Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетът на НОИ е застрашен от по-голям дефицит от обявения

Синдикатите не харесват планирания ръст на пенсиите

15 коментара
Бюджетът на НОИ е застрашен от по-голям дефицит от обявения

Експерти по пенсионните въпроси видяха рискове пред бюджета на НОИ за следващата година, чиито основни моменти бяха представени преди ден от социалния министър Тотю Младенов и управителя на НОИ Бисер Петков.

Бившият социален министър Иван Нейков коментира във вторник, че е възможно дефицитът в НОИ да се окаже много по-сериозен от планирания. “Има притеснителни неща и работодателите вече ги усещат. Твърди се, че ще има намаляване, и то осезаемо намаляване на безработицата. От над дванадесет и близо дванадесет и половина на 10 и половина процента. Откъде? Не се вижда. Бизнесът в момента твърди, че нещата не са добре. Откъде ще дойде това намаляване на безработицата? Защото пък на намалената безработица се разчита, че ще има увеличени приходи в Националния осигурителен институт. Ако не се намали безработицата, това означава, че ние ще увеличим дупката в дефицита“, коментира Нейков пред Нова телевизия.

Резерви изрази и бившият управител на НОИ Йордан Христосков. “Нямаме сериозни приходоизточници, с които да финансираме увеличението на пенсиите. Тези 220 млн. лв. (бел. ред от увеличението на осигурителните вноски) на хората от специалните ведомства нямат никакъв фискален ефект, защото това са пари, дадени от бюджета, а не за сметка на осигурените лица. Също така ефектът от максималния размер на осигурителния доход от около 43 млн. лв. ще бъде изяден от увеличението на максималните пенсии от 700 на 770 лв., плюс това, че хората, които се осигуряват върху този доход, ще получават по-високи обезщетения под формата на болнични, майчинство и така нататък. Тоест там няма ефект“, каза Христосков пред Дарик радио.

“Ефект има единствено от минималната работна заплата и от минималните осигурителни прагове. Той не е достатъчен, за да компенсира и осигури тези около 580 млн. лева. И допълнително ще бъде натоварен бизнесът, ще бъдат натоварени хората с преките и косвените данъци да финансират това увеличение“, каза той.

Синдикатите пък изразиха във вторник неудовлетворение от планирания диференциран ръст на пенсиите от 1 април догодина. И те, и пенсионните експерти са на мнение, че най-справедливият начин за повишение на пенсиите е по швейцарското правило - с половината от ръста на инфлацията и половината от ръста на доходите, което беше премахнато от ГЕРБ с цел икономии.

От "Подкрепа" обявиха, че отхвърлят предложения от правителството механизъм за диференцирано повишаване на пенсиите от 1-ви април. От синдиката не приемат увеличението на пенсиите да зависи от годината на отпускане, както планират управляващите.

КТ "Подкрепа" възразява срещу идеята на управляващите да индексират пенсиите по хармонизираната инфлация за тригодишния период, тъй като тя е по-ниска от официалната и ще настояват за пенсиите да се използва инфлацията, която се трупа в малката потребителска кошница, която най-добре отчита поскъпването на основните хранителни стоки.

От синдиката оценяват негативно намерението на правителството да се откаже от предизборния ангажимент на ГЕРБ да увеличава поетапно от 1-ви януари така наречената вдовишка добавка от 26.5% сега на 30. Смятат, че по този начин се спекулира с надеждите и очакванията на преживелите съпрузи.

Не се приема и планираното замразяване на обезщетенията и помощите при майчинство и при отглеждането на деца, като се смята, че те трябва да растат даже по-динамично от пенсиите.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров пък се обяви за по-голямо и по-скорошно увеличение на пенсиите. “Ако беше прилагано или приложено сега това швейцарско правило, пенсиите трябваше да бъдат увеличени между 13 и 15 процента. С други думи, това е справедливият начин, който би трябвало да гледаме. Ако обаче се приеме, че гледаме само инфлацията като някакъв компромис, защото няма пари, за нас подходът е за еднократно увеличение, от 1 януари при това, с по 10 процента, 10 до 12, толкова е инфлацията, за да бъдем точни“, каза той пред Нова телевизия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    как ниама да е застрашен като дажат по положин или зяла мин. пенсия на големите клатику.и-пенсионери ,а на малките-само 5 Л Е В А-БГ справедливост-прокълната....

  2. Анонимен
    #14

    Синдикатите подклаждат недоволството на пенсионерите чрез негласно поощряване на невнасяне на осигуровки. Тук е ролята на данъчните.

  3. Анонимен
    #13

    Винаги съм била против вдовишките пенсии пример жена не е разведена живее с друг 20години,а след смърта на съпруга си иска вдовишка пенсия.ПАРАДОКС трябва да има изсквания не би трябвало да се дават вдовишки пенсии.

  4. Анонимен
    #12

    №8 Ако си прочел внимателно поста ми и си вникнал в съдържанието му, би следвало да си направиш извода, че аз защитатам именно тази теза....

  5. Анонимен
    #11

    Математиката обаче казва друго.
    Най малко пет пъти с 10 % е увеличавана пенсията , докато е задържан таванът.
    Това прави, до този момент , номинално увеличение 10 11 12,1 13,3 16,6= 63 %
    Ако си взимал пенсия от 430 си достигнал тавана и с новото увеличение от 10% , ще почнеш да взимаш 770 лева , почти удвоена ти е пенсията.
    Ако пък пенсията към този начален момент ти е била 770 лев , тя е била замразена на 700 лева и чак след това увеличение ще се изравниш с този дето е имал пенсия от 430 лв.
    Какво

  6. Анонимен
    #10

    До 5, ти си май от тия със зелените чорапи, за които солидарността е в това някой да им плаща - от билетчето за автобус и влак до осигуровките и накрая една шапка пенсия. Равносметката в края на живота е че нищо не е свършил освен да ходи на работа. Първия запис е поставил логичен въпрос - къде са му изработените пари. Как да сме солидарни с неработещите и крадящи ни цигани. Ами нашите мутри и те ще остареят и ще се наредят на опашката за социални пенсии. Ами шматкащите се между държавите граждани на света, нали и на тях им дължим човещина. А на нас глупаците дето от сутрин до вечер сме на работа, кой ни обръща внимание?

  7. Анонимен
    #9

    Проблемът е в зелените чорапи. Много са и много рано започват да лентяйстват. Охранителите, които изцяло са бивши кадри, както и всички които са си сложили шепичката по кръчми и хотели са все бедни и бивши кадри на които бюджетът е задължен. Докато дойде нашия ред по сметките няма да има и лев.

  8. Анонимен
    #8

    Драги №5, Точно там е зарит ключът от бараката - ЦоЦиалистическата солидарност! С други думи: "От всекиго според възможностите, всекиму според нуждите!" Когато се направят индивидуални лични пенсионни сметки, само тогава всеки ще получава колкото е заслужил с труда си и с парите, които е внасял! Иначе, от общия "солидарен" казан, куче влачи, диря няма!

  9. Анонимен
    #7

    Водку продал, денги пропил! Майтапчия

  10. Анонимен
    #6

    Кви са тия вдовишки пенсий.Значи бай Иван дето бял ден не видял от работа отупва куйрука и леля ти Мара дето цял живот обикаляше по санаториуми и почивни станций и работа не фана за 5 стотинки ще му зема пенсията.Що ве.Ми то така и много хубаво ве.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.