Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дания е най-щастливата страна в света, Бурунди - най-нещастната, България на 129-то място

3 коментара
Дания е най-щастливата страна в света, Бурунди - най-нещастната, България на 129-то място

Дания изпревари Швейцария като най-щастлива държава в света, според публикуван в сряда доклад, в който страните се призовават, независимо от благосъстоянието си, да се борят с неравенството и да опазват околната среда, предаде Ройтерс. България е на 129-то място от общо 156 обхванати държави. На последното място е Бурунди, а Сирия, Афганистан и още 7 субсахарски държави са 10-те най-нещастни места за живеене на планетата.

Докладът е изготвен за четвърти път от Мрежата за решения за устойчиво развитие и Института за Земята към Колумбийския университет.

Той бе представен в Рим в навечерието на Световния ден на щастието – 20 март. При изготвянето му са взети предвид критерии като реален брутен вътрешен продукт на глава от населението, продължителност на живота в добро здраве, равнище на корупция и социални свободи.

В топ 10 тази година са Дания, Швейцария, Исландия, Норвегия, Финландия, Канада, Холандия, Нова Зеландия, Австралия и Швеция. Дания миналата година беше на трето място, след Швейцария и Исландия.

На дъното на класацията са Мадагаскар, Танзания, Либерия, Гвинея, Руанда, Бенин, Афганистан, Того, Сирия и Бурунди.

България се е изкачила малко нагоре в класацията и е на 129-то мястослед миналогодишното 134-то.

САЩ са на 13 място, Великобритания на – 23-то, Франция на – 32-ро, а Италия – на 50-то.

„Това е много силно послание за моята държава – САЩ, която е много богата, в последните 50 години стана още по-богата, но не и по-щастлива”, заяви проф. Джефри Сакс. Той ръководи мрежата и е специален съветник на генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун.

Разликите между държавите, където хората са щастливи и онези, където не са, могат да се измерят научно. „Ние може да разберем защо и да направим нещо за това”, заяви Сакс, който е един от авторите на доклада.

„Посланието за САЩ е много ясно. За едно общество, което просто преследва парите, ние преследваме грешните неща”, поясни ученият. Той отбеляза, че социалната среда се влошава, социалното доверие се влошава, вярата в правителството се влошава.

Първият доклад е издаден през 2012 г. в подкрепа на среща на ООН за щастието и благополучието. Пет държави – Бутан, Еквадор, Шотландия, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Венецуела – сега са назначили министри на щастието, натоварени с популяризирането му като цел на обществената политика.

Тазгодишното изследване показва, че три държави – Ирландия, Исландия и Япония, са способни да запазят нивата на щастие, въпреки външните трусове като икономическата криза от 2007 г. и земетресението от 2011 година. Причината за това е обществената подкрепа и солидарност.

Проф. Джефри Сакс посочва Коста Рика, която стана 14-та и изпреварва много по-богати държави, като пример за здраво, щастливо общество, въпреки че не е икономическа сила.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. teraflop
    #3

    "България е на 129-то място от общо 156 обхванати държави." Какво трябва да ни говори това?

  2. daskal
    #2

    Колкото по-прост е един народ - толкова по-нещастен е.

  3. анита хегерланд
    #1

    Българите са нещастни, защото прескачат от един строй в друг за няколко десетилетия. Миграцията е огромна, прирастът на населението е под черта и реализацията не е достатъчно мотивираща, за да се чувства човек просперирал. За нас да се сдобием с държавна работа е "върхът на кариерата". Да имаме спестявания е пикът на инициативата, рискът ни побърква, а перспективите за бъдещето са разочароващи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.