Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евростат с резерви към отчетения от България бюджетен дефицит

Според националната статистика недостигът за 2014 г. е бил 2.8% от БВП

1 коментар
Евростат с резерви към отчетения от България бюджетен дефицит

Дефицит от 2.8% от брутния вътрешен продукт (БВП) или около 2.34 млрд. лв. в бюджета за миналата година отчита Националният статистически институт. Резултатът е по-добър от обявените предварителни данни от Министерството на финансите за 3.7 на сто недостиг и е под определените от Европейската комисия като праг за финансова стабилност 3%.

Въпреки това данните може да се променят до окончателното им обявяване през септември, тъй като европейската статистическа служба Евростат е изразила резерви по отношение на качеството на данните, докладвани от България относно влиянието върху дефицита на сумата за изплащането на гарантираните депозити от Корпоративна търговска банка, пише в съобщението на НСИ. В съобщение на Евростат пък се казва, че вероятно уточняването на въпроса ще доведе до увеличаване на бюджетния дефицит в страната.

До момента Фондът за гарантиране на влоговете в банките е изплатил защитени депозити за общо 3.575 млрд. лв. в КТБ. Част от сумата беше осигурена със заем от държавния бюджет, а другата беше покрита от натрупаните във фонда средства от вноските на търговските банки. За осигуряването на кредита правителството пое дълг от 1.5 млрд. евро от няколко международни банки, който беше върнат наскоро.

Европейската комисия трябва да вземе решение дали да открие процедура за прекомерен дефицит срещу България след окончателното обявяване на данните за дефицита.

Данните на НСИ показват, че за една година недостигът в бюджета е нараснал с над 1.64 млрд. лв. Държавният дълг се е увеличил с почти 8 млрд. лв. през миналата година. Към края на 2014 г. той е бил 22.694 млрд. лв. или 27.6% от БВП. Въпреки това делът му от БВП остава един от най-ниските в ЕС. В Държавният дълг на 16 от държавите в общността е над 60%, като най-висок е той в Гърция - над 177%.

В същото време българското Министерство на финансите обяви, че е пласирало нова емисия 10-годишни държавни ценни книжа (ДЦК) за 50 млн. лв. Новият вътрешен дълг е със средно претеглена годишна доходност от 2.04%. Досега най-ниската лихва за подобни книжа, но с падеж след 10.5 години беше 1.84% и беше постигната в края на миналата година.

На последния аукцион 74.4% от книжата са купени от банки, пенсионните фондове са придобили 18.6 на сто, а гаранционните и договорните фондове - 7%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mad Dog
    #1

    Ех, толкова ли е сложно да се разбере играта тук? Сега обявяваме 2,8%, а през септември ги качваме на 3,8%. Просто не искаме да влияем негативно на местните избори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.