Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чиновници с кариери в ЦКБ и ПИБ поемат управлението на КТБ

Фондът за гарантиране на влоговете избра служител на Сметната палата и експерт от енергийното министерство за временни синдици на затворената банка

10 коментара

Реализацията на амбициозните надежди на държавата за спиране на разграбването в КТБ и връщане на вече разграбеното е в ръцете на двамата временни синдици, които съдът назначи по искане на Фонда за гарантиране на влоговете в сряда. Избраните за отговорната мисия са юристите Лазар Илиев и Росен Ангелчев, които в момента заемат високи постове в държавната администрация. Кариерата на Илиев минава през Централна кооперативна банка и Първа инвестиционна банка. Ангелчев е работил в авиокомпания "Балкан" и Частна земеделска и инвестиционна банка, разкрит е като сътрудник на Държавна сигурност.

Синдиците са избрани от списък, съставен от БНБ по неясни критерии. Не са ясни и мотивите на фонда за влоговете да се спре точно на тези хора. Списъкът със синдици не е публичен, за да не се разкривали личните данни на хората в него.

От новите управители на КТБ се очаква да атакуват сделки с прихващания между кредити и депозити в банката, довели до намаляване на активите ѝ. Трябва да се опитат да върнат и отпуснати от КТБ средства на трети лица, както и да наемат международна компания, която да търси имуществото на затворената банка и да даде съвети как то да бъде възстановено.

Молбата с искане за назначаването на Илиев и Ангелчев беше внесена в сряда в Софийския градски съд от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Няколко часа по-късно съдът се произнесе положително и синдиците имат два дни, за да заменят квесторите на банката, назначени от Българската народна банка (БНБ). Мотивът на ФГВБ да поиска временни синдици е, че заради обжалването на акта на БНБ за отнемането на лиценза на КТБ, е спряно производството по несъстоятелност на банката. "Това неминуемо води до намаляване стойността на активите на банката и съответно до намаляване на размера на средствата, които ще се възстановят", смятат от фонда, който е и най-големият кредитор на КТБ.

Назначаването на временните синдици стана възможно, след като във вторник влязоха в сила промените в Закона за банковата несъстоятелност, с които се въведе и фигурата на временния синдик. Той управлява банката, за която има решение на БНБ за отнемане на лиценза, до откриването на производство по несъстоятелност. Законовите промени бяха подкрепени от почти всички партии в парламента и след призив на премиера Бойко Борисов. Мотивът на политиците беше, че така ще се спре "източването" на активите на КТБ при управлението на квесторите. Междувременно Борисов изненадващо обяви, че до дни в КТБ ще влезе и трети временен синдик.

Главен секретар на Сметната палата и кадър на ЦКБ и ПИБ

Избраният от ФГВБ за временен синдик Лазар Илиев до момента е бил главен секретар на Сметната палата, където преди това е работил като директор на дирекция "Административна дейност“. Преди да мине в държавната администрация Илиев е бил в ръководството на свързаната с "Химимпорт" Централна кооперативна банка (ЦКБ). От 1993 г. до 2002 г. е бил главен юрисконсулт и директор на дирекция "Правна“ в Първа инвестиционна банка (ПИБ). Преди това е работил като юрист в БНБ.

Илиев е завършил право в Софийския университет. "Притежава високи организационни умения и компетенции в областта на правото, икономиката, финансите и управлението на работните процеси, придобити в хода на професионалното му развитие. Владее английски и руски език", пише в съобщението на фонда.

Експерт в администрацията с досие

Росен Ангелчев до момента е работил като държавен експерт в дирекция "Енергийна сигурност“ в Министерството на енергетиката. Този пост е заемал от началото на годината. От 2004 до 2015 г. работи в министерството на икономиката, където заема различни позиции. Бил е зам.-председател на борда на директорите на "Вазовските машиностроителни заводи“ (ВМЗ). Преди да започне кариера в държавната администрация е работил във вече несъществуващата авиокомпания "Балкан“. Бил е помощник-синдик в Минералбанк. Между 1997 г. и 2000 г. е главен юрисконсулт във вече обявената в несъстоятелност Частна земеделска и инвестиционна банка, а преди това е бил юрисконсулт в Първа частна банка.

Ангелчев е завършил международно право от Московския институт по международни отношения. "Притежава добри ръководни умения и опит в областта на несъстоятелността и ликвидацията на търговски дружества", пише в съобщението на фонда.

Името му се появява при разсекретените досиета на бившата Държавна сигурност. Според тях Росен Иванов Ангелчев е бил вербуван през 1988 г. и е снет от действащия оперативен отчет година по-късно.

Борисов: Синдиците ще станат трима

Освен двамата вече назначени за временни синдици на КТБ Илиев и Ангелчев до дни ще бъде назначен и трети човек, който да управлява банката. Това е съобщил по време на днешното правителствено заседание премиерът Бойко Борисов показва стенограмата от него. В Закона за банковата несъстоятелност не е записано изрично колко са временните синдици, но при подготовката на промените в него беше съобщено, че ще са двама. Не става ясно защо ако е решено управляващите КТБ да са трима, те не бяха назначени едновременно.

