Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чужди инвеститори заплашват да съдят България заради КТБ

9 коментара
Чужди инвеститори заплашват да съдят България заради КТБ

Чуждестранни инвеститори в облигации на Корпоративна търговска банка (КТБ) са готови да съдят България, ако банката фалира. Инвеститорите притежават деноминирани в долари облигации и ще заведат съдебно дело срещу българското правителство, ако задълженията по облигациите им бъдат просрочени, съобщи агенция Ройтерс в четвъртък, позовавайки се на два източника.

 

Падежът на облигациите за 150 млн. евро настъпва на 8 август, а преди дни Ройтерс цитира източници, според които КТБ няма да ги погаси заради специалния надзор, под който е поставена от БНБ. Ако банката бъде обявена в несъстоятелност, тогава облигационерите ще се наредят на опашката за разпределяне на приходите от евентуалната разпродажба на активи.


Група облигационери, в която влизат хедж фондове и институции от САЩ и Европа, е сформирала комитет и е наела свое представителство в България, в случай че КТБ изпадне в неплатежоспособност, съобщават източниците на Ройтерс.

 

Правителството и БНБ са уверили облигационерите през юни, че парите им са защитени и ще им бъдат изплатени. Ако това не се случи обаче, ще бъде лош сигнал за инвестиционния климат в България и ще да доведе до увеличаване на разходите по емитирането на държавен дълг, посочва единият източник - мениджър в базиран в Лондон хедж фонд, пожелал анонимност.

 

"Управляващите в България не осъзнават, че рискуват с държавата да се случи същото като с Аржентина", казва той, имайки предвид втория технически фалит на южноамериканската страна през последните 12 години. "Ако задълженията по облигациите не бъдат изплатени на падежа им, няколко облигационери са готови да съдят българското правителство за измама и изопачаване на информация", добавя той.


"Сформиран е комитет на кредиторите, който представлява повече от необходимите 25% от облигационерите. Групата включва хедж фондове и институции от САЩ и Европа и е готова да обяви падежиращите на 8 август облигации за просрочени", казва втори източник, също представител на финансовия сектор.


Хедж фонд мениджърът посочва, че сумата, която трябва да бъде изплатена на облигационерите, е сравнително малка - между 50 и 75 млн. долара. Мениджърът е на мнение, че КТБ вече е била започнала да изкупува свои облигации преди изтичането на депозитите от нея. Облигационерите са изпратили писма до финансовия министър на България, БНБ и други официални български институции, посочва източникът. "Всички те знаят за проблема и искат да го разрешат, но имат нужда от политическа подкрепа. Ние имаме готовност да заведем съдебен иск срещу правителството, но предпочитаме миролюбиво разрешаване на проблема", отбелязва той.


Според хедж фонд мениджъра най-добрият вариант би бил КТБ да възобнови дейността си, гаранции за което да бъдат дадени от българското правителство и Европейската централна банка (ЕЦБ).

 

В четвъртък БНБ публикува доклада на квесторите за състоянието на КТБ към 30 юни и поиска да се направи цялостен преглед и оценка на активите ѝ, която трябва да бъде готова до 20 октомври. Това означава, че развръзката за КТБ се отлага поне до ноември и банката няма да отвори на 21 септември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #9
  2. Защо ли тези "чужди" инвеститори ми миришат на български? И защо ли целта на подобни медиийни упражнения е оказване на натиск? Да се изтиска ожте някой и друг милиард от щедрия, но безкрайно глупав български данъкоплатец! Какво трябва да се прави с НЕплатежоспособна банка е разписано в законите! А за "гаранциите" и обещанията-устни такива-който иска-да вЕрва!

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #6
  4. Анонимент
    #5

    До 3 - може и да си раздразнителен, но не завиждам на нервите на шефа на БНБ след изкаването му, че не е "човекът оркестър", след като му остават толкова много години до пенсия... Но както казват: - Господ си знае работата. Наблюдавай все пак какво става с Аржентина - имат симпатична президентка, което я прави доста неубедителна...

  5. далеч съм от мисълта да защитавам който и да е било властник или чиновник в тая държава, но Устни обещания от типа "интересите на инвИститУрите шЪ бъдат гарантирани" не струват повече от предизборни обещания! Дразни ме това, че същите тези инвеститори не си и помислиха да съдят великобритания или сащ след далече по-мащабни фалити на банки там!

  6. Всеки има право да съди КОГОТО си поиска за каквото си поиска! Обаче забравят, че: 1)облигациите не са гарантирани от държавата 2)банката НЕ Е държавна 3)държавата по никакъв начин НЕ Е солидарно отговорна за глупостите на частните субекти в и извън нея! А всеки да заплашва да ни съди за каквото си поиска-това показва само, че няма държава!

  7. Майтапчия
    #2
  8. dimich
    #1

    Тая банка ще ни излезе златна !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.