Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делян Добрев увещава "Статойл" да участват в конкурса за "Силистар" и "Терес"

0 коментара
Делян Добрев увещава "Статойл" да участват в конкурса за "Силистар" и "Терес"

До две седмици Министерството на енергетиката ще публикува в Официалния журнал на Европейския съюз (ЕС) обявата за стартирането на конкурса за разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в блоковете "Силистар" и "Терес" в Черно море. Това съобщи председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев във вторник на среща с вицепрезидента на "Статойл" Рюн Бьорнсън и старши съветника по международните проучвания в норвежката компания Тони Дор.


Разговорът се проведе по време на Международната петролна седмица в Лондон, където Делян Добрев и зам. -министърът на енергетиката Жечо Станков представят потенциала и възможностите за проучване на двата блока в Черно море, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.

Делян Добрев обясни пред ръководството на "Статойл", че след провеждането на прозрачен конкурс, разрешението за търсене и проучване на нефт и газ в находищата "Силистар" и "Терес" ще бъде предоставено за срок от 5 години. Зам. -министър Станков, който отговаря за природните ресурси и концесиите, уточни, че срокът може да бъде удължен два пъти за по две години, всеки път.


От "Статойл" заявиха, че наблюдават внимателно региона и следят с интерес проучванията в блока "Хан Аспарух" и в румънската част на Черно море. Вицепрезидентът на компанията Рюн Бьорнсън подчерта, че внимателно ще разгледат информацията и възможностите за участие в предстоящия търг.

Зад обявленията на правителството за скорошен конкурс за проучването за находища на нефт и газ в блоковете "Силистар" и "Терес" прозира една политическа активност, която не се подкрепя от икономическата логика, коментира енергийният експерт Христо Казанджиев пред БНР.

"Първо, местният добив е бъдещо несигурно събитие, особено този, който се свързва с блоковете "Терес" и "Силистар". Малко хора занаят, че тези блокове се проучват вече над 20 години безрезултатно. Потенциалът им е твърде скромен с твърде висок геоложки риск. Същата ситуация, но с по-добри перспективи, има "Хан Аспарух“, но до един бъдещ добив ще минат, вероятно, 10 и повече години", обясни той.

По повод инициативата на премиера Бойко Борисов за създаване на газов хъб в България, който да се захранва с газ от "Южен поток", от местен добив и от други източници, експертът коментира: "Русия отхвърля възможността "Южен поток“ да минава през България и буди недоумение фактът, че страната ни продължава да настоява, че е възможно доставките да минават през Черно море".


"Очевидно е, че за Европа този проект не представлява кой знае какъв интерес. Той представлява интерес за България. И в тази връзка си задавам въпрос, свързвайки го с планираните инвестиции и т. н. защо все още се поддържа дейността на българо-руската компания "Южен поток“ и не се ли прави опит да се запази тази компания като сериозен инструмент за отклоняване на публични средства", запита Казанджиев.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам