Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите приеха оставката на управителя на НЗОК в неговото емблематично отсъствие

Освобождаването на Комитов разпали дебат за оставащите след него проблеми

1 коментар
Глинка Комитов, сн: БГНЕС

Депутатите приеха оставката на управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Глинка Комитов в негово отсъствие, след като той не се отзова на поканата им да дойде в парламента и обясни мотивите за оттеглянето си. Миналата седмица за депозираната в парламента оставка на Комитов съобщи председателят на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова (ГЕРБ), като самият той не потвърди оттеглянето си и причините за него.

Неявяването му в парламента в сряда, въпреки изричното решение на 126 депутати да бъде извикан, подхрани допълнително съмненията на опозицията дали оставката на Комитов е доброволна. Практика досега е винаги управителите на НЗОК и НОИ да присъстват при тяхното избиране и освобождаване от поста.

Все пак оставката на Комитов бе приета с 88 гласа "за", "против" нямаше, а 67 депутати гласуваха "въздържал се".

ГЕРБ призоваха оставката на Комитов да не се политизира, тъй като мотивите за оттеглянето му са лични. Такъв развой обаче нямаше как да бъде предотвратен при толкова много проблеми в здравната система и по-специално натрупаното напрежение през последните месеци заради финансовите лимити на болниците и увеличаващите им се задължения, както и бъдещето на здравноосигурителния