Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данък "вредни храни" ще е от 3% до 78% за отделните стоки

Очаква се годишен приход от 150 млн. лева и близо 30% отлив от потреблението на продуктите

20 коментара
Данък "вредни храни" ще е от 3% до 78% за отделните стоки

Данък обществено здраве ще обхване храни с прекомерно съдържание на сол, захар, кофеин и най-строго ще бъдат обложени продуктите със съдържание на частично хидрогенирани мазнини. Различните продукти ще бъдат обложени с различни ставки, като данъкът ще между 3% и 78% за различните групи. Това стана ясно във вторник при представянето на концепцията за новия данък от здравния министър д-р Петър Москов и министъра на спорта Красен Кралев.

Основната цел на данъка е да се ограничи приемът на вредните съставки, които доказано водят до затлъстяване и различни заболявания, а производителите да бъдат принудени да променят рецептурите си и да започнат да влагат по-малко от тях или да ги заменят с други продукти. Според Москов това може да се случи само ако те бъдат финансово засегнати, затова се избира този път – чрез облагане.

Облагаме само продукти, които имат по-здравословен заместител. Данък обществено здраве не включва нито един вид основни храни – хляб, млечни продукти, плодове, зеленчуци и много други. Напротив, при част от тях целта е насърчаване на тяхната по-висока употреба", заяви Москов.

Данъкът ще обхване различни тестени изделия, бисквити, вафли, газирани и енергийни напитки, шоколад и сладолед, чипсове, готови супи, соев сос, майонеза, подправки, маргарин, имитиращи млечни продукти и др.

Маргаринът и млечните продукти с палмово малсо - с най-висок данък

Москов даде пример, че пакет от 150 грама бисквити би поскъпнал с 97 стотинки заедно с ДДС, ако съдържат сол и захар над нормата и хидрогенирани мазнини. Литър газирана напитка би се оскъпила с 43 стотинки или средно 31%. Данъкът върху килограм чипс и различните снаксове ще е 1.55 лева.

Най-шоково поскъпване се очаква при продуктите със съдържание на хидрогенирани мазнини. Данъкът върху килограм маргарин ще е 3.10 стотинки, което ще доведе до 58% поскъпване на продукта. Същата ставка ще имат и имитиращите млечни продукти с палмово масло.

Данъкът ще бъде налаган еднократно върху производители или дистрибутори, внасящи стоките отвън, поради което според Москов ще бъде лесен за администриране.

С данък ще бъдат обложени храните с над 1 грам сол на 100 грама продукт, напитките с кофеин над 24 мг/100 мл или таурин над 100 мг/100 мл, храните с добавена захар или изкуствен подсладител над 40 грама на 100 грама и храни с частично хидрогенирано растително масло повече от 0.5 грама на 100 грама.

От данъка са пощадени основни храни, кафе и чай

Основни продукти като хляб, мляко, сирене, кашкавал, месо и месни продукти няма да бъдат обхванати от данъка заради социалния ефект.

По здравословни причини от данъка са изключени сокове от плодове и нектари, както и всички други продукти, съдържащи 40% плодове. Кафето, какаото и чаят също няма да бъдат облагани с данък.

Продуктите, отговарящи на екстра качество конфитюр и екстра качество желе също няма да бъдат облагани. Няма да бъде засегнат и пчелният мед.

Очакват се 150 млн. лева годишно и 30% спад в консумацията

Годишният приход от данъка върху вредните храни се очаква да е 150 млн. лева, 20% от които ще отиват за обновяване на физкултурни салони, 20% за подобряване на храненето в училищата, като менюто бъде обогатено с плодове и зеленчуци и 60% ще отиват за профилактика на хронични заболявания, съобщи Красен Кралев. За изразходването на средствата ще следи обществен съвет с участието на спортисти, диетолози, лекари.

Москов каза, че България стъпва на унгарския модел, където също е въведен подобен данък. По данни на Световната здравна организация от 2013 г., две години след като Унгария облага вредните храни, спадът в продажбите на обхванатите стоки е 27%, а спадът в потреблението им - между 20% и 35%. Москов очаква подобен ефект и у нас.

