размирни времена не е ли по-добре да си седим вързани към еврото, но все пак да си запазим лева. Ще имаме възможност да реагираме, да се закачим за друга валута, ако се наложи. Или пък, дай Боже се замогнем като Швейцария или Норвегия, да станем самостоятелни.

  5. Kiril Kovatchev
    #3

    След като българския лев е прикрепен към еврото, България няма някакви фискални инструменти с които да въздейства на икономиката. Тъй че няма никакъв смисъл да си седим с лева. От друга страна въвеждането на еврото ще донесе някои улеснения. Въпроса е дали отговаряме напълно на критериите, защото след гръцките простотии, нашата кандидатура ще бъде разглеждана под лупа. Допълнителен фактор е и политическото доверие на европейските политици към българското правителство. Както знаем в случя със Шенген

  6. Калико Джо
    #2

    За разлика от Гърция която си е изяла вътрешния продукт за години напред, България бидейки във Валутен борд има доста строга финансова дисциплина. Не знам как едно влизане в Еврозоната ще се отрази на това... За нас все още Валутния борд е важен лост.

  7. Entdecken
    #1

    Пак ли. Това е вече десети напън на жабата да и сложат подкова, след което Борисов бие отбой от страх че няма с неговите хора да могат да оберат поредната банка безнаказано. Спомняте си разправиите за втория мандат на искрОфф - как първоначално Борисов беше "абсолютно против", а след това онзи го придума - с какво ли.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.