Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частните фондове: Две пенсии са повече от една

Продължава дебатът какви доходи на старини могат да очакват хората от втория стълб

3 коментара
Частните фондове: Две пенсии са повече от една

На 5 декември Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) на конференция изнесе за първи път данни за очакваните пенсионни доходи от втория стълб.

От тях излиза, че човек, който е започнал да се осигурява в началото на пенсионната реформа през 2002 г. на среден осигурителен доход и е изкарал пълен цикъл на осигуряване от 40 години, към 2041 г. би получил пенсия само от държавата в размер на 1350.39 лв.

Ако същото лице се осигурява не само в НОИ, но и в частен фонд, то към 2041 г. то ще вземе общо 1365.13 лв., от които 1027.65 лв. от НОИ и 337.48 лв. от частния фонд.
Това означава, че двустълбовата система би донесла с 15 лв. или около 1% по-висок доход на съответния осигуряващ се.

Така частните фондове се опитаха да опровергаят тезата на финансиста Любомир Христов, че "две пенсии са по-малко от една", тоест, че сумарно намалената пенсия от НОИ плюс добавката от частен фонд (т. е. двете пенсии) в много случаи ще се окаже по-ниска от пълния размер на пенсията от първия стълб.

Като реакция Mediapool публикува становището на Христов, според което изчисленията на фондовете са направени на база на неточни допускания. В него финансистът настоява на тезата си, че "две пенсии са по-малко от една".

В настоящия материал Mediapool публикува правото на отговор от БАДДПО, според което изчисленията на Христов са "неверни" и "измислени".

Това, което става ясно от изчисленията и на двете страни, е, че по куп причини държавното осигуряване и частният втори стълб на пенсионната система ще донесат почти равен доход на пенсионерите през 2041 г., ако нещо не се направи. Затова, ако политиците ги е грижа за пенсиите на хората след 25 години, те трябва да подсилят втория стълб.

БАДДПО: Не е вярно, че две пенсии са по-малко от една

С настоящето право на отговор посочваме някои от неверните числа и тези, изложени в публикувания материал с автор Любомир Христов и да отправим към вас молба да посъветвате вашия автор да поправи изчисленията си на база на съществуващите, а не на измислени и избрани от него показатели.

Въпрос: "Как е подценен размерът на пенсията от "Държавното обществено осигуряване" (ДОО) за осигурявали се на средна работна заплата и максимален осигурителен доход?"

Отговори на Л. Христов:

А/ "Например, за осигурявалите сe винаги на максимален доход ПОК "Доверие" смята пенсията с индивидуален коефициент 3.31, докато фактическият за периода 2002-2015 г. е 3.6."

Коментар на БАДДПО: Индивидуалният коефициент е пресметнат коректно и той е 3.31 за целия период на осигуряване от 2002 до 2041 г. Напълно непрофесионално или целенасочено подвеждащо е пенсия, която ще бъде отпусната от 2042 г., след 40 години стаж, да се пресмята с ИК, валиден към 2015 г.!

Б/ "За да се реализира допускането на ПОК "Доверие", е необходимо в бъдеще средният осигурителен доход да расте, а максималният да се запазва без изменение. Такова допускане ми изглежда нереалистично"

Коментар на БАДДПО: Невярно твърдение - и средният, и максималният осигурителен доход растат в изчисленията съгласно прогнозата, дадена в "Актюерския доклад" на НОИ.

В/ "При осигуряване върху средна работна заплата пък компанията приема индивидуален коефициент от 1.18, при положение че за септември 2016 г. този коефициент е 1.24. Отново, за да се реализира допускането, е необходимо средният осигурителен доход за страната (СОДС) да расте по-бързо от средната работна заплата. На практика през изтеклите 14 години съотношението между тези темпове е точно обратното и това е естествено. По-бърз растеж на СОДС от средната работна заплата означава заплащането на тези, които получават работна заплата над максималния осигурителен доход, да намалява в бъдеще. Това ми изглежда абсурдно."

Коментар на БАДДПО: Индивидуалният коефициент се пресмята за целия период на осигуряване. Няма понятие индивидуален коефициент за даден месец. Съотношението между средната работна заплата и СОД за даден месец се отразява в ИК към момента на пенсиониране. Пример - за 2002 г. това съотношение е 0.99, а за 2010 г. - 1.14. Нарастването на СОД и на СРЗС са на база фактически данни за периода 2002 г.-2016 г. и съгласно прогнозите на НОИ в "Актюерския доклад" за времето до 2041 г.

Г/ "Ако индивидуалният коефициент е с едва 0.03 по-висок от приетия, то пенсията от ДОО би била с 40.50 лв. на месец по-висока от пресметнатата от ПОК "Доверие" и би направила сумата от две пенсии по-малка от една пенсия в пълен размер от ДОО."

Коментар на БАДДПО: По-висок индивидуален коефициент означава по-висок осигурителен доход за лицето. По-висок осигурителен доход за лицето означава по-голяма натрупана сума и по-голяма пенсия и от универсалния пенсионен фонд (УПФ), а не само от ДОО, което авторът, фиксиран в желанието си да докаже твърдението, че две пенсии са по-малко от една, пропуска умишлено или още по-лошо - не знае.

Бихме могли да продължим с оборване и на останалите неистински твърдения на автора, защото те изобилстват до края на материала, но и само горепосочените са достатъчни, за да се опровергаят несъстоятелните твърдения, изложени в публикувания материал.

За последен път губим от времето си да оборваме измислени факти, твърдения и обстоятелства, свързани с допълнителното пенсионно осигуряване, излагани от автора, вместо да го използваме за разрешаване на истински големите проблеми на пенсионната система в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #3

    От цялата работа разбрах едно нещо.Ще плащате 40 години на ЧПФ,за да вземете през 2041год.,1%,който ще се равнява на 15 лв повече към пенсията.А през това време,те всяка ГОДИНА ще си делят милиони от вашите сметки,и ще захранват другите си бизнеси с ВАШИТЕ ПАРИ.
    Ма направи ми прилича на "честна сделка".И понеже за мене 2041 год.,ми е нереалистично далечна,никога не е късно светът отново да изпадне в финансова криза,както стана,и ЧПФ да отчетат загуби.И тогава няма спасение,вие си поемата сметката,не

  2. Любомир Христов, ChFC
    #2

    Необходимо и достатъчно условие ДВЕ ПЕНСИИ ДА СА РАВНИ НА ЕДНА е доходността на осигурените в УПФ да НАДВИШАВА темпът на нарастване на средния осигурителен доход за страната (СОДС). БАДДПО приема, че до 2041 г. СОДС ще расте с 4.1 % Доходността на осигурените - 5 % Фактически данни 2002-2016 (юни) СОДС - 8.3 % Доходност на осигурените в УПФ - 1.74 % Пък Вие си преценявайте.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Настрадин Ходжа как броил магаретата? Та и тия като него бороят! Бойко на 2 пъти национализира партиди за ранно пенсиониране, за да може миньори да си получат пенсиите! Държавата пое пасиви! Що? Щото доходността често е отрицателна!Въпреки това има риск. Има и заплати по 200 000 лв на месец. КОито КОЙ плаща-балъците в съответното дружество. От бъдещите си пенсии! Докато има улав народ, има и арен живот. Фондовете ги контролират хора като Мавродиев-адвокат по офшорно право-сватовника на Плевнелиев!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.