Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чиновници по европроекти взимат 6-7 хил. лв. месечно

Служителите получават реално три пъти повече от основната си заплата

12 коментара
Чиновници по европроекти взимат 6-7 хил. лв. месечно

Възнагражденията на чиновници, работещи в управляващите органи на оперативните програми, са стигали до 6000 – 7000 лв. бруто на месец през 2014 г.

Това става ясно от доклад на Сметната палата по одит на изпълнението "Административен капацитет на органи за управление на средства от ЕС", който е за първия програмен период 2007 – 2013 г.

Абсолютен рекорд по максимален размер на брутното индивидуално месечно възнаграждение, достигнато през 2014 г., бележи управляващият орган на Оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР). При средномесечна работна заплата за 2014 г. 2353 лв. максималното брутно възнаграждение, което чиновниците са получили, е 7158 лв., пише в доклада. Самата работна заплата пък е скочила с рекордните за държавната администрация 228% от 2010 до 2014 г., става ясно още от данните.

Другите управляващи органи не изостават особено от колегите си в регионалното министерство. На второ място по най-високо заплащане през 2014 г. е управляващият орган на Оперативна програма "Конкурентоспособност" в икономическото министерство, където е достигнат максимум от 6900 лв. при заплата 2125 лв.

На трето място е Централното координационно звено в Министерски съвет, където през 2014 г. са достигани суми от порядъка на 6877 лв. на месец.

Максимумът, платен в Държавен фонд "Земеделие" през 2014 г., е 6427 лв., а в управляващия орган на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" в социалното ведомство – 6300 лв. Служителите по ОП "Околна среда" в екоминистерството са взимали 6200 лв., като при тях се регистрира най-солидният ръст на работната заплата за четири години – с 280% до 2122 лв. през 2014 г.

"Изоставащи" по възнаграждение в еврозвената са работещите по ОП "Транспорт" с 5557 лв. достигнат месечен максимум през 2014 г. и служителите в управляващия орган на "Програмата за развитие на селските райони" в земеделското министерство с 5917 лв.

Министерството на финансите не е подало информация за програмите "Административен капацитет" и "Техническа помощ", а данните за Изпълнителната агенция "Одит на средствата от ЕС" не позволяват автоматизирана обработка. Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) също не се е отчела пред одиторите.

Одиторите на Сметната палата констатират, че във всички администрации, работещи с европрограми, е предприето увеличение на основната заплата като мярка за стимулиране на мотивацията на служителите.

Установено е обаче още, че с изключение на Министерството на околната среда, агенцията по рибарство и агенцията за одит на средствата от ЕС в останалите структури "въведените с вътрешните правила на бюджетните организации системи за оценка на индивидуалните резултати не гарантират повишаване на обективността и обосноваността при определяне на личния принос на служителите за постигане на целите на звеното, тъй като не предвиждат конкретни показатели за измерване на изпълнението по отделните критерии".

Има и значителен дисбаланс между основните заплати за длъжности на едно и също ниво, но в различна структура, посочват още от палатата.

Служителите на управляващия орган на ОПРР, който е с най-високи възнаграждения, имат средна годишна оценка за изпълнение на длъжността 2.7, като не е ясно дали скалата е 4- или 5-степенна. Не е правена годишна оценка на звеното за постигнатите резултати през 2014 г. Такава не е представена на одиторите за резултатите нито на служителите, нито на ръководителя на звеното. Към 31 декември 2014 г. то е било договорило 104% от средствата по оперативната програма, а са били разплатени 77%.

С реформата "Дянков" от юли 2012 г. възнагражденията в администрацията би трябвало да се определят по нови правила, според които допълнителните възнаграждения на служител за 1 година не могат да са повече от 80% от годишната му заплата. Освен това в съответната структура бонусите не трябва да са повече от 30% от разходите за заплати. Не е ясно дали възнагражденията в еврозвената спазват тези правила.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #12

    Да живеят, да здравствуют партизанската внучка - другарката-таваришч лиле павлова(шампион по усвояване!), както и останалите другари-таваришчи "усвоители"!!! Чиновническото лапане е малка част от огромното "усвояване", което хитрецът от Банкя умело организирал повсеместно, чрез своите палаши-марионетки в институциите !!!

  2. Гошо Тарабата
    #11
  3. nepukist
    #10

    Тараба, имах възможност да видя както колко работа имат в управляващите органи, така и каква я свършиха. Тези заплати нямат никаква реална връзка с добавената стойност, който тези органи и хора създават. Там където реално се създава стойност в тази икономика, тези заплати са много високи и както отговорността, така и напрежението върху тези хора няма нищо общо с бумащината, която бълват чиновниците. Това са уволнението и експертите съм чувал хиляди пъти, но досега не съм го видял. Да не говорим точно как се уволняват експерти, които са държавни служители.

  4. Гошо Тарабата
    #9
  5. Гошо Тарабата
    #8

    Предлагам заместник министър на РРБ Деница Николова, която по време на предишния мандат на ГЕРБ бе главен директор на ГД "Програмиране на регионалното развитие", УО на ОПРР, да върне всичките си заплати от по 6-7000 лв, които е взимала тогава. И да я уволнят по същия начин, по който тя изхвърли на улицата маса експерти (само от ГД ПРР над 20 души), които се скъсваха от работа срещу заплати от порядъка на 1800-2000 лв. Деничке, има господ! Всичко се връща!

  6. Гошо Тарабата
    #7

    Статията е поръчкова. Просто сегашното правителство рие авгиевите обори на предишното - на Орешарски. Само че не Орешарски определи тези възнаграждения, а Лиляна Павлова и нейната приятелка Деница Николова. По време на предишния мандат на ГЕРБ.

    Аз бях служител на ОПРР и заплатата ми бе 2000 лв. Много ли ви се струват? Та сега синът ми, без да има стаж, започва с 1800 лв.

    Заплати от 6-7000 лв. вероятно са взимали главния директор и заместник главните директори.

    И сигурно пак взимат по толкова.

  7. Снимката внушава-"чантаджии"! Не това е проблема, а в безполезността и прекалената осъкпеност на много от € проектите! Нормално би било БИЗНЕСЪТ сам да си пише проекти, които ДА СЕ СЪСТЕЗАВАТ. За всяко евро да се борят по няколко проекта, и да се избира най-добрият! Но става точно обратното-ТОТАЛНА липса а състезателност! Проектите отиват в приближени начиновниците и политиците. За обикновено БЕЗСМИСЛЕНИ неща. И са много оскъпени! А високите заплати на няколко хиляди чантаджии са най-малкия проблем!

  8. Коментарът е изтрит в 23:06 на 16 май 2016 от автора.
    #5
  9. daskal
    #4

    Ето това е истината! Другото е пунт и пластика.

  10. Дядо ми Петър
    #3

    Затова ни трябва СТАБИЛНОСТ. За да продължаваме да пълним гушките на приятелчетата. Да си прибираме комисионните и да си купуваме избори след избори. Щом насреща си имаме на народ, а мърша.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.