Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата оправдава проблемите с интеграцията на бежанците с нежеланието им да работят

Ще се строят още два центъра за настаняване на чужденци в Южна България

5 коментара
Никола Казаков

Председателят на Държавната агенция за бежанците Никола Казаков обясни проблемите с интеграцията на бежанците у нас със собственото им нежелание.

"Искат да останат у нас и държавата да се грижи за тях", заяви Казаков на фона на признанието му, че през последните две години е нямало интеграционна стратегия.

Според него в момента има 1000 души в центровете със статут на бежанец (и съответно с права почти като на всички български граждани), които отказвали да работят.

Преди десетина дни подобна теза лансира и ресорният вицепремиер Меглена Кунева, като коментира, че "ако бежанците искат да се възползват от всички права, които им дава българското законодателство, те трябва и да изпълнят всички изисквания – децата им да посещават задължително училище, да приемат работа, когато такава им се предложи и т. н.".

"Работата по посрещането на бежанския натиск и в перспектива интеграцията им не е процес само на една агенция или министерство. Това е процес на цялото общество, на всички институции", коментира още Казаков и съобщи, че ще бъдат осигурени около 25 учители по български език за центровете за бежанци. Досега обучението по български се е осъществявало от неправителствени организации по отделни проекти.

Няма условия за интеграция на бежанците

Говорителя на Върховния комисариат на бежанците към ООН Борис Чеширков коментира от своя страна пред Меdiapool, че към момента липсва програма за интеграция и условия бежанците да се впишат в обществения живот.

"При отсъствието на интеграционна програма, каквото повече от година липсва, те нямат възможност да изучават български език, да докажат квалификациите си или придобият нови", каза Чеширков.

Той коментира още пред Mediapool, че въвеждането за санкции няма да бъде ефективно.

"Принципно обаче считаме, че въвеждането на санкции, за да могат хората да изучават език или да започнат работа, би било непопулярна мярка. Например, представете си, че човек с изключителна квалификация в сферата на земеделието, получи предложение за работа като пекар. Защо този човек да понесе санкции за това, че отказва да бъде пекар, защото би искал да упражнява своята професия", посочи той.

Два нови центъра за настаняване

Казаков от своя страна съобщи още, че агенцията се нуждае от изграждането на два нови центъра за настаняване, като за целта вече се предвидени сгради в Южна България. Традиционно обаче местните посрещат настаняването на бежанци в близост с протести.

Според него "негостоприемствеността" се дължи на недостатъчна разяснителна кампания и недостатъчна работа с неправителствените организации.

Казаков отхвърли и критиките към работата си. Неправителствени организации се обявиха срещу назначаването му и настояха за освобождаването му.

Той бе назначен на поста без конкурс, въпреки заявката на ресорния вицепремиер Меглена Кунева, че подобни назначения ще стават на състезателен принцип. Казаков ръководеше агенцията и по време на първия мандат на ГЕРБ, когато държавата се оказа абсолютно неподготвена за бежанската вълна.

Казаков каза, че не е получавал подкрепа от правителството на Пламен Орешарски.

България иска финансова, техническа и експертна помощ

Външният министър Даниел Митов от своя страна за пореден път заяви, че България ще настоява за "много по-сериозна помощ" от ЕС за настаняването на бежанците.

"България е една от държавите с най-много молби за убежище, а сме надолу в списъка на фонда, който предоставя солидарни средства за бежанците. Затова ще настояваме да се постигне баланс в това отношение. От друга страна поставяме въпроса и за техническа, финансова и експертна помощ. Трябва да се направи оценка къде такава помощ е най-нужна и в кой момент ще бъде най-полезна", заяви Митов, който участва в заседание на Съвета на ЕС в Брюксел.

Той коментира още, цитиран от БТА, че "фактът, че имаме сериозен ангажимент към опазването на външните граници на ЕС и го правим добре по оценка на нашите
партньори, означава, че увеличаваме шансовете си за влизане в Шенген".

"Постоянно настояваме механизмът на ЕК за сътрудничество и проверка да не бъде обвързван с тази тема, за съжаление има подобно обвързване в мисленето на някои от нашите партньори, което работим, за да преодолеем. Много е важно да стане ясно, че усилията, които сме полагали по Шенген, не могат да бъдат пренебрегвани. Имаме и волята, и начините да започнем да преодоляваме известните дефицити, но за това са необходими време и усилия, и преодоляване на известни съпротиви", посочи министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boi
    #5

    Не е ли по -добре да бъдат върнати в държавите им ? Ако откажат в затвора и работа на полето , пътищата или в мините под охрана . И задължителна стерилизация !

  2. Apostol
    #4

    Аман от всякакви защитници на т.н. бежанци. Всеки гледа да се уреди, ако не с някакви пари, то поне с известност покрай тях. Навлизащите у нас първо, не са бежанци, защото конфрликтната страна не е съседна на нашата, те са нелегални имигранти и второ - извършители на престъпление по чл. 279 от НК, за незаконно преминаване ан границата. Ако са реални бежанци, трябва да има спогодба между нашата страна и Турция за приемане на определен брой пострадали от конфликта в Сирия. те да се явят като хората,

  3. Иван Иванов
    #3

    Например, представете си, че човек с изключителна квалификация в сферата на земеделието, получи предложение за работа като пекар. Защо този човек да понесе санкции за това, че отказва да бъде пекар, защото би искал да упражнява своята професия",

    В този ред на мисли ,защо аз като остана без работа на 50-55 години трябва да се преквалифицирам и да примам почти всяка работа за да оцелея, а богопомазаният бежанец да бъде издържан с над 1100 лева от нас ,които си плащаме данъците. Ние сме тотално дискриминирани

  4. boby1945
    #2

    Не са бежанците виновни, виновни са службите.....

  5. Майтапчия
    #1

    Че нали ги храните и без да работят, що да се хабят за без пари?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.