Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Членството на Турция в НАТО е под съмнение, ако не спазва демокрацията

Напрежението между Вашингтон и Анкара заради искането за екстрадиция на Гюлен се задълбочава

7 коментара
Държавният секретар на САЩ Джон Кери предупреди, че Турция може да загуби членството си в НАТО, ако не спазва принципите на демокрацията след опита за преврат в страната миналата седмица, съобщи британското издание "Индипендънт".
 
На съвместна пресконференция с еврокомисаря по външна политика Федерика Могерини държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че САЩ застават категорично на страната на легитимно избрания президент на Турция, но призоват турското правителство да зачита демократичните институции и върховенството на закона.
 
"Ние със сигурност ще подкрепим подвеждането на извършителите на преврата под съдебна отговорност, но в същото време се противопоставяме на всичко, което е отвъд това и което разклаща важността на това демокрацията да стои над всичко", заяви Кери.
 
Могерини от своя страна заяви, че страни, които позволяват смъртното наказание, не могат да се присъединят към ЕС, а Кери допълни, че "НАТО също има изисквания, уважаващи демокрацията, и ще следи внимателно какво се случва в Турция“.
 
Американският държавен секретар допълни, че Вашингтон и Брюксел призовават Турция да запази спокойствието и стабилността в страната като "спазва най-високите стандарти на уважение към демократичните институции в държавата и върховенството на закона“.
 
Международният натиск към режима на Ердоган се засилва, като Западът многократно призова да се спазват законите при потушаването на преврата. Турските власти обаче предприеха повсеместна чистка, като уволниха и арестуваха хиляди военни, полицаи, съдии, висши чиновници и финансисти.
 
Турското правителство обяви още, че разглежда исканията на симпатизантите на Ердоган за връщане на смъртното наказание В отговор Европейският съюз предупреди, че ако това стане, преговорите за присъединяването на Турция ще бъдат прекратени.
 
Нито една страна, в която има смъртно наказание, не може да бъде членка на Европейския съюз, предупреди върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.
 
Въвеждането на смъртното наказание ще означава край на преговорите за членство на Турция в ЕС, заяви от своя страна говорителят на германското правителство Щефен Зайберт.
 
Напрежение между САЩ и Турция заради Гюлен
 
На този фон се наблюдава и обтягане на отношенията между САЩ и Турция около искането на Анкара да бъде екстрадиран духовникът Фетхуллах Гюлен, който според Ердоган е в основата на неуспешния преврат.
 
Кери заяви, че Турция трябва да представи доказателства, с които да подкрепи исканията си за екстрадирането на Гюлен.
 
"Призовавам външният министър (на Турция – бел. ред.) да бъде сигурен, че каквито и официални документи или молба да ни изпратят, те трябва да изпратят доказателства, а не обвинения. Ние искаме да видим действителни доказателства, които отговарят на стандартите за контрол, които съществуват в много държави, уважаващи системата на екстрадиране“, каза държавният секретар.
 
От края на 90-те години духовникът се намира в самоналожено изгнание в САЩ. Анкара го обвини за дестабилизиране на ситуацията в страната през лятото на 2013 г., както и в други опити за подкопаване на доверието към властта. През декември 2014 г. съдът в Истанбул издаде заповед за ареста на Гюлен по подозрение, че стои зад създаването на терористична организация, която иска да свали от власт управляващата Партия на справедливостта и развитието.
 
По-рано в понеделник турският министър-председател Бинали Йълдъръм заяви, че Анкара
може да преразгледа приятелските си отношения със САЩ, ако те не предадат Гюлен.
 
"САЩ са наш приятел и стратегически партньор. Ние поддържаме с тях тесни отношения. Но аз им казах, че тук има глобална заплаха, опит да се свали законният режим. Тук няма никаква религия или религиозни ценности“, каза Йълдъръм.
 
ЕС: Чистката в Турция е по предварителни списъци
 
Европейският комисар за разширяването и политиката на съседство Йоханес Хан от своя страна заяви, че е много разтревожен от чистката.
 
"Бързото задържане на съдии и други лица след неуспешния опит за преврат в Турция показва, че правителството е имало предварителен списък", посочи той.
 
"Най-малкото изглежда, че нещо е било подготвено. Списъците са налице, което подсказва. че това е било подготвено и е трябвало да се използва на определен етап", каза Хан.
 
