Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавната схема за "Дунарит" - грабеж или добра сделка за КТБ

4 коментара
Държавната схема за "Дунарит" - грабеж или добра сделка за КТБ

Действията на правителството за придобиване на военния завод "Дунарит" предизвикаха разнопосочни мнения сред анализатори и специалисти, които Mediapool потърси за коментар. Според някои това е грабеж и схема в полза на бизнесмена и депутат от ДПС Делян Пеевски. Други обаче смятат, че сделката е добра, защото носи приходи на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), с които да се платят част от задълженията ѝ към вложители.

Грубо нарушаване на търговските обичаи, съдебната практика и конституцията. Така икономистът Красен Станчев определи опита на държавата да национализира "Дунарит". "Това е грабеж. Защо има грабеж трябва да питате грабителите. Странно е, неприятно е и хората ще се притесняват да инвестират в оръжейния бизнес", смята икономистът.

Първата стъпка от плана на правителството да одържави военния завод беше да купи задължение на завода от около 47 млн. лв. Вземането първоначално е на фирмата "Е. Миролио" на италианеца Едуардо Миролио. Заводът трябвало да плати парите, за да изкупи влогове на Миролио в обявената в несъстоятелност КТБ. С тези депозити дружеството прихваща свои кредити към банката и така към момента то не е длъжник на КТБ. В същото време прихващанията са атакувани в съда от синдиците на фалиралата банка, контролирани от Фонда за гарантиране на влоговете.

Чрез сложна плетеница от фирми задължението на "Дунарит" към "Е. Миролио" минава през КТБ и стига до "Държавната консолидационна компания" (ДКК). Срещу това фалиралата банка получава 47 млн. лв. от държавното дружество. Задължава се обаче да прехвърли на една от фирмите по веригата цесии - "Дипи", свои активи, които е обявила неуспешно за публична продан.

Според Красен Станчев изкупуването на вземането към "Дунарит" от страна на държавата (чрез ДКК) е пълен абсурд. "Това вземане е част от сделка по прихващане, оспорена в съда от синдиците на КТБ, т.е. от правителството и сега правителството купува същото това вземане", обясни Станчев. Той допълни, че оръжейното предприятие не е платило парите по сделката с "Е. Миролио", защото тя е обект на съдебни дела. "Това, че "Дунарит" има задължения не означава, че няма средства да ги плати. Фирмите в този отрасъл имат големи приходи, задръстени са от поръчки до 2019 г.", коментира икономистът.

Остър коментар по въпроса сподели във вторник и Илиян Василев, бивш посланик в Русия. В действията на правителството той вижда опит за облагодетелстване на бизнесмена и депутат от ДПС Делян Пеевски. "Това с "Дунарит" показва, че Пеевски дори вече не си "мърси" ръцете сам, за да притежава кешовите потоци. Цялата държава е вече на Пеевски. Тя реализира неговите подходи и върши мръсната работа вместо него. След това Корпулентният само ще прибира такса вход и такса изход", написа Василев в профила си във Фейсбук.

На друго мнение е обаче проф. Валери Димитров, член на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Фондът е одобрил сделката, с която КТБ купува от фирмата "Дипи" вземането към "Дунарит" и след това го прехвърля на ДКК. "Сделката е много добра за банката и за нейните кредитори и вложители", коментира пред Mediapool проф. Димитров.

Според Димитров благодарение на сделката ДКК ще плати на КТБ над 60 млн. лв., които ще отидат в масата на несъстоятелността на банката и ще бъдат разпределени между кредиторите, включително вложителите. Според договора между ДКК и КТБ, публикуван в търговския регистър, цената на сделката е около 47 млн. лв.
"Държавата има интерес да стане кредитор на "Дунарит“, като впоследствие сама ще реши какво да прави с вземането си и дали да придобие собственост в предприятието. Нас, като Фонд за гарантиране на влоговете, обаче ни интересува, че сделката е благоприятна за КТБ и за вложителите, които ще си получат част от парите“, каза още Валери Димитров.
"Важно е да се тръгне към прозрачно разрешаване на проблема със собствеността на "Дунарит", предприятието да се стабилизира, оздрави и да работи", коментира акад. Стефан Воденичаров от сдружение "Българска отбранителна индустрия". Воденичаров е бивш председател на Българската академия на науките и за кратко министър на образованието в първия кабинет на Бойко Борисов.

"Не е ясно кой дърпа конците в "Дунарит". Собствеността е разпокъсана на части. Всичко е много объркано и е много трудно да се разплете възелът", каза Воденичаров. Той допълни, че военният завод в Русе е най-старото предприятие в отбранителната индустрия. Разполага с технологии, които другите заводи нямат, например в леенето на детонатори, пълненето на взривни вещества.

"Дунарит" е структуроопределящо за военно-промишления комплекс. Работи с редица военни заводи, сред които "Емко", "Арсенал", "Аркус" и други", допълни Воденичаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pilgrim
    #4

    Хайде,хайде, стига лалабалистики. Одържавяване,национализация, Пеевски-Василев,КТБ уж фалирала,банкрутирала,може ла възникне като Фениск и да се възстнови,има една приказка бития си е бит, е.....си е ....Това е за медиите и народонаселението и изгубилите дребни суми от дребни вложители. Да не би Тръмп иска да купи Дунарит или китайците, може и най-демократичната и въоръжена до зъби СА,която не знае къде да си харчи петродоларите,складира и после раздава муниции на съмишлениците си.Размахват утка

  2. Станиславчо
    #3

    Димитров иска да го оздравят, а пък всички казват, че пари има. Или Димитров е тъп, или е лъжа, че има пари.

  3. Dr. Web Browsing
    #2

    Забележки към предходния коментар: не всички частници в БГ гледат да източват и ликвидират придобитите от тях предприятия (за да могат после да ги разпродадат за жълти стотинки - този схема може би е имала място в края на миналия век, но както винаги доказателства няма, а запознатите по разните подобни случаи, обикновено нищо не казват, само недомлъвки, подхвърляния за медиите и т.н.), има такива които и развиват (или поне се опитват да развиват) производство - всеки ще ви каже, че ВПК (военно-промишлените

  4. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Частниците не се занимават с развиване на производство! Ангажиментите са големи, печалбата-незадоволителна! Те само източват и ликвидират! Държавата също не е много добър стопанин! Не че е невъзможно, но няма желание! Всъност желание има! За кражби! От целия поУтически елит! Първо дойде ДЕмокрацията! После -ДЕкомунизацията! После -ДЕкапитализацията! ДЕиндустриализацията! Сега сме в напреднала фаза на ДЕпопулацията! Над половината работещи българи бачкат зад граница! Дори да дойде ДЕкриминализацията, ще е твърде късно! България е пътник, да живее ДЕ........

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.