Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите дадоха зелена светлина на мерките срещу некоректни работодатели

Фирми, които дължат заплати, без достъп до обществени поръчки, правомощията на трудовите инспектори се разширяват

4 коментара
Депутатите дадоха зелена светлина на мерките срещу некоректни работодатели

С голямо мнозинство депутатите приеха на първо четене в сряда промени в Кодекса на труда, насочени срещу неизплащането на заплати от страна на работодатели. Част от мерките предвиждат фирмите, които дължат заплати на служителите си, да нямат право да участват в обществени поръчки, както и да се увеличат правомощията на Инспекцията по труда по контрола и санкционирането на некоректните работодатели.

Промените са предложени от депутати от всички парламентарни групи и са в резултат на работата на временната комисия по установяване на случаите с неизплатените заплати на работници и служители. За промените настояваха омбудсманът Мая Манолова и представители на синдикатите, като предложенията в последствие бяха припознати от мнозинството.

"За" гласуваха 138 народни представители, а един се въздържа.

“Идеята е да дисциплинираме некоректните работодатели“, каза Хасан Адемов (ДПС), който е председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика.

Промените предвиждат работодатели, които дължат възнаграждения и обезщетения на работниците си, да не могат да участват в процедури по обществени поръчки като изпълнители и подизпълнители.

На инспекцията по труда се предоставят правомощия да извършва проверки по повод на изплащането на трудови възнаграждения и обезщетения и след прекратяване на трудовите правоотношения, и да дава задължителни предписания в тази насока. Изрично се регламентира срокът, в който работодателят е задължен да изплати обезщетенията, дължими на работниците и служителите му, като се дължи и законната лихва при неизпълнение.

Предоставят се допълнителни възможности за работещите да получат вземанията си за трудови възнаграждения и обезщетения от Фонда за гарантиране на вземанията на работници и служители.

Гарантираните вземания ще бъдат отпускани на работниците и служителите в тримесечен срок от датата на вписване в търговския регистър на съдебното решение за откриване на производството по несъстоятелност.


С промените се предлага изменение и в Гражданския процесуален кодекс. Предвижда се възможност работниците и служителите да искат по-бързото издаване на заповед за незабавно изпълнение въз основа на влезли в сила предписания на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда". Така работещите ще бъдат улеснени да търсят съответните начислени и неизплатени възнаграждения и обезщетения, които работодателят им дължи.

Освен това няма да се налага да водят съдебни дела за установяване на основанието и размера на дължимите суми, посочват вносителите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. darkops
    #4

    Делтаком също. Булсатком и те.Задължения към НОИ с милиони.

  2. ivancho ivanov
    #3

    Върховно безобразие е да не се плаща напълно и навреме зплатата на работника! Ковачки иде на ум, но има и доста други!

  3. анита хегерланд
    #2

    Браво.

  4. Първи кандитат-Ковачки! Заковете го!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.