Ръководителката на европейската дипломация Федерика Могерини предупреди от своя страна турското правителство да не предприема мерки, които биха навредили на конституционния ред.
 
"Ние бяхме първите през тази трагична нощ, които казахме, че легитимните институции трябва да бъдат защитени", заяви още Могерини.
 
"Ние сме тези, които днес казват, че върховенството на закона трябва да бъде защитено в страната", заяви още тя в Брюксел. "Няма извинение за стъпки, които отклоняват страната от това".
 
"Демократичните и легитимни институции трябва да бъдат защитени. Днес, ние заедно с министрите ще заявим, че това очевидно не значи, че върховенството на закона и системата за разделение и взаимен контрол на властите може да се пренебрегнат," посочи тя.
 
Москва: Турция да спазва конституцията си
 
Руският външен министър Сергей Лавров призова от своя страна всички въпроси в Турция да се решават изключително по конституционен път.
 
Той говори след срещата си с гостуващия в Москва португалски външен министър Аугущу Сантуш Силва. Във връзка със събитията около турската военновъздушна база Инджирлик и как те могат да повлияят на антитерористичната операция в Сирия, Лавров каза, че тази тема би следвало да се изясни в рамките на оглавяваната от САЩ коалиция.
 
"Ние можем да отговаряме за онези механизми, които бяха създадени с наше участие, и за условията, при които действат нашите въздушно-космически сили в Сирия", посочи той.
 
Русия е готова да развива отношенията с НАТО на основата на принципите на взаимното уважение и равноправие и да работи сериозно с алианса по въпросите на военно-политическата сигурност в евроатлантическия регион и в Европа и за търсене на отговор на реални, а не изкуствено създавани заплахи, каза Лавров. "Разбираемо е, че такава обща заплаха за нас е преди всичко тероризмът и всичко свързано с терористичната дейност", подчерта руският външен министър.
 
"На взаимодействието по въпросите на борбата с тероризма и по другите направления по никакъв начин не способства засилването на активността на НАТО по нашите граници и придвижването на военната инфраструктура (на алианса) към територията на Русия", подчерта Лавров.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #7

    Едно от последните кукуригания на тоя Обама-клоун.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Събраха се императорите... Заглавия в Руски медии: Теперь Турция может стать стратегическим союзником России

  3. Владимир Бояджиев
    #5

    Интересно е колко далеч е склонен да стигне Ердо в настояването си да му предадат Гюлен. Струва ми се, че ако прекали, ще бъде сритан в топките. От друга страна, като нищо може да се организира едно покушение или отвличане на Гюлен, с участието на американците, разбира се. И така нещата да се решат по втория начин. Явно Ердо иска в замяна на нещо, което е изпълнил, да му дадат Гюлен. Всичко е постановка и геополитика. Ако американците покажат, че не им пука за напъните на Ердо, може да се стигне до много интересно развитие Турция-Русия близки както никога. Зависи колко е изперкал новоизлюпения диктатор.

  4. larry
    #4

    Кери да напише в тетрадка на османски 100 пъри: Изтървах се! и да го прати на Реджи...

  5. Ryszard Ewiak
    #3

    Къде отиваме? В Библията се казва: "И [северният цар = Русия от втората половина на ХIХ век (Даниил 11:27)] ще се върне в своята земя с голямо богатство [1945] и ще насочи сърцето си срещу светия договор [враждебност към християните]. И ще действа [висока активност на международната сцена] и ще се върне в своята земя [1991-1993. Разпадането на Съветския съюз и Варшавския договор. Руски войски се завърнаха в страната си]. В определеното време ще се върне [разпадането на Европейския съюз и НАТО. Много страни от бившия Източен блок ще се върнат в зоната на влияние на Русия]." (Даниил 11:28,29а)

  6. Entdecken
    #2

    Ще изгонят Ердоган от НАТО и ще позволят на кюрдите да направят държава. Другото сямо ще си дойде на мястото, а путин понеже не му харесваха цени на петрола от над 100 долара, сега ще подсмърча гладен около баницата...

  7. Хайде бе, под съмнение! Израел има нужда от ключов съюзник във враждебен регион! Ердоган изпълни условията за сдобряване с Израел, като смени ръководителя на разузнаването Фидан, подпомагал ИД. Заради което оцеля в опита за преврат! Важните неща на тоя свят са интересите на Израел и САЩ! А права на човека и бла бла-са приказки за наивници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.