Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чиновниците – вън от кухнята

11 коментара
Чиновниците – вън от кухнята

Степента, до която държавните органи са се заели с нелеката задача да се грижат за здравето на хората, е стряскаща. Последният – и доста абсурден пример - е намерението на ЕС да ограничи количеството канела в храните на основание, че в нея се съдържа отровно вещество, което би могло да представлява заплаха за здравето на хората. Тази мярка имаше силен отзвук в Дания, понеже въвеждането ѝ би означавало край на производството и продажбата на трaдиционните местни канелени рулца.

Нека се абстрахираме за момент от цялостната абсурдност на контекста и разгледаме какво всъщност представляват този тип политики. Тук иде реч за едно цялостно поведение, характерно за ролята на държава-майчица (nanny state), възприето от повечето западни демокрации, а именно забраняване или ограничаване на достъпа до определени продукти, храни, напитки и вещества в името на общественото здраве.

Другото типично поведение пък е налагане на държавни стандарти за съдържание на храните (нека си спомним българския „Стара планина“). Независимо дали става дума за забрана на трансмазнини, напитки с високо съдържание на захар, "отровни“ подправки или въвеждане на стандарти за размера и ъгъла на извиване на краставиците, този тип регулации са доста безсмислени, понеже:

1) На този етап са изключително лесни за заобикаляне и пренебрегване. Така например Швеция успя да заобиколи ограниченията за количествата канела, обявявайки канелените си рулца за "национално ястие“ (което, по някаква причина, го прави по-малко опасно за здравето?).

Други такива регулации са още по-неприложими, например популярната забрана в Ню Йорк да се продават безалкохолни напитки с размер над 470 мл., което се заобикаля чрез… купуването на две напитки по 330 мл.

2) Такъв тип регулации водят до изкривявания на пазара на хранителните продукти. Примерът с въведения през 2010 г. стандарт за качество на колбасите в България е особено красноречив – в началото цената на колбасите по "Стара планина“ беше по-висока от тази на останалите, и съответно фирмите, чиито продукти отговаряха, имаха по-високи печалби от останалите. С времето обаче потребителите се преориентираха към другите по-евтини и необхванати от държавния стандарт колбаси и съответно все по-малко и по-малко остават фирмите, които спазват стандарта.

При директната забрана на различни продукти може да се стигне до доста по-сериозни последствия като закривания на фирми и изчезване на цели браншове (да, заедно с работещите в тях).

3) Всяка регулация е плод на труда на политици и специалисти (в случая - здравни), който от своя страна се плаща с приходи от данъци. Иначе казано, всяко подобно законодателно действие представлява похабяване на инвестицията на данъкоплатеца за създаване на неприложими и неработещи ограничения и стандарти и съответно насочването на по-малко ресурси към по-важни сфери. Ако приемем, че политическият апарат може изобщо да насочва ресурси в продуктивна посока – силно дискусионен въпрос.

Дори и ако оставим настрана по-горните аргументи против въвеждането на стандарти и забрани за производство и продажба на храни, политическата намеса в това какво и как консумираме представлява грубо потъпкване на личната свобода.

Както в много други дебати (легализацията на наркотиците, например), ключовият въпрос тук е дали индивидът е собственик на тялото си и дали има право да се разпорежда с него както прецени, или/и в тази област има "задължения“ спрямо държавата. Ако ставаше дума за позитивно действие от страна на регулаторните органи, то нямаше да говорим за забрани, а за препоръки и съвети "за по-добър живот“. Забраната обаче неизменно представлява негативна мярка и ограничение на личната свобода, т.е. презумпцията, от която изхождат законодателите, е, че са в правото си да се разпореждат с телата на гражданите.

Важният въпрос, на който трябва да си отговорим, е до каква степен телата ни са наша собственост и до каква са собственост на държавата. Докъде тя би искала да се грижи за тях – различни медицински изследвания сочат възможни вреди от най-разнообразни хранителни продукти и добавки?

И дори засега забраните да са относително малко – и съвършено случайни – може би не е далеч денят, в който ще имаме достъп само до "разрешено от здравното министерство меню“.

В този смисъл, следва чиновниците да бъдат държани далеч от кухнята. Грижата за здравето и живота на отделните хора е единствено тяхно задължение, а яденето на едно или друго е техен личен избор.

*Публикувано в сайта на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Всики колбаси и храни, натъпкани с консерванти по принцип са вредни,а и дишането е вредно, защото предсатвлява окисляване и си е бавно горене, но хайде забранете ни го? Що се отнася до забраната на МЗ например за продаване на сухи супи и повечето видове вафли и шоколади в училищните лавки, наистина не е ясно с какво останалите разрешени са по-полезни, а и как ще се ограничи консумацията на "вредните", след като детето може да си ги купи на първия ъгъл извън училище?

  2. Анонимен
    #10

    Доста плоска статия, авторът защо не се е пробвал да мисли, преди да я напише? Ако няма ограничения спрямо съдържанието на хранителните продукти, ще ядем куп вредни неща, без да ни бъде казано.

  3. Анонимен
    #9

    - nanny-state e "държава-бавачка"; - последното изречение е вярно, но ... донякъде. Не всеки, даже и високо образован човек, може да следи всички подробности в развитието на науката. Така, че може би в конкретния случай с канелата забраната да е прекалена, но задължително предупреждение за възможните опасности не би било лошо да има.

  4. Анонимен
    #8

    до 6- кои точно облаги имате предвид, драги номер 6, които обществото давало било чрез системата на общественото здравеопазване, която у нас преди всичко не функционира и второ, тези облаги принципно са възможни на базата на данъците, които нашите "тела" плащат и в този смисъл имаме право на избор, а не на забрани. Едностранните решения водят до безполезни или нулеви резултати от прилагането на "системата на облаги" за тялото-ползвател

  5. Анонимен
    #7

    до 6 по-голяма глупост рано сутрин скоро небях чувал

  6. Анонимен
    #6

    Доста сложен казус. От една страна е тезата, че тялото е мое и аз имам право да се разпореждам с него както си искам. От друга страна, обаче, ако се разболея, обществото (държавата), чрез различните системи на здравеопазване, е задължена да ме лекува, т.е. да изразходи средства за това. Следователно, който настоява за собственост на тялото си, трябва да се откаже от правото на ползване на облагите, които обществото дава чрез системата за здравеопазване.

  7. Анонимен
    #5

    Следвашата възбрана на ЕК ще е за ширината на тоалетната хартия ( по мой колега ). От спестовна, но и от здравна гледна точка. Днес ние обменихме няколко ел. крушки - срещу 60В, получих обещание за 100В. Как ще изглежда задоволяването с тоалетна хартия в близко бъдеще, знаем от близкото ни минало - черна борса и опашки. Sin

  8. Анонимен
    #4

    1, ЕС си отива само в главите на скопени социалисти като теб.

  9. Анонимен
    #3

    Грижата за спасяване на давещите се е грижа на самите давещи се: илф и петров

  10. Анонимен
    #2

    Контрол от страна на държавата трябва да има във всяка пазарна икономика иначе безскрупулният капиталист няма да се спре пред нищо, за да трупа капитал! В това число и пред здравето на хората. Големият въпрос е в това не да има или не ,а в мярката и формата!!! Държави като Австрия и Швеция са намерили добър баланс!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.