Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгартабак" с нови шефове без визия за холдинга

Тайният собственик си избра свои хора на фона на протести на съкращавани работници и атаки от малки акционери

3 коментара
Полицаи охраняват входа на "Булгартабак", където заседават акционерите, сн. БГНЕС

Разтърсваният от проблеми с протестиращи съкращавани работници, затваряне на пазара и смяна на собствеността "Булгартабак холдинг" се сдоби в ново ръководство в четвъртък. То бе избрано сред виковете на недоволни служители под прозорците на сградата на компанията с гласа на мажоритарния акционер – регистрираната в Австрия "БТ Инвест", зад която стоят две лихтенщайнски фирми, и на най-новия притежател на дялове – дубайската "Ти Джи Ай Мидъл Ийст", зад която се смята, че стои депутатът на ДПС Делян Пеевски като купувач на собствения си видим дял.

Новият разширен печленен управителен съвет на тютюневата компания обаче отказа коментар какво смята да прави в сложната ситуация и какви са плановете му за управление. Въпреки че всички нови членове са свързани по някакъв начин с "Булгартабак холдинг", те не пожелаха да отговарят на множеството въпроси на малките акционери и поискаха време да се ориентират в обстановката.

От управата се оттеглят досегашният директор на "Булгартабак холдинг" Венцислав Чолаков, който до скоро представляваше и мажоритарния акционер "БТ Инвест", както и Миглена Христова. Двамата не присъстваха на събранието, пише изданието "Капитал Дейли". С акциите на основния собственик гласува русенската адвокатка Светлана Мартева, която досега бе в борда на двете цигарени фабрики в Благоевград и София и на практика избра себе си за член. Индиецът Рахул Нимкар е другият избран в управата. Той е представител на дубайското дружество "Ти Джи Ай Мидъл Ийст" и гласува с придобитите пакетите на Делян Пеевски и италианският бизнесмен с български паспорт Едоардо Миролио (общо 12.2%).

В борда влезе и друг индийски гражданин, който живее и работи в Дубай - Шреаз Фадниз, който в момента е в управата на двете цигарени фабрики. Друг член е Владимир Жеков, досегашен финансов директор на холдинга, който е и изпълнителен директор на софийската и на благоевградската фабрика и вероятно ще стане изпълнителен директор на мястото на Чолаков.

Увъртания  и мълчание по проблемите

Макар всички да идват от системата на холдинга и от цигарената фабрика, нито един от новите мениджъри не пожела да коментира случващото се в холдинга. Жеков предпочете да мълчи за мотивите за спирането на работата в софийското предприятие, което води до съкращаването на 400 работника, част от които протестираха под прозорците на провеждащото се заседание.

Служителите настояха за среща със собственика на тютюневата компания и обяснения защо се спира работа, след като по тяхна информация има интерес към продукцията на "Булгартабак", но мениджмънтът умишлено отказвал договори.

Присъстващите на срещата малки акционери също настояха да чуят защо "Булгартабак" спира износа за Близкия изток и какво се случва в софийската фабрика. Светлана Мартева отвърна, че те са акционери на "Булгартабак холдинг", а не на "София-БТ". Акционери отвърнаха, че дружеството е един от големите активи на холдинга. Водещата на събранието се опита да спре въпросите с аргумента, че не са на пресконференция и трябва да се придържат към предварително оповестения дневен ред. Акционерите обаче настояха да научат отговорите за състоянието на дружеството не от вестниците, а лично от мениджмънта.

Жеков обясни, че всеки от акционерите, който иска да получи информация за "София-БТ", може да си запише час за среща с него и да заповяда във фабриката за коментари. След това от борда допълниха, че ще могат да отговарят на въпроси за бъдещата политика на "Булгартабак", след като встъпят в длъжност, пише още "Капитал".

Всичко това се случи докато втори ден работници от "Булгартабак" протестираха срещу затварянето на цигарената фабрика в София. Хората отново настояха за среща с мажоритарния собственик на дружеството, който е физическо лице, но до ден днешен остава таен.

Протестиращи: Лъжат, че няма договори

"Лъжат, че няма договори за поръчка”, заявиха недоволните работници на "Булгартабак" по повод обясненията на ръководството на холдинга, че съкращаването на 400 души от столичната цигарена фабрика е заради липса на поръчки.

В средата на март компанията обяви, че спира износа си за Близкия Изток заради спад на поръчките и обвини за това медийните атаки, които ѝ нанасяли репутационни щети. Още преди ден обаче синдикалните организации в "София-БТ" обявиха, че чужди фирми са им казали, че мениджмънта им е отказвал поръчки за износ. 

Според протестиращите работници ръководството на "Булгартабак" и собствениците на компанията за четири години не са направили нищо, за да разработят приватизираното през 2011 г. печелившо дружество. Те отново поискаха среща с основните акционери и мениджърският състав да подаде оставка.

Закани за мълчалив протест

Недоволните работници се заканиха да продължат с протестите и на 6 април да се съберат на мълчалива демонстрация пред Народното събрание.

"Хората протестират заради това, че има производство, има пазари и изведнъж ги предупредиха, че трябва да спрат производството на цигари по незнайни причини", коментира Захари Йоцев, който е бивш работник на цигарената фабрика, а сега съпругата му ще бъде съкратена от там и двамата остават безработни.

“Според мен това е някаква манипулация от политически характер, тъй като ги предупредиха хората от днес за утре, че спират работа. Няма никакъв повод да спират работа, тъй като пазари е имало и винаги ще има. Това е промишленост, която се котира навсякъде”, посочи той, цитиран от БГНЕС.

Основните искания на хората да си запазят работните места и да си продължи същото производство, което беше денонощно - първа, втора и нощна смяна. "Не е спирал “Булгартабак” никога по никакви причини", заяви Йоцев.

"Работя 25 години в компанията. Аз не съм тук, защото няма да взема обезщетение, напротив. Аз ще си взема обезщетението много коректно от работодателите. Съгласна съм, но аз не го искам. Аз си искам работата, тъй като аз съм започнала на 19 години там и до ден днешен работя и друго не мога, коментира друг работник Нина Василева.

"Те излизат с някаква смешна декларация, която на мен ми е толкова нереална, камо ли на хора, които разбират от това нещо. Аз съм оператор на опаковъчна линия 25 г. Те ми казват, че няма поръчки, а аз самата - простият оператор, знам, че има такива. Има фирми, които се интересуват от нас и искат ние да им произвеждаме цигари. Ето, затова съм тук. Защото не искам да ми казват, че ще взема големи обезщетения, което не е вярно", допълни тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Neandertalec
    #3

    А в Началото бе корупционният проект на ЮПатока. Всичко тръгна от там с мръсните пари на КГБ/Внешторговбанк! Така или иначе, рашъните ни нахендриха вече, с крайно неизгоден заем за 680 милиона евро с високи лихви към Газпром, от времето на Олигарски за ЮПатока, дето отидаха зян и отделно с фалита на КТБ/Внешторговбанк реализираха 5-6 милиарда, загуби за България и печалби за руското лоби! Добре се шегуват таваришчьите с русоблизците, дето променяха и Закона под диктовката на Газпром, само и само

  2. приватизация плюс мръсно-червени пари =източване и закриване А други пари в България няма! затова разни адвокати и днес ми хленчеха срещу румънския закон за борба с корупцията-как се нарушавали правата на милиардерите, с НЕОБЯСНИМО богатство!

  3. Entdecken
    #1

    То собственикът май е някакъв безработен от Соломоновите острови и току виж им поиска по 5 лева назаем...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.