Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частният бизнес влиза в управата на държавната енергетика

Мотивът е прозрачност и контрол, но създава опасност за квазиприватизация

4 коментара
Частният бизнес влиза в управата на държавната енергетика

Правителството е готово да пусне представителите на частния бизнес да участват в бордовете на държавната енергетика. Странното решение, обявено в сряда след среща на работодателски организации с премиера, е една от мерките за понижаване на цените на тока, за каквото настояват работодателите и синдикатите. Другата е обещание за мораториум върху изкупуването на електероенергия на преференциални цени. Тези, както и други мерки, най-вероятно ще предотвратят подготвяния протест на 30 септември, който би повишил напрежението в хода на предизборната кампания.

В срещата, проведена в сряда, участваха премиерът Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, енергийният министър Теменужка Петкова, шефът на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, лидерите на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев, на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев и на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

По-късно на срещи на бизнес организациите с депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок и ДПС стана ясно, че управляващите партньори подкрепят желанията на индустриалците, а ДПС ще изчака с позицията си.

Безпрецедентното намерение за вкарване на представители на работодателите в управлението на държавните енергийни фирми е мотивирано с подобряване контрола върху разходите на тези дружества, които влияят върху цените на електроенергията, и да създаването на повече прозрачност. По думите на Домусчиев частният бизнес щял да покаже на държавния как се управляват ефективно средства.

Реално обаче бизнес организациите ще изземат функции на Комисията за енергийно и водно регулиране, която е контролиращият енергийните дружества орган, на Агенцията за държавна финансова инспекция и дори на самото енергийно министерство, което е собственик на държавните енергийни компании. Не е ясно защо правителството на ГЕРБ допуска такова смесване на отношения, а не започне просто редовно публично да отчита финансовото състояние на фирми в "Българксия енергиен холдинг". Или ако има съмнения в начина, по който се харчат парите в държавната енергетика, да смени мениджърите им след прозрачно проведени конкурси.

Вместо това вицепремиерът Томислав Дончев охотно прие предложението с думите: "Нека колегите да видят какво се случва, нека още едни очи да гледат, ако някъде има свръх разходи, ако някъде има ненужни разходи, нека те да бъдат тези, които ще ни помогнат да го прекратим". Той допълни, че работодателите ще имат представителство и в КЕВР.

Според Делян Добрев пък представителите на работодателите в борда на държавните енергийни дружества няма да могат да влияят по никакъв начин върху решенията на управата, но ще могат да алармират обществото, ако забележат нередности.

По тази логика, обаче, защо гарантите за прозрачността да са работодателски организации, а не неправителствени, каквито в енергийния сектор има достатъчно? Още повече, че членове на работодателските организации имат преки интереси в енергийния сектор, декларираните им цели за понижаване цената на тока трудно биха съвпаднали с целите на държавните компании за по-високи печалби и рентабилност.

Друга договорена мярка на срещата при премиера са законови поправки за мораториум върху даването на нови преференции за изкупуването на зелен ток.

Срещата бе свикана заради обявеното от бизнеса намерение да излезе на протест в София на 30 септември, ако КЕВР не върне от 1 ноември цената на тока на нивата ѝ от преди 1 август, когато бе вдигната сериозно такса "задължение към обществото". От КНСБ са готови да подкрепят протестите на работодателите.

Преди ден Бойко Борисов каза, че не е притеснен от такъв протест, но това едва ли е така, тъй като има кризисен спомен за предсрочната оставка на първото си правителство през февруари 2013 г., когато обаче бяха режисирани граждански протести срещу цените на тока.

Прозрачност или овладяване на държавната енергетика от частния бизнес

Не стана ясно обаче как точно ще се регламентира присъствието на частния бизнес в бордовете на държавната енергетика, ще имат ли друга функция освен на наблюдател и дали това няма да наруши търговските интереси на държавните енергийни фирми, които все пак са в договорни отношения с голяма част от членовете на бизнес организациите.

"Влизането на частния бизнес в управата на държавната енергетика е български абсурд и квазиприватизация", коментира пред Mediapool Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум. Според него няма логика в подобна марка. "Как ще става назначаването на представителите на частния бизнес в държавните енергийни дружество? Защо този представител на тази организация ще е точно в това дружество, а не друг експерт на друга? Как така представител на частна фирма ще е допускан до търговска информация на държавна? Това е овладяване на държавната енергетика от частния бизнес. Не е този начинът за контрол и прозрачност", заяви Хиновски.

Според Делян Добрев обаче това ще помогне за повече прозрачност и контрол върху разходите. Дружествата и без това трябва да си обявяват финансовите резултати публично, каза той пред Mediapool. По думите му, именно под натиска на бизнеса, държавните енергийни предприятия може най-сетне да предприемат мерки срещу раздутите обществени поръчки и за оптимизиране на разходите, което изглежда не е по силите на собственика в лицето на държавата. Добрев изрично уточни, че новите членове на бордовете на енергийните фирми няма да получават заплата.

Бизнесът поиска да смята дълговете на НЕК

Другото важно решение е да се извършва постоянен мониторинг върху финансовото състояние на НЕК, тъй като, според работодателите, задълженията са неправилно изчислени.

Редно е да извършим мониторинг и да информираме регулатора, коментира Добрев.

Към НЕК ще бъде създадена друга работна група от финансисти, които ще следят сметките и ще контролират ефекта от направеното в момента увеличение, допълни Васил Велев.

Обсъдено е също така представители на бизнеса да има в парламентарната комисия, която следи работата на енергийния регулатор, каза Кирил Домусчиев. Нашите представители ще бъдат експерти и ще работят на обществени начала в тези съвети на директорите, обясни той.

Томислав Дончев коментира, че е необходим публичен регистър на собствеността на всички производства, които ползват преференциални цени. Според него от това ще излязат интересни и изненадващи резултати. ГЕРБ и РБ подкрепят тази инициатива, заложена още в юнските мерки за овладяване на напрежението около поскъпването на тока.

Въпреки останалите предприети стъпки за намаляване на разходите в държавната енергетиката преди месеци, в българската енергетика все още има много злоупотреби, каза вицепремиерът.

Без преференции за изкупуване на тока от оборска тор

Той допълни, че се предвижда още да отпаднат и преференциите за изкупуване на тока от оборска тор, които единствени останаха за подпомагане. Делян Добрев обясни пред Mediapool, че инвеститорите в такива проекти и без това скоро щели да получат възможност за субсидиране от земеделското министерство и така преференциалните цени за тях и без това нямало да важат, за да няма двойно подпомагане.

Според него това няма да попречи на изпълнението на евроангажиментите на страната ни за дела на ВЕИ в енергийния отрасъл.

Спирането на всякакви инвестиции във възобновяеми източници реално запазва статуквото при завзелите вече дял от този пазар, което устройва играчите, сред които се твърди, че има и редица депутати.

Обсъдена е и възможността да се регламентира прекратяването на договор за изкупуване на енергия по преференциални цени, ако се установи нарушение от производителя. Не се посочва при какви нарушения ще важи строгата мярка, само Дончев заяви,че трябва да се спре изкупуването на ток от слънчеви централи, които лъжат, че възобновяеми източници, направи промяна в законодателството, когато има констатирано нарушение на производител с преференциална цена да съществува възможност да му се отнема правото да продава енергия на такава цена.

Реално обаче набелязаните мерки не дават отговор на въпроса откъде ще дойдат резервите за намаляването на цената на тока за бизнеса, още повече, че самият Делян Добрев след срещата на работодателите с ГЕРБ каза, че има вероятност част от набелязаните през лятото мерки за рязане на ВЕИ-нарушители да не сработят, защото просто не са открити нарушения.

Това не бяха мирни преговори, а част от перманентен диалог, който се опитваме да поддържаме с всички заинтересовани страни, заяви Томислав Дончев след срещата в МС.

Иван Иванов остава неудобен

Домусчиев заяви, че няма промяна в искането на бизнеса председателят на енергийния регулатор Иван Иванов да подаде оставка. Отстраняването на Иванов също бе част от консултациите на бизнес организациите с депутатите от ГЕРБ, Реформаторите и ДПС, но засега народните представители се дистанцират от темата и акцентират върху независимостта на регулатора.

Председателят на БТТП Цветан Симеонов припомни, че въпреки конструктивните разговори тези дни проблемът с увеличението на цената на електроенергията е много сериозен. Предвижда се среща на работодателите с КЗК, заради подозирани договорки между производителите на електроенергия.

До ден ясно ще има ли стачка

Председателят на КРИБ заяви, че най-късно в четвъртък ще решат дали да има протест. Васил Велев по-късно коментира, че предвид новите договорености вероятно стачка на 30 септември няма да има.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #4

    Има управителни, а понякога и КОНТРОЛНИ съвети! Мястото на честния частник в държавната енергетика може да бъде само в КОНТРОЛНИТЕ съвети!

  2. Десен бесен
    #3

    Явно Иван Иванов не се е продал на олигарха на ДПС - Домусчиев и затова е този рев срещу него. Задавали ли сте си въпроса - защо финансира футболен клуб от Разград? Не от София, Пловдив, Варна, Русе, Велико Търново... За първи път чух, че бизнеса ще протестира, а пък политици да се плашат от такъв протест е направо смешно. ГМО-събития като тези са обречени. Но нали бате ви Бойко е егати пича и егати мъжкаря...

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Представители на фирми , да определят решенията на държавните фирми?! Абсурд! Най-малкото, има фирмени тайни!А незаконния лобизъм...? Колкото за контрола на разходите, сложете по един инспектор / или двама/ от Агенцията за държавен финансов контрол или КВЕСТОРИ по Закона за Вътрешния одит!

  4. Коментарът е изтрит в 12:22 на 16 септември 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.