Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще се поучи от частните болници при управлението на държавните

Депутатите решиха до две години да има електронно здравеопазване, министърът обеща резултати, ако му дадат подкрепа и време

1 коментар
Здравният министър Николай Петров, сн: БГНЕС

Държавата да се поучи от модела на управление на частните болници, за да намали дълговете на държавните. Тази идея лансира здравният министър Николай Петров в петък по време на дебат в парламента за състоянието на лечебните заведения. Депутатите решиха по предложения на ГЕРБ и ДПС в срок от 2 години да бъде изградена и въведена система за електронно здравеопазване във всички нейни компоненти и два пъти в годината – през юни и декември - здравният министър да отчита финансовото състояние на болниците пред парламентарната здравна комисия. Освен това до края на годината министърът на здравеопазването трябва да представи концепция за въвеждането на единни стандарти за управление на държавните общински лечебни заведения, както и за обезпечаването на всички кадри в системата и тяхното кариерно развитие.

“По отношение на мениджмънта на болниците, прави ли ви впечатление, уважаеми дами и господа народни представители, че говорим само за дългове на общински, държавни, университетски, но не и на частни болници? Какво означава това - че моделът на управление при частните болници е добър и ефективен. Значи трябва да се поучим от този модел. Това може да бъде постигнато не със стратегия за управление на лечебните заведения, може би това не е най-точната дума, но с контрол, контрол и пак контрол, публичност на всеки изразходен лев“, коментира Петров пред депутатите.

“Ако имаме вашата подкрепа и необходимия минимум от време, ние ще отчетем резултати, повярвайте ми. Ще имаме много дискусии, ще имам удоволствието да отговарям на доста ваши въпроси и тогава ще вляза в детайлите на това, защо е на първо място по просрочени задължения университетската болница в Стара Загора, защо е шампион по задължения университетската болница в Пловдив, защо е в такава критична ситуация болницата в Ловеч. Тогава ще говорим с дати, цифри и имена. Защото аз съм за публичност и прозрачност в управлението“, каза здравният министър.

“Средствата в НЗОК са нашите пари и на всички е ясно, че те не са достатъчни да задоволят всички потребности на над 340 болници в страната“, допълни той. По думите му в тази насока може да се постигнат обективност и прозрачност, а за надлимитните дейности не може да има тотална и пълна свобода.

Отхвърлено беше предложението на БСП до 1 септември да се направи стратегия за опазване и развитие на държавното и общинско здравеопазване и до 31 декември министърът да представи новата национална здравна карта.

“Наистина финансовата ситуация в рамките на тази година в бюджета на НЗОК по последната информация от директорите на лечебни заведения изглежда тревожна. Смятам, че е полезно Комисията по здравеопазване да следи своевременно за финансовото състояние на лечебните заведения за доболнична помощ. Важно е да се отчитат своевременно проблемите, а да не се стига до натрупване на такива“, коментира председателят на здравната комисия от Даниела Дариткова (ГЕРБ).

Зам.-председателят на парламента Нигяр Джафер (ДПС) коментира, че дълговете на лечебните заведения отдавна са преминали психологическата граница от 500 млн. лева, а здравноосигурителният модел с една монополна каса генерира дефицит ежегодно и безкрайно. По думите ѝ неразплатените разходи на НЗОК се превръщат в дългове на болниците, т.е. дефицитът на здравната каса се трансформира в краен дефицит на лечебните заведения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Повече контрол-това да! Само че-държавните болници приемат всички нуждаещи се, докато частните такива подбират само печeлившите и силно печеливши клинични пътеки като кардiология и онкология! А губещите оставят на държавните болници! Защото клиничните пътеки са разделени на силно печеливши и силно губещи! Какво препоръчва Световната Банка от ВАШИНГТОН за здравеопазване? -Съкращаване броя на болниците на 50, най-много 100.-Сега те са 343.- Според Светованата Банка от ВАШИНГТОН качеството на здравеопазване

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.