Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати поставят условия пред заема за АЕЦ "Белене"

Искат плащането да стане след независима оценка на оборудването, фиксирана сума и връщането й от НЕК за 15 години

10 коментара
Депутати поставят условия пред заема за АЕЦ "Белене"

Редица условия за отпускането на държавен заем за "Националната електрическа  компания" (НЕК), за да плати над 620 млн. евро на руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) за произведено оборудване за спряната АЕЦ "Белене", поставиха депутати от различни парламентарни групи в понеделник.

Издължаването на парите да стане само след независима експертиза на произведеното ядрено оборудване, предложиха депутатите от  гражданската квота на Реформаторския блок  Мартин Димитров и Петър Славов.

Народни представители на БСП поискаха в законопроекта да бъде записана конкретната сума от 1.27 млрд. лв. кредит за НЕК, а не да се гласува празен чек. Друго условие на социалистите, поставено във внесените поправки, е да се разпише, че НЕК трябва да върне заема до 15 години от датата на отпускането му.

Съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов пък настоява плащането на дълга да стане при условие, че АСЕ предаде оборудването с цялостната техническа и проектна документация на съоръженията. Според Патриотите от руската компания трябва да се изиска да поеме и неотменим и безусловен ангажимент за осигуряване на авторски и технически надзор върху оборудването, независимо от бъдещите решения на България за използването му.

Проектозаконът за държавната помощ за НЕК бе спешно одобрен миналата седмица от Министерския съвет и гласуван на първо четене в парламента, а във вторник предстои разглеждането му в бюджетната парламентарна комисия преди окончателното му приемане в пленарна зала в сряда. За  да стане факт плащането, което България е обещала на Русия, обаче трябва и съгласието на Брюксел. Не се знае дали то ще бъде дадено до края на годината, за когато е обявен първият транш от разплащането за 400 млн. евро.  

Според Димитров и Славов трябва да се направят корекции в закона за заема за НЕК и в него да се запише, че отговорните за плащането на ядреното оборудване лица са длъжни да защитят националния интерес. Това ще стане като преди превеждането на сумата към АСЕ се извърши независима експертиза на предоставеното оборудване, която да провери дали то съответства на поръчаното от НЕК, годно ли е и дали има липси. При констатирани несъответветсвия, както и в случаите на непълна окомплектовка и/или незавършеност на производството, трябва да се претендира обезщетение за срока на забавата и/или понесените вреди, включително и като оспорят начисляваните лихви за забавено плащане, предлагат тримата депутати.

Според тях това се налага, заради данни, че е много вероятно цялото оборудване да не е произведено на 100%. Самата Петкова в изявленията си посочва, че вторият реактор е произведен на 90 процента и при това положение е съмнителна възможността той да бъде препродаден на друг, освен на АСЕ, при пропадане на опита за приватизация на ядрения проект.

"Очевидно, ако насрещната страна няма възможност да ни предаде на 100% и без липси изправно оборудването, т.е. да изпълни решението на арбитража, то не са налице и основания да претендира лихви за забавено плащане от българска страна в размер на над 300 000 лв.", аргументира се Димитров, Славов и Андреев.

Заради приемането на законопроекта за държавния заем за НЕК депутатите искат също така енергийното министерство да направи публично решението на арбитражния съд в Женева по казуса с АЕЦ "Белене".

Те са внесли в деловодството на парламента въпроси към Теменужка Петкова за точния размер на главницата, лихвите, съдебните такси и адвокатски възнаграждения по делото между НЕК и АСЕ и кои правни кантори са защитавали интереса на страната ни.

Друго тяхно питане е направени ли са възражения от българска страна по делото за липса на подписан договор за изграждане на АЕЦ "Белене", който да съдържа арбитражна клауза, за да може делото да се разглежда от Арбитражния съд в Женева.

"След постановяване на решението, на основание приложимото международно право, искана ли е неговата отмяна от компетентния съд в Швейцария поради нищожност на арбитражната клауза?", питат още народните представители.

Те задават и въпроса: В хода на делото правени ли са промени в защитната стратегия на страната ни и защо? "Например, първоначално бе обявено, че защитната ни теза е за "неоснователност“ на исковата претенция, докато сега се говори за заплащане „само“ на поръчаното оборудване", обяснят питането си тримата.

Димитров, Славов и Андреев се интересуват още дали по наказателните лихви за забава от над 300 000 лв. дневно е направено възражение за недължимост поради незавършеност на производството на цялото оборудване, предмет на делото - т.е. липсва произведено на 100% оборудване, което да ни бъде предадено и очевидно забава има и в руската страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #10

    А какво иска руската страна?!

  2. Пеперлиев
    #9
  3. Българофил
    #8

    Най напред трябва да се публикува решението на арбитражния съд и тогава всичко останало!

  4. ivancho ivanov
    #7

    Наистина в нашето Народно събрание започнаха да се задават въпроси по същество, но все пак България плаща и трябва да се знае цялата истина и потърси лична отговорност от тези поръчили "музиката" която плащаме! Елементарно искане за еелементарна отговорност! Коя партия, кои политици по име!

  5. liana
    #6

    Няма ли да се търси съдебна отговорност за цялата тази свинщина? Никой ли не е виновен?

  6. Jack Daniels
    #5

    Цялото бързане е за да се окрадат парите преди да е въведенто пълно ембарго на Рашка, защото после няма да има SWIFT, няма газ няма нефт. А че тоталното ембарго чука на вратата го показват вчерашните изказвания е Съвета за сигурност както и последвалите заявления на външните министри на Англия, Гранция, Германия и Италия.

  7. pinocchio
    #4

    какви оценки, какви пет лева бе, осъдени сме да платим и лихвата на ден е петцифрена сума?!

  8. Борис
    #3

    Май най-сетне се чуха в Народното събрание гласове на здравия разум. Дано да не се окаже само димна завеса това искане за прозрачност на цялата афера с арбитража и да се замаже пак накрая. С милиардите от арбитража (де юре откраднати от бюджета, тъй като няма правно основание за даването им - няма договор, с арбитражна клауза, ратифициран от НС) хората зад аферата биха могли да купят, доста политици.

  9. Entdecken
    #2

    Овряха им главите най-сетне да видят за какво плащат ! Поне на тези, които нямат да взимат рушвети.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.