Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четири колежа стават висши училища

7 коментара
Четири колежа стават висши училища

Четири колежа ще бъдат преобразувани в специализирани висши училища, а един колеж ще стане факултет в Югозападния университет. Промяната беше приета с постановление на Министерския съвет.

Правителството прие и решения, с които ще предложи на Народното събрание да преобразува в специализирани висши училища четири колежа по искане на академичните им ръководства и след положителна оценка от Националната агенция по оценяване и акредитация (НАОА). Това са Колежът по телекомуникации и пощи в София, който ще стане Висше училище по телекомуникации и пощи, и частните висши училища Колеж по икономика и администрация - Пловдив, Европейският колеж по икономика и управление - Пловдив, и Международният колеж в Албена.

Във Висшето училище по телекомуникации и пощи ще се провежда обучение по традиционните за колежа специалности от професионалните направления "Администрация и управление" и "Комуникационна и компютърна техника" с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "магистър". Промяната предвижда и възможност за обучение на образователна и научна степен "доктор". Висшето училище планира две основни звена в своята структура - Факултет по телекомуникации и мениджмънт и Департамент "Фундаментална подготовка".

С преобразуването на колежа ще се създадат условия за продължаване на образованието на завършилите със степен "професионален бакалавър" по същите или сходни специалности, които са специфични за сферата на телекомуникациите и пощите. Такава възможност не предлага друго висше училище.

Колежът по икономика и администрация в Пловдив ще стане специализирано Висше училище по сигурност и икономика. Предмет на неговата дейност ще бъде подготовка на специалисти по специалности от професионалните направления "Администрация и управление", "Икономика" и "Национална сигурност". В структурата на преобразуваното частно висше училище ще бъдат включени три учебно-научни центъра - по национална сигурност, по икономика и управление и по чуждоезиково обучение, в които ще се подготвят студенти за придобиване на образователно-квалификационни степени "бакалавър" и "магистър".

Европейският колеж по икономика и управление в Пловдив ще се преобразува в специализирано частно Европейско висше училище по икономика и мениджмънт. Предвижда се в структурата му да бъдат включени три звена - Център по бизнес икономика, Център по иновативен мениджмънт и Колеж по икономика и управление. В първите две звена ще се извършва обучение за придобиване на висше образование в степените "бакалавър" и "магистър", а в третото - "професионален бакалавър".

Международният колеж в Албена ще стане специализирано частно Висше училище по мениджмънт - Варна. В него ще се обучават студенти по специалности от професионалните направления "Администрация и управление", "Икономика" и "Туризъм" за придобиване на степен "бакалавър" и "магистър". Висшето училище ще предлага магистърски програми на английски език въз основа на сключен академичен договор с чуждестранно училище. В структурата му ще бъде запазен колежът в Добрич, в който ще се обучават студенти по специалности от същите професионални направления за придобиване на степен "професионален бакалавър".

Министерският съвет прие и постановление за преобразуване на Техническия колеж в структурата на Югозападния университет "Неофит Рилски" - Благоевград, в Технически факултет на университета. Преобразуването на колежа се определя от необходимостта от инженерни кадри за шевната индустрия, електрониката и комуникационните технологии и отговаря на увеличеното търсене на инженери, радиоинженери, програмисти, специалисти по електроника и конструктори в регионален и национален мащаб. Проектът е получил положителна оценка с решение на Акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация.

В Техническия колеж се извършва обучение по три специалности от три професионални направления за придобиване на степен "професионален бакалавър" - "Моделиране, технологии и мениджмънт в шевното производство", "Електроника" и "Комуникационна техника и технологии", като след промяната последната специалност ще се изучава и в магистърска степен. С приетото постановление в преобразуваното звено ще се извършва обучение пооще две специалности "Опто- и наноелектроника" и "Компютърни системи и технологии".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. A.K.A.
    #7

    Защо така с лошо? Какво пречат? Тези, които са стойностни ще работят и ще се развиват, а останалите ще загинат. Не забравяйте, че частните не ползват субсидии, не забравяйте, че броят се запазва същият, те и до сега бяха висши училища, но 3 годишни. Ако се поинтересувате малко ще видите, че в един от колежите учат много чужденци и то само на английски. Нека да идват чужди студенти в България, така помагат на икономиката. Не бъдете хейтъри бе хора!

  2. Milev
    #6

    Общо взето глупост. И гавра с наименованието университет. Какво пречи на тези колежани, които са добре подготвени да се реализират и без такава книжна тапия. Днес напр. докторатите не са от значение при намиране на работа. Освен това ние надхвърляме няколкократно разумния брой университети в сравнение с Европа. Министер Танев бил ли е на заседанието, уж беше за намаляване на "университетите"

  3. Знайко
    #5

    Ега ти! Вместо да закрият три четвърти от т.н. "университети", които са абсолютни ментета, откриват нови.

  4. tim
    #4

    През последните години у нас се раждат годишно около 60 000 деца. Ако приемем, че ВСИЧКИ следват по 4 години = 240 000 студенти. Фактически сега студентите са 280 000. Варианти: - записват нещо, само за да не са безработни - за да зарадват родителите - за да са в София или друг град далече от село и т.н. и т.н. - и на последно място - за да научат нещо. И влачат следването с години. По-неефективна система трудно може да се измисли.

  5. dimaresi
    #3

    Разбира се, че ще станат.....щом имат студенти и са конкурентно способни - нека стават. Аз лично нямам нищо напротив, но ако са частни училища и си се издържат сами, а не от моя джоб......конкуренцията е хубаво нещо....

  6. Shim
    #2

    Това е абсолютен идиотизъм. Досега имахме 48 "университета", сега стават 52. И още ще има, след като депутатите продължават да са колкото през 1991 г. при намаляло с 1,5 млн. души население.

  7. daskal
    #1

    Браво! Абе... ставаме все по-висши и все по-висши! Отвсякъде!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.