Двамата министри съобщиха, че паралелно с данъка върху вредните храни се подготвя и промяна в Закона за радиото и телевизията, с която ще се наложи забрана за рекламата на някои продукти в детски предавания, както и да бъдат директно рекламирани за деца.

20 на 100 души се спасяват от инфаркт при намален прием на сол

Петър Москов цитира научни данни, че прекомерната консумация на сол, захар и особено на хидрогенирани мазнини, води до сериозни заболявания.

Дневният прием на сол в страната е средно 7-8 грама при норма от 5 грама дневно. Съвременните проучвания показват, че при намаляване на приема на сол до допустимите граници рискът от високо кръвно спада с 20%, а броят на мозъчните инсулти с 24%. Москов коментира, че при ограничаване на консумацията на сол до допустимите норми, 20 от сто човека се спасяват от инфаркт.

Според други данни, увеличаването на приема на хидрогенирани мазнини само с 2% води до повишаване на риска от сърдечно-съдови заболявания с 23%. За сравнение, ако увеличим консумацията на масло с 15%, ще бъдем изложени на същия риск. България е на второ място в Европа след Холандия по употреба на енергийни напитки, като 9% от момчетата между 14 и 18 години пият по повече от една енергийна напитка дневно.

Здравето на децата или лобистките интереси

По повод критиките към новия данък, че няма да доведе до желания здравен и фискален ефект, Москов заяви, че “човек, който спори с тези данни, е идиот“. Според него твърденията, че данъкът ще доведе до загуба на работни места, са на лобисти на засегнати предприятия от хранително-вкусовата промишленост .

“Един и същи човек твърди, че данъкът няма да промени хранителните навици на хората и след това казва, че данъкът ще доведе до загуба на работни места. Ако данъкът не доведе до отлив от консумация, как тогава ще бъдат загубени работни места?“, запита Москов.

Днес започваме битка и тя няма да е лесна. Знам за струпания финансов и лобистки ресурс срещу този закон, не мислете, че сме наивници на средна възраст. И тук е мястото на всеки родител да избере на коя страна застава – здравето на децата ни срещу желанието на определени лобисти да няма промяна. Начинът е да извървим този път заедно, за да имаме по-дълъг живот“, заключи Петър Москов.

Той съобщи, че данъкът е съгласуван с финансовото министерство и очаква да влезе в сила от 2016 година.

ПРОДУКТИ МЯРКА ДАНЪК лв./единица СРЕДНА КРАЙНА ЦЕНА ЗА ГРУПАТА лв./единица ДАНЪК
като % от цена
ЗАХАР
Тестени изделия кг 0.81 6.98 12%
Бисквити кг 0.81 8.06 10%
Енергийни напитки л 0.43 10.13 4%
Газирани напитки л 0.43 1.38 31%
Шоколадови изделия кг 0.43 13.94 3%
Захарни продукти кг 0.81 11.84 7%
Сладолед л 0.81 12.46 7%
СОЛ
Снаксове кг 1.55 10.47 15%
Супи кг 1.55 15.06 10%
Сосове и подправки кг 1.55 9.44 16%
Бисквити кг 1.55 8.06 19%
КОФЕИН/ТАУРИН
Енергийни напитки л 1.55 10.13 15%
ЧАСТИЧНО ХИДРОГЕНИЗИРАНИ РАСТИТЕЛНИ МАСЛА
Имитиращи млечни продукти кг 3.10 3.95* 78%
Маргарин кг 3.10 5.33* 58%
Fast food (сандвичи, пържени картофи) кг 3.10 18.00* 17%
Тестени изделия кг 3.10 6.98* 44%

*Ориентировъчни цени

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #20

    Социално слаби, роми, безработни се хранят предимно с тестени храни и повишаването на цените ще се отрази негативно на бюджета им. Децата и родителите им купуват често шоколадови, тестени и захарни продукти, дори като награда за слушане... Когато бюджетът за храна в България надхвърля 60-70% от доходите, увеличаването цената на тези продукти не е добра идея. По-добре дебели и нахранени, отколкото недоволни и гладни.