"Синдиците ще тръгнат, за да отговорим на обществото, именно по тези цесии, сделки, за които научаваме от медиите, за да защитим сто процента имуществото на държавата. Всичко е правено уж в рамките на закона, това казват квесторите, но сега синдиците ще ни дадат тази информация и ще защитим държавното имущество, защото ние сме дали като държава, заедно с Фонда за гарантиране на влоговете над 3.5 млрд. лв. (за защитените депозити - б.а.)", каза Борисов.

Той коментира и съобщението за продажба на шест компании, контролирани от Цветан Василев, на неизвестното дружество LIC33, притежавано от белгиеца Пиер Луврие. Във вторник Луврие обяви, че Василев е получил 1 евро за сделката за телекома БТК, военните заводи "Дунарит" и "Авионамс", притежателят на мрежата за цифрово разпространение на радио и телевизия НУРТС, вторият мултиплекс "Фърст диджитал" и пийпълметричната агенция "Гарб". Купувачите поели ангажимент да изплатят дълговете на дружествата за около 900 млн. евро включително и към КТБ. "Уж нямаха собственост, пък как изскачат, за по едно евро продават маса предприятия, което удивително ми напомня „Кремиковци“ едно време и „Балкан“ как си отидоха", коментира лаконично Борисов.

По-рано през деня вицепремиерът Томислав Дончев за пореден път изрази резерви за сделката и обяви, че правителството следи отблизо какво се случва с активите, контролирани от Василев.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #10

    преинтересни текстове от финансовия журналист Мирослав Иванов Защо Бойко Борисов така неудържимо си иска златната лимонка „Дунарит“ Как Бойко Борисов излъга и за КТБ Премиерът се разбърза да спасява активите в банката, след като фирмите на Пеевски и Сталийски вече обраха каквото могат

  2. Анонимент
    #9

    Придворните мутренски "консултанти", главно пишман-професори и -доценти в соц-техникумчето Карл-Маркс-УНСС като Хърсев обикалят по телевизионните студия за да помагат на поредните КГБ-крадци от LIC33 и с пламък в очите и крясъци обясняват как посягащите към оръжейния и телекомуникационния ни бранш могат да вършат каквото искат под зорката и суперкомпетентна защита на БНБ. Всички обаче много добре си спомняме как Хърсев побягна от журналистите, които го засекоха на погребението на пказно разстреляният Емил Кюлев, където впрочем бе видян и Иван Искров...

  3. Коментарът е изтрит в 08:56 на 26 март 2015 от автора.
    #8
  4. Alan Smithee
    #7

    попаднах на статия, която открехва виделото към схемите "Как личният „котарак“ на Бойко Борисов направи първите си 40 млн.лв. " от финансовия журналист Мирослав Иванов

  5. анита хегерланд
    #6

    Банковата система е най-уязвима към хакерски атаки. Разследващите трябва да насочат усилията си към разкриване на "теча", чрез използване на специалисти по ІТ технологии. На запад много банки наемат хакери на работа, за да тестват системата и да покажат слабите й места. КТБ може да бъде атакувана и в бъдеще, ако не се открият тези възможности. Не е открита причината, поради която тя е "отворена" и достъпна за манипулации.

  6. Zapoznat
    #5

    Правителството да си промени решението. Това е огромна грешка. Росен Ангелчев не е юрист, никога не е учил право. Росен Ангелчев трябва да бъде даден на прокурор и подведен под наказателна отговорност за това че не е завършил право, а е декларирал че е юрист. Да се изиска от Росен Ангелчев публично да си представи дипломата по право. Съюзът на юристите да провери случая. Как може човек, които не е държал един изпит по право да се назначи на товорен пост. Росен Ангелчев с подкупи си приравни московската диплома към диплома на български юрист без да е учил право. Също с подкупи успия да стане синдик. Защо Правителството не проверява миналото на такива лица или иска още едно фиаско на КТБ?

  7. misticmis
    #4

    Виждам, че някой хора умеят добре да копират. Тука обаче се иска малко да се поразсъждава. Все пак не е важно кой къде е бил, а какво умее да върши. Но вие си копирайте, не ни пречите...

  8. Васил Антонов
    #3

    Дежурното ченге Росенчо...

  9. Златко
    #2
  10. Nikola Nikolov
    #1

    "Предложенията за временен синдик Лазар Илиев до момента е бил главен секретар на Сметната палата, където преди това е работил като директор на дирекция „Административна дейност“. Преди да мине в държавната администрация Илиев е бил в ръководството на Централна кооперативна банка. В периода от 1993 г. до 2002 г. Илиев е бил главен юрисконсулт и директор на дирекция „Правна“ в Първа инвестиционна банка. Преди това е работил като юрист в Българската народна банка.
    Второто предложено име - Росен Ангелчев,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.