Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата готова да гарантира заем на БЕХ за VІІ блок

Стойнев не вижда проблем в прякото договаряне с "Уестингхаус” на "най-евтин реактор” АР-1000

81 коментара
Държавата готова да гарантира заем на БЕХ за VІІ блок

Hе е нужно да бъде обявяван конкурс за избор на технология за седми реактор на АЕЦ "Козлодуй", защото AP- 1000 е технология от ново поколение и по-сигурна от нея няма в света, а и в други страни са строени ядрени мощности с пряко договаряне на технологията. Освен това е възможно държавата да даде гаранции за осигуряване на финансирането на изграждането на новия блок в Козлодуй и той да е изцяло собственост на "Българския енергиен холдинг”, а казусът със спряната АЕЦ "Белене” ще се решава поне още две години.

Това заяви пред журналисти в събота министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев веднага след кацането си от САЩ, откъдето ден по-рано съобщи, че ще предложи на правителството да даде на "Българския енергиен холдинг” (БЕХ) мандат за преговори с американската компания "Уестингхаус” за построяването на новата ядрена мощност в Козлодуй.

Той отново каза, че до шест месеца ще бъде готов финансовият модел на проекта, който към момента се изпълнява от компанията "АЕЦ Козлодуй –Нови мощности”, дъщерна на АЕЦ "Козлодуй”, чийто собственик е БЕХ. Не стана ясно кой изработва финансовия модел, но от него и от това дали БЕХ ще успее да намери изгодно финансиране щяло да зависи дали ще се търси и частен партнор за реализацията на новата ядрена мощност, или тя ще е изцяло на БЕХ.

Възможно е да има държавни гаранции, инвестицията в проекта ще се изплаща чрез продажбата на електроенергия, коментира още Стойнев.

Той не се ангажира с размер на необходимата за новия реактор инвестиция, но посочи, че американската "Ексимбанк”  (която финансира и застрахова американския износ – бел. ред.), била готова да осигури до 70 на сто от стойността на реактора. Не е ясно обаче как ще се отрази на БЕХ допълнително задлъжняване дори и за останалите 30 на сто от новата мощност при положение, че наскоро холдингът записа облигации за 500 млн. евро, а още 620 млн. евро ще вземе назаем от руската "Газпром” за финансирането на своя дял от строежа на газопровода "Южен поток”.  

Стойнев коментира евентуалната цена на американския реактор с думите "аз се надявам, че ние ще имаме най-евтин реактор от това поколение".

По думите на министъра "Уестингхаус” ще доставя и горивото за новия реактор.  Директорът на АЕЦ "Козлодуй” Иван Генов, който също бе в САЩ, каза в отговор на въпрос, че и френската "Арева” също има възможност да доставя такъв тип ядрено гориво за АР-1000, но практиката е именно производителят на оборудването да доставя и горивото, още повече, че "Уестингхаус" е най-големият производител на ядрено гориво в света. Генов обясни също, че отработеното ядрено гориво от бъдещия реактор няма да се връща в САЩ, каквато е сега практиката при експлоатацията на руските ВВЕР-1000 в АЕЦ "Козлодуй” .

"Очаквам подкрепа от всички политически сили за този проект, тъй както той е на българската държава и от него ще се възползва най-вече следващото поколение”, заяви Драгомир Стойнев относно идеята VІІ блок да е АР-1000. Той акцентира на това, че животът на реактора е 60 години плюс още 20 години при удължаване на експлоатационния срок.

Макар и все още да няма пуснат в експлоатация подобен реактор, тъй като в САЩ той бе лицензиран едва в началото на тази година и в момента се строят две такива мощности в САЩ и две в Китай, Стойнев аргументира избора си с това, че докато се изгради българският реактор, вече ще има работещи технологии АР-1000.

Той обеляза още, че ако сега не бъдат взети мерки за създаване на нови мощности за производство на енергия, след 15 години положението у нас ще стане драматично.

Изявлението му не бе подплатено с конкретни данни за спиране на централи, прогнози за потреблението и за износа на ток за периода след евентуалното построяване на новата ядрена мощност, което според очакванията на министъра ще е около 2021 г. Стойнев очаква строежът да почне през 2016 и да продължи пет години, докато два дни по-рано представител на "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности” обяви, че първият бетон на новия реактор може да бъде излят през 2019 г. Думите за "драматичното положение” идват и на фона на това, че през цялото минало лято държавата ограничаваше производството не само на възобновяемите източници, но и на въглищните централи и дори на АЕЦ "Козлодуй” заради ниското потребление на ток. Също така, според изискванията на Европейската комисия, консумацията на електроенергия в България трябва да спадне с 50 процента до 2020 г.

Иван Генов подчерта като предимство на американската технология пасивните ѝ системи за защита, при които дори и да се случи най-тежката авария и централата да остане без електрическо захранване, какъвто бе случаят в АЕЦ "Фукушима", ядреният реактор може да осигури енергия на системите за сигурност още поне 7 дни. Шефът на ядрения оператор допълни, че дори и да бъде започнат новият реактор, АЕЦ "Козлодуй" ще има достатъчно средства за удължаване на експлоатационния срок на работещите сега V и VІ блок на централата, чиито лицензи изтичат през 2017 и 2091 г., и намеренията са животът им да бъде удължен с още поне 20 години.

На въпрос какво ще прави страната ни с поръчания и изработен от руската "Атомстройекспорт" реактор за спряната АЕЦ "Белене", за който се разглеждаше възможността  да бъде инсталиран на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй”,  Стойнев заяви, че въпросът  по проекта "Белене" ще се решава поне още две години и няма да го коментира заради арбитражното дело, за да не се използват думите му в съда в Париж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

81 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #81

    Не разбраха ли, че НЯМАМЕ НУЖДА ОТ ЯДРЕНА ЦЕНТРАЛА! Това вече не е гаф, това е НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО!

  2. Анонимен
    #80

    Е, те т'ва се казва "на гол г*з пощови"! Енергетиката е затънала в дългове, хората умитат от глад, а те не престанаха да мислят само за своите комисионни! Кой строи ядрени централи в тази криза?

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #79
  4. Анонимен
    #78

    Хора, да ги изгоним преди да се заробили и децата ни! ОСТАВКА!

  5. Анонимен
    #77

    Предоставям Ви възможността малко повече да се запознаете с разните видове ядрени технологии: "Ториевые АЭС -энергетика будущего?" - Интервю с доктора на техническите науки, съветник на президента Путин по ядрените въпроси, разработчик и на нови ядрени технологии - професор Игорь Николаевич Острецов - изтеглете от You Tube http://www.youtube.com/watch?v=mzyh-vb4 0

  6. Анонимен
    #76

    Защо изтрихте коментар №45. Пуснете го отново, защото всичко, което е написано в този коментар е така, макар че авторът на коментара не дава отговор на въпроса защо при толкова много функциониращи и в излишък мощности за производство на електроенергия ще трябва да строим още... Аз в моя коментар 49 се обръщам към автора на коментар 45 и бих желал да ми отговори на поставения въпрос. И ако не той, то някой друг, ако ще и министър Стойнев да е....

  7. Анонимен
    #75

    Полегна пак Тодора дойде време да се краде и време за комисионни ??????????????????????????????????????????

  8. Анонимен
    #74

    Правилно Стойнев,правилно евро атлантическо мислене, Братята от Турция одобряват идеята ,какво тук значи някакъв народ ,мислещ неправилно и гласуващ неправилно по разни референдуми.Да живей три пътиБългаро-американската дружба,българо турското братство три пъти ура.

  9. Анонимен
    #73

    Държавна гаранция за ядрена мощност в страна от ЕС...става само чрез нотификация от ЕС..и откъде на къде БЕХ ще участва в този проект..нали щяхме да строим ядрената енергетика на конкурентен принцип без участието на държавата и без никакви гаранции за изкупуване на произведената електроенергия. Добре че Георги Христозов няма повече зетчета та да ги назначават в проектните компании.

  10. Анонимен
    #72

    Некадърници!! Мошеници!! Глупаци!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.