Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще подкрепя хипермаркет само за български стоки

Стойнев "успокоява" слънчевите централи, че таксата върху приходите им ще намали корпоративния им данък

48 коментара
Драгомир Стойнев и Лукан Луканов подписаха споразумение за подкрепа на държавата за малкия бизнес, сн. БГНЕС

Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев обеща на производители на български стоки държавна подкрепа за изграждането на хипермаркет, в който ще се предлагат само техни продукти. Това стана по време на негова среща в петък със сдружението "Произведено в България - съюз на малкия и средния бизнес", на която бе подписано и споразумение за по-голяма държавна подкрепа на българските малки и средни компании за износ в чужбина.

 

Отделно министърът, който преди дни обяви, че Тодор Живков е най-големият български държавник, "успокои", че въвежданата от догодина за слънчевите и вятърните централи такса от 20% върху приходите им в същото време ще намали корпоративния им данък. Ден по-рано от Българската фотоволтаична асоциация обявиха, че заради 170 млн. лв. годишни приходи от въпросната такса държавата убива бизнеса им.

 

Идеята за хипермаркет, в който да се продават само български стоки, е на сдружението, от думите на министъра не стана ясно какво точно ще е държавната подкрепа за това начинание, нито къде ще е планираният магазин и кога ще започне да се изгражда.

 

Обединяваме действията си, за да защитим българското производство и да осигурим условия за реализацията на произведените в страната стоки и услуги, каза министърът и обясни, че това са фирмите, които създават работни места, изплащат работни заплати и са коректни към служителите си.

 

За нас това е важно, това не противоречи на европейската практика, а българските производители трябва да бъдат подкрепени, посочи Стойнев.

 

Председателят на "Произведено в България" Лукан Луканов допълни, че всяка държава подкрепя малкия и среден бизнес дори с възможностите на евроинициативата "Действия за малкия бизнес" (Small Business Act), а и нито една страна не може да бъде упрекната, че подкрепя кооперативното движение. По думите му, по Small Business Act е разрешена държавна помощ до 200 000 евро на предприятие за три години и няма проблеми да се предоставят държавни гаранции до 1.5 млн. лв. за три години.

 

"Тъй като българските производители, които са в отделни региони, не могат да отговорят с количество, голяма част от търговските вериги поеха ангажимент до Нова година да има конкретни щандове за регионални производители – за тези, които не могат да отговорят с конкретно количество”, посочи още Стойнев. Той обаче подчерта, че е важно производителят да има необходимите сертификати за качество на стоката му.

 

За мен лично, като министър на икономиката на България, е важно да има колкото се може повече произведени стоки от български производители, за които смятам, че те по никакъв начин не отстъпват по качество на своите европейски колеги, каза той. Върху търговските вериги обаче няма да бъде оказват натиск за сваляне на цените за празниците.

 

Относно приетата изненадващо като част от преходните разпоредби на проектозакона за бюджет 2014 г. и без съгласуване с бизнеса такса от 20 процента върху приходите на слънчевите и вятърните централи от догодина, Стойнев каза, че на този етап няма нещо, което да притеснява производителите. Тези двадесет процента такса върху произведената от тях енергия ще се вписва и като техен разход и ще намали и техния корпоративен данък, обясни министърът.

 

Не виждам нещо толкова скандално в това предложение, допълни министърът. Подобна практика има в Испания и Гърция, а отделните държави-членки на ЕС започват да преосмислят своята политика относно възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), коментира министърът на икономиката и енергетиката.

 

Той допълни, че подкрепя политиката за произвеждане на електроенергия от ВЕИ, но това трябва да е в рамките на разумното, защото цената на електроенергията, произведена от тях, е доста висока, а държавата трябва да я изкупува на сто процента и това се отразява в крайната цена на домакинствата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #48

    Мога да препоръчам нещо по - лесно. Влизате в хипермаркет на някаква търговска верига не е важно дали е българска или не . Търсите примерно брашно и гледате да е българско гледате му цената и не го купувате , а я записвате. Пенсионер сте и имате карта за метрото. С метрото обикаляте всички супермаркети български и чужди за да намерите най - евтиното българско брашно.Това може да направите и по интернет или четейки рекламни брошури. Същото е и с олиото , хляба , захарта , киселото мляко, а с бирата

  2. Анонимен
    #47

    Ако могат, чехите купуват само чешки сток. Французите купуват френски, въпреки че са по-скъпи. И ние трябва да подкрепяме родното производство. Много ли е хубава безработицата. И други страни го правят, но имат по-малко предатели.

  3. RSB
    #46
  4. Анонимен
    #45

    Хайдеее,ще върнат и Държавният планов комитет.Комитет по цените...РЕГУЛАЦИЯ и КОНТРОЛ!Тези тъпи комунисти ли ще правят капитализъм!!!Те знаят само да КРАДАТ и ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯТ!

  5. Анонимен
    #44

    Този министър и такива като него защо не се возят в произведени в България коли "Great Wall" за да подкрепят българското производство ами предпочитат с последните модели на "Мерцедес" да подкрепят немското производство.

  6. RSB
    #43

    №42,аз също съм за подкрепа на българското и винаги съм се изказвал в този смисъл,но подкрепата е ПРЕДИ пазара.На пазара,пазарът решава."Реализация"-къде я научи тази дума този млад човек-това са 50-те години.Административно ще продаваме?!Ужас! И после ,защо салам`кучешка радост`и цигари `Арда`,дето циганките аборт с тях правели.

  7. Анонимен
    #42

    Идеята не е лоша. Вместо китайските боклуци - нашите стоки. Аз ще избера българското, не само е по-добро качество, но и осигурявам работа на българи, не на азиатци. Ако не ми харесва - избор има. И ще гласувам за РБ.

  8. RSB
    #41

    Така както съм го написал в 40 ще го разчетат навън,тук ще изглежда така : Български магазини - ниско качество и дефицит,достъпни за цялото трудещо се народонаселение.Има и други магазини,"Кореком"се казваха.А това,познато ли ви е? Добро утро на всички,преживяли сме 70 години комунисти,ще си ги търпим още 700.Колко му е за един 1300 годишен народ.

  9. RSB
    #40

    Ето ви друго заглавие от днес: "Неправителствени организации призоваха медиите да не дават трибуна на ксенофоби" - това не ми се коментира,важно е ,но е дълъг разговор,а часът не е подходящ. Какво ще "подкрепя държавата"? Ксенофобия!!Отявлена!Не пазаруваите в евреиските магазини(ще дойде време да ги чупим),пазаруваите в германските ... Познато ли ви е!Тези не знаят какви ги вършат.Колкото по-бързо бъдат изхвърлени от власта,толкова по-малко щети за България!

  10. Анонимен
    #39

    Това не трябва да е един отделен магазин в един град , а верига от магазини във всеки град! Аз лично бих пазарувал само от тях.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.