Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чуждите медии за протестите у нас: Политическа пролет насред есен

31 коментара
Сцена от студентската окупация на парламента на 12 ноември. Сн. Васил Гарнизов

В България може да се стигне до социален бунт, който да наподобява много на този от 1989 година, коментира италианското издание "Стампа".

Вестникът коментира, че допреди няколко седмици протестите на студентите са изглеждали като обикновени младежки протести, но са послужили за катализатор на едно широкоразпространено недоволство. В балканските страни често пъти се случва политическата пролет да настъпва именно през есента, пише вестникът и припомня предишните зимни протести срещу цените на тока, довели до оставката на кабинета "Борисов".

В неделя българите трябваше да отбележат 24-а годишнина годишнина от падането на комунизма, но този път демонстрациите по повод почти четвърт век демокрация в България бяха неочаквано ориентирани към бъдещето.

Близо четвърт век от падането на комунистическия режим, студенти, преподаватели и обикновени хора превзеха улиците, за да поискат падането на фалшивата демокрация и на мъките, произтичащи от безкрайния период на прехода, посочва изданието.

Вестникът отбелязва още, че протестните шествия в София са следени с голямо внимание на Запад, където усещането е, че от някой ъгъл на Балканите във всеки един момент може да припламне искрата.

В публикацията се припомня още, че Румъния също преживява нова "пролет посред есен" с протестите на лекарите и на медицинските сестри и недоволството заради скандали, свързани с дъщерята на президента Траян Бъсеску Йоана, която купила 290 хектара земеделски площи за 1.3 милиона евро благодарение на заем, отпуснат ѝ набързо от една банка.

В Хърватия, която едва-що се присъедини към ЕС, изискванията на Брюксел започват да предизвикват все по-голямо недоволство.

Ситуацията в България бе отразена и от водещите световни медии, които излязоха с репортажи за сблъсъците около парламента във вторник.

"Български студенти се опитаха да блокират парламента в София", информира френският вестник "Нувел обсерватьор".

В материала се описва как на 12 ноември стотици студенти са се опитали да попречат на депутатите да излязат от сградата на Народното събрание, но не са успели да пробият солидния полицейски кордон. Най-малко петима демонстранти са арестувани след сблъсъци с полицаи, посочва вестникът.

Цитиран е студентът по журналистика Станислав Касчийски, според когото окупацията на Ректората не е била достатъчна и тъй като правителството не чува искането на студентите за оставка и напълно ги игнорира, блокадата на парламента може да допринесе за оставката.

"Искаме да останем в България и да живеем с достойнство. Знаем, че за да се случи това, нещо трябва да се промени и това правителство трябва да си отиде. То е оплетено в най-различни интереси", казва младежът, цитиран от френското печатно издание.

Белгийският "Соар"пише, че хиляди демонстранти, включително стотици студенти, обвиняващи българското правителство във връзки с олигархията, са обкръжили сградата на парламента в София с намерение да не разрешат на депутатите да я напуснат.

Германският вестник "Велт", цитиран от БТА, също пише за живата верига на неколкостотин студенти около парламента в София в опит да препречат пътя на депутатите. В краткия материал се съобщава за един ранен и петима арестувани при сблъсъците между полицията и демонстрантите.

Полският всекидневник "Газета виборча" пише, че вчерашната протестна акция под лозунга "Да окупираме парламента" е продължение на продължаващите вече близо три седмици студентски протести в България.

Вестникът съобщава за 12 арестувани и четирима ранени при сблъсъците, сред които един полицай.

В информацията от София вестникът описва как демонстрантите неколкократно са се опитвали да преградят улицата зад парламента с контейнери за смет и скамейки, които завързали с вериги, и сблъсъците с полицията заради тези им действия.

Вечерта протестиращите пренесоха металните заграждения и с тях блокираха разположена в близост улица, продължава описанието вестникът.

"Газета виборча" отбелязва, че към полицейския кордон са били хвърляни пиратки и бутилки и че за пръв път на протестите се е появило водно оръдие, но до употребата му не се е стигнало.

В края на публикацията си варшавският вестник припомня, че антиправителствените демонстрации в България започнаха в средата на юни след избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.

Американският новинарски сайт за международни новини "Глобъл поуст" пише, че участниците в човешката верига около силно охраняваната сграда на Народното събрание са скандирали: "Вие сте позор! Оставка и затвор!" и са се заканвали, че ще бъдат около парламента всеки ден до победата.

Според изданието броят на полицаите и жандармеристите - неколкостотин - вчера е бил много по-голям в сравнение с предишните протести.

Протестите в София с искане на оставка на правителството, които през лятото събираха по двайсетина хиляди души, позатихнаха през последните месеци. Но акциите на студентите могат да разпалят наново масовите антиправителствени демонстрации, пише изданието, като се позовава на местни анализатори.

В материала по същата тема на уебсайта на "Евронюз" се отбелязва, че 24 години след края на комунистическото управление в България протестиращите твърдят, че поредицата правителства не са съумели да реформират политиката и да положат основите на стабилен икономически растеж. Членството в ЕС донесе благоденствие на мнозина, но и окуражи младите хора да емигрират, оставяйки след себе си застаряло и бедно население, а провалът в налагането на върховенството на закона и борбата с корупцията възпря необходимите за България инвестиции, коментира европейската телевизия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #31

    И двете компартии, гарнирани с такива смехории като Пръмова няма какво вече да грабят. Всичко е разрушено, останалите българи нямат желание да правят нищо. Остава да се продава територията. Но цената й е паднала след 23 години лакейство до нула, а и който си я хареса няма намерение да даде и едно евро. Турция се точи за Родопите с Бургас, но гешефта може да стане само със съгласието на изсраел. Като начало евреите ще натъпчат България с диваци и оставят българите далече от всякакви политически игри

  2. Анонимен
    #30

    Противни са ми и Доган и Станишев Последния дори не е българин защото по еврейските закони той приема националността на майка си Говори за езика на омразата а бълва само гадости

  3. Анонимен
    #29

    Пchuckrumротивни са ми и доган и Станишев То Станишев не е дори българин По еврейските закони щом той взима националността на майка си

  4. Анонимен
    #28

    ! Сега се възобновиха многолюдните протести, гръмна скандалът „Бисеров”, изложиха се няколкократно хора от ръководството на Атака , тези от ДПС; очаква се крайно неприятен доклад от ЕК за съдебната власт и МВР! Не оставайте в НС, напуснете го , докато е време! Иначе ще си намалите силно електората, защото с бездействие и „съзерцаване на пъпа” рейтинг не се поддържа! До момента вие това правите!

  5. Анонимен
    #27

    Нека в НС останат партиите БСП-Чалма-Юруш и те да се оправят! Те да бъдат лицето на България пред ЕС – една нереформирана компартия с ръководство от милионери, една откровено етническа партия и крайно националиситческа партия, окачествявана от ЕС като профашистка!! Събитията през последните седмици показаха ясна девалвация на имиджа на управляващите партии и кабинета Орешарски; тях нито една европейска страна не ги възприема насериозно! „Помогнете” управляващите да затънат още повече в изолация! Нека останат сами като Дон Кихот, сражаващ се с вятърните мелници!

  6. Анонимен
    #26

    Трето, в НС вие сте безгласна буква, само стоите да озаконявате 42-то НС. Напускайте, докато е време. БСП ДПС натовариха В.Сидеров за маша да търси и разкрива всичко неизгодно от 3,5 годишното управление на ГЕРБ. Ясно,че този имащ психични проблеми човек ще рови, ще търси „под вола теле” само и само да ви злепостави. Към тази кампания се включи или „командироваха” и Дудука. Готви се разправа над ръководството на ГЕРБ и над депутати от ПГ на тази партия. За какво стоите като обречени на заколение жертвени агнета?!

  7. Анонимен
    #25

    Мнозинството ще трябва скоро да приеме бюджета за 2014 г., в който още сега личи ,че приходите са изкуствено завишени с 1,5 млрд лева, които няма как да бъдат събрани. Второ: предстои в края на годината-началото на 2014 г. да се гласува нов държавен заем в размер на 4 млрд лв – преходни плащания от тази година плюс 2,5 млрд лв за погасяване на падежи на стари вземания и плащания към ЕС. Там не трябва да се набърквате, защото това бреме неминуемо ще падне и на вашите глави.

  8. Анонимен
    #24

    Депутатите от ПГ на ГЕРБ все още се въздържат да подадат колективна оставка само защото очакват, че мнозинството от БСП, ДПС и „Атака" няма да я гласува заради желанието си да останат на власт. Това обяви депутатът от ГЕРБ Д.Главчев пред bTV. Глупости, мнозинството засега слабо го е еня дали вие ще останете или не в 42-то НС, а и нямат акъл да проумеят какво следва за тях по-нататък! Струва ми се,че сега е удобният момент да подадете оставка. ПГ на БСП-ДПС-„А Така” ще трябва скоро да приемат бюджета за 2014 г., в който още сега личи ,че приходите са изкуствено завишени с 1,5 млрд лева, които няма как да бъдат събрани

  9. Анонимен
    #23

    И никой не твърди, че цъфнахме и вързахме. Само се освободихме.

  10. Анонимен
    #22

    RR

    Трябваше? Трябва?

    Тоталитарски тъпни...

    Както е в плановата марксистка е демагогия:
    комунизмът е идея за в необозримо далечно бъдеще.

    Компартията е съвсем друго - "насущна" и настояща реалност.

    Социализмът - млад, стар, в преход, развит, реален, зрял, презрял или "пост" такъв - тоже.

    През 1989 падна Еднопартийният държавен диктаторски тоталитаризъм на БКП.

    Паднаха Тоталитарните държавни граници на в Източноевропейския социалистическия лагер на Москва.

    Това падна: Еднопартийният Тоталитаризъм.

    Съхрани

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.