Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавната банка за развитие изкупува общински дългове към строителни фирми

0 коментара
Държавната банка за развитие изкупува общински дългове към строителни фирми

Строителни фирми, които са извършвали дейности по финансирани от еврофондовете общински проекти, но плащанията им са забавени,, ще могат да си ги получат от държавната Българска банка за развитие (ББР) бързо, но със 7 на сто под стойността им.

От ББР съобщиха в четвъртък, че стартират програма за изкупуване на вземанията на строителните фирми от общините по сключени договори за реализация на инвестиционни проекти по оперативните програми "Околна среда“, "Регионално развитие“, "Транспорт“, както и програми на Държавен фонд "Земеделие“.

Така фирмата, която има да си прибира пари от община по европроект, може да подаде заявление в банката, която в 14-дневен срок от подаването на всички изисквани документи ще реши дали да одобри плащането, върху което обаче ще бъде наложена 7% годишна сконтова лихва.

За да се възползват от бързото изплащане на парите, макар и в по-малък обем, фирмите трябва да представят договори за строителство, включително графици за изпълнение; издадени към общините фактури; сертификати, потвърдени от строителен надзор, актове за извършени дейности, приети от компетентен орган; сертификат за плащане и др.

Как след това ББР ще си прибира цедираните задължения не се обяснява. В съобщението се посочва, че програмата за изкупуване на общинските дългове към строителните фирми няма ограничение относно броя и размера на вземанията, които ще бъдат цедирани.

"Целта на инициативата е да влее финансов ресурс в един от значимите сектори за развитието на българската икономика. Така ББР ще разплати на компаниите дължимите от общините суми в по-кратък срок. Това ще даде възможност за разплащане с подизпълнители, което мултиплицира ефекта и увеличава ликвидността в сектора", пише в съобщението на банката.

В него се припомня още, че през 2010 г. Българска банка за развитие реализира подобна програма за цедиране на вземания на държавата към бизнеса. Само в периода май-септември 2010 г. финансовата институция разплати близо 160 млн. лв. на българските компании по 720 договора за цесии, пише в съобщението.

В допълнение от банката съобщиха, че ще получат и 150 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа, която е одобрила отпускането на средствата за реализиране на националната програма за саниране на панелките, за която са предвидени общо 1 млрд. лева.

Парите представляват нисколихвен финансов ресурс за реализиране на програмата за саниране срещу издадената от държавата гаранция. ББР води активни преговори за сключване на подобни заемни споразумения с още две големи международни финансови институции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.