  2. Желязко
    #19

    Правителството е закъсало за пари. Това е идеята.
    Няколко въпроса към д-р Москов:
    1. С колко очаква да се намали разхода на здравната каса в резултат на подобряване на здравословното състояние на народа?
    2. Недохранването има ли вредни последици върху здравето на човека?
    3. Ако ефекта не бъде достигнат, кой ще плати масрафа? Специално за доктора нека плати само червената боя за боядисване на рафтовете с нездравословните храни.
    4. Не е ли по-добре вместо спортни площадки да се изградят трапезарии

  3. Boriana Boneva
    #18

    кроасани, пасти, торти, маслено тесто... -всички се правят с маргарин. Ами чипса той е свръхсолен. Кой ще следи процента сол и мазнина дали отговаря на нормата. Кое министерство ще използва ресурса си от служители за да проверяват НЕ ПО ДОКУМЕНТАЦИЯ, а в действителност колко маргарин има в един вече изпечен кроасан и колко сол в чипса от пакета? Колко често, колко съвестно? Имат за това нужните уреди? лаборатории? Аз съм за, но това което ме съмнява е изпълнението.

  4. Тео
    #17

    Каква е целта-намаляване на консумацията и запазване здравето на населението или 150-те милиона от данъка? Колко верни са думите на Христо Ботев че всяко правителство е заговор срещу свободата на личността. Включително и на Реформаторския блок. Дадени са директиви да се увеличат приходите и сега се търсят "безобидни" варианти. Вярна е и сентенцията че квалификацията на лекара се мери по декарите гробища, които е оставил след себе си. Минаваш преглед и плащаш на доктора да не умре от глад,отиваш в аптеката и плащаш на аптекаря да не умре от глад, а после хвърляш лекарствата, защото и ти си човек и си пазиш здравето.

  5. Радко Колев
    #16

    Когато държавата се управлява от безмозъчни некадърници, най-лесно хазната се пълни от данъци. Те трябва да плащат данък "кретенизъм".

  6. Athena_deactivated_1463847283
    #15

    За съжаление, нормите са доста субективни. Много основни принципи на здравословното хранене напоследък се ооказаха погрешни

  7. Athena_deactivated_1463847283
    #14

    В продалжение на 25 години се чувствам виновна че пия пълноценно мляко, а не такова с намелена масленност (0, 1, или 2%. Онзи ден чухме последните научни изследвания....оооопс, sorry...пълноценното мляко всъщност не е вредно, а е полезно. Същото за холестерола: не яь грани с холестерол и много мансини.....Миналат година....ооооопс.... това за холестерола в хранат съще се оказа мит,...Всичко завици от цинтеза в черния дроб.... ...Нека да напалним хазната пък ...

  8. Калико Джо
    #13

    Това което ще стане е че полека лека тези по-скъпи боклук-храни ще напуснат пазара и ще бъдат заместени от други които не са толкова вредни и влизат в нормите (които са обективни и известни по цял свят). След като сме на солидарно здравно осигуряване не е редно едни които си пазят здравето да финансират други граждани, които пък иска да се тъпчат със сол, захар и мазнини, но после са болнави и непрекъснато трябва да бъдат лекувани за обща сметка.

  9. Поп
    #12

    Това ще вдигне цените на ВСИЧКИ храни ! Предлагам да не гласуваме за Реформаторския блок , за да не може да прави повече такива "реформи" ! Законопроекта се предлага от Реформаторския блок и те трябва да бъдат наказани на изборите !

  10. морски
    #11

    Тоя законопроект е най-голямата брадва на джоба на бедните българи! за съжаление повечето българи попадат в тая графа. Просто можеха да въведат единен стандарт за здравословни храни,както е по целия свят,а не да повишават цените на най- популярните храни!! Москов когато беше в опозиция беше много сладкодумен и на страната на бедните,а сега просто ги обрича на глад.Истината е ,че всеки знае какво е здравословна храна,просто не всеки може да си я позволи!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.