Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата прави "сухи тренировки" срещу кибератаки на изборите

Разследването на миналогодишните кибератаки тъне в мъгла

3 коментара
Държавата прави "сухи тренировки" срещу кибератаки на изборите

Значителна част от подготовката за предстоящите избори е да се противостои на евентуални опити за хакерски атаки, подобни на миналогодишните, които блокираха сайтовете на редица институции, сред които пряко ангажираните в процеса ЦИК. Затова и към момента се правят "сухи тренировки" срещу всякакъв вид опити за подобно вмешателство, каза пред Mediapool вицепремирерът Томислав Дончев, на който е поверена организацията за провеждането на президентските избори, насрочени на 6 ноември.

"Не само има план за реакция при всяка една от ситуациите, дори провеждаме сухи тренировки на хакерски атаки. Не мога да обещая, че сме абсолютно неуязвими, но сме по-подготвени от когато и да било", увери той.

Дончев се ангажира, че всички ресорни институции работят по това да не бъде допуснат пропуск в сигурността. "На база предишния опит – този път организацията ще бъде по-добра", каза той, но не даде повече подробности. "Не че предишните атаки са поставили под въпрос изборния процес. Имаше затруднение в комуникацията между изборната администрация и другите звена, които са ресорни. Този път няма да позволим подобно нещо", допълни вицепремиерът.

Кибератаките срещу сайтове на ключови държавни институции започнаха на първия тур на местните изборите на 25 октомври миналата година. Тогава бяха сринати сайтовете на ЦИК, ГРАО, на министерствата на вътрешните и на външните работи, както и на финансите. Сайтът на МВР например е бил атакуван от над 500 милиона заразени компютри.

По време на втория тур на 1 октомври имаше втора вълна от атаки срещу държавни сайтове. Хакерите успяха да сринат интернет страниците на Народното събрание, ДАНС, "Информационно обслужване", Националната агенция по приходите и Комисията за енергийно и водно регулиране, а сайтът на президентството работеше с големи затруднения.

"Заради разликата в мащаба между двете атаки, тази на първия тур на изборите беше генерална репетиция за втория тур", посочи тогава зам.-министърът на транспорта и информационните технологии Валери Борисов. По думите му първата атака е струвала 10 – 12 хиляди долара на извършителите, но на държавата е струвало многократно повече, за да възстанови нанесените щети.

Веднага след кибератаките от транспортното министерство оповестиха, че са сезирали ДАНС да разследва случая, който бе обсъден и от Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента. Според неофициална информация тогава ДАНС са внесли доклад, според който кибератаките в изборния ден са с руски произход.

През април т.г. КСНС посвети специално заседание и киберсигурността и набеляза мерки за противодействие на киберзаплахите след като констатира, че у нас липсват минимални стандарти за киберсигурност.

Има ли разследване не е особено ясно

Почти година след кибератаките на изборите миналия октомври, няма яснота какво става с разследването. В сферата на догадките е дали то приключило и какви точно са заключенията на ДАНС.

Говорителят на Софийска районна прокуратура Невена Зартова обясни пред Mediapool в сряда, че заради предстоящите почивни дни деловодството на обвинението е било на работа до обед. Междувременно от ДАНС отказали да ѝ дадат информация по телефона какво се случва с проверката. Впоследствие от СРП казаха, че е възможно информация да има в Софийска градска прокуратура. Оттам пък прокурор Панов в 16.30 обясни, че вече е 17 часа, предстоят празници, а така или иначе от 14 часа нататък имало само дежурен прокурор и дежурен деловодител. "По-обстойно мога да проверя след почивните дни", обеща говорителят на СГП.

По неофициална информация от прокуратурата обаче ДАНС не им са докладвали нищо и "най-вероятно няма разследване".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #3

    Руските хакери и рокери се субсидират от путин. Рaшистите си заслужават си съдбата: Реальные доходы россиян в августе упали более чем на 8 процентов.

  2. Loconew
    #2

    То пък едни кибератаки....

  3. Пеперлиев
    #1

    Няма смисъл да разледват. На всички е ясно, че зад предишните кибератаки стои руска група на пряко подчинение на Путин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.