Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати предлагат по-ниски критерии за представителност на синдикати и работодатели

1 коментар
Сн. БГНЕС

Депутати от почти всички политически сили в парламента предлагат промени в Кодекса на труда, с които да се намали изискването за брой членове, за да бъде една синдикална или работодателска организация представителна. Депутатите предлагат за да бъде една синдикална организация представителна да има най-малко 50 000 членове, а не както е в момента – 75 000.

За работодателските организации се предлагат да имат най-малко 1500 членове с не по-малко от 50 хил. работници общо, или да имат 100 хил. служители и работници на трудов договор общо за всичките си членове.

Те се аргументират, че между 1992 и 2012 година са се изисквали именно 50 000 членска маса за представителност, а с промени от 2012 година изискването е завишено, при положение, че в същото време заетостта намалява.

Официалната безработица по данни на НСИ за 2014 година е 10.7%, а за десетмесечието на 2015 година е 8.3%. По обобщена справка на НОИ средният брой осигурени за 2014 година 2 165 339 души, а към деветмесечието на 2015 година е 1 946 339 души.

“Въпреки, че наблюдаваме намаление на безработицата, броят заети лица не се повишава по редица обективни причини – напускане на големи работодатели от пазара на труда, геополитически и икономически сътресения, промяна в цените на ток, горива и др“, аргументират се депутатите, подписали предложението, сред които са Светлана Ангелова (ГЕРБ), Хасан Адемов (ДПС), Гроздан Караджов (РБ), Георги Гьоков (БСП), Димитър Байрактаров (ПФ) и др.

Тази година предстои ново преброяване на членската маса на работодателските и синдикалните организации, като получилите представителност имат право да участват в Националния съвет за тристранно сътрудничество, с който се съгласуват всички важни социални, данъчни и бюджетни закони.

В момента в НСТС членуват двата големи синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" и четири работодателски организации – Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Възможно е занижените критерии за представителност да позволят в НСТС да се включат още бизнес организации.

До 2012 година представителните работодателски организации бяха шест, но след въвеждането на по-строги критерии отпаднаха свързания с Алексей Петров Съюз за стопанска инициатива и Българския съюз на частните предприемачи “Възраждане”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Това се прави с цел в Националният съвет за тристранно сътрудничество да влязат Съюза за стопанска инициатива и други организации, които искат представителност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.