Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дългосрочната командировка в чужбина се ограничава до 18 месеца

Заплащането ще е според законите на приемната държава, шофьорите на камиони са изключени от промените

1 коментар
Дългосрочната командировка в чужбина се ограничава до 18 месеца

Срокът на дългосрочното командироване в чужбина се ограничава от сегашните 24 месеца на 12 месеца, но все пак се допуска възможността за удължаване на периода с още 6 месеца до окончателните 18 месеца. Работниците зад граница вече ще получават и възнаграждение за работата си там съобразно законодателството на приемащата страна, а не по минимални ставки.

Това решиха социалните министри на държавите членки на Европейския съюз след продължили над 11 часа преговори в Брюксел по промените на директивата за командированите работници. Работата по документа продължава, като предстои провеждане на преговори между Европейския парламент, Съвета и Европейската комисия.

Еврокомисарят по социалните въпроси Мариан Тисен определи споразумението като балансирано.

Срещу договореното са били министрите на труда на Полша, Унгария, Литва и Латвия. Въздържали са се представителите на Великобритания, Ирландия и Хърватия.

Финално приетите решения на практика удовлетворяват искането на Франция за намаляване на срока на командировката в чужбина на една година. Ако предприятието има нужда, обаче то може да удължи с още шест месеца работата на служителя си.

Франция, която настояваше за реформата на директивата за командированите работници, трябваше да отстъпи относно сектора за транспортните фирми, една особено деликатна тема, защото страните от Вишеградската група, както и България, Испания и Португалия се притесняваха за негативните последици от реформата върху техните шофьори.

Според постигнатото тази нощ споразумение шофьорите на камиони ще бъдат изключени от промените и за тях ще важи старата директива за командированите работници от 1996 г., а не новата, до влизането в сила на друга реформа на европейска директива, посветена специално на транспортните фирми, която установява правилата в този сектор. В нея ще бъдат отразени всички специфики на този отрасъл

Франция приветства постигнатото споразумение, като го обяви като "победа за Европа". С реформата бе силно ангажиран френският президент Еманюел Макрон.

Дойче веле: За да не плащат на източноевропейците по-малко

Много източноевропейци работят като "командировани работници" в по-богати страни от ЕС. Занапред заплащането им ще е според тарифите на приемащата страна, акцентира в информацията си по темата Дойче веле.

Болногледачки от Полша, строители от Румъния, български работници в кланиците – стотици хиляди европейци работят като „командировани работници" в по-богатите държави от ЕС, включително и в Германия. Съответните полски, румънски или български фирми ги изпращат в чужбина, но им плащат като у дома. По този начин тези работници са много по-евтини на германския трудов пазар, а в същото време са и важен икономически фактор за своите страни, където се стичат и облагат доходите им, посочва германската медия.

Синдикатите обаче критикуват тази практика и я наричат „експлоатация" на нископлатени източноевропейци, която водела до социален дъмпинг. Страни като Полша и Унгария настояват за запазване на досегашните правила, които правят техните граждани много по-конкурентоспособни на европейските трудови пазари. Докато по-богати държави като Германия и особено Франция вече отдавна настояват за реформи.

Дойче веле уточнува, че сега реформата трябва само да бъде съгласувана с Европейския парламент и може да влезе в сила.

Френският президент Еманюел Макрон, който особено настойчиво искаше промени в Директивата, приветства в Туитър взетото решение с думите: „Повече закрила, по-малко измами". Естонският министър на труда Евгени Осиновски, който в момента е председател на Съвета на ресорните министри, подчерта значението на реформата за целия Европейски съюз, особено в момент, когато мнозина поставят под съмнение ползите от него. Комисарката по социалната политика на ЕС Мариане Тисен нарече постигнатия компромис „важна крачка напред в борбата срещу социалния дъмпинг".

Директивата за командированите работници засяга милиони трудещи се в ЕС. Само в Германия през миналата година са били регистрирани над половин милион командировани работници от страни като Полша, Румъния, България, Испания или Италия. Според Европейската комисия, до момента командированите работници в доста случаи получават двойно по-ниско заплащане в сравнение с местните си колеги.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Фирмите, които командироват българи на минимални заплати, трябва да бъдат проверени за неплатени данъци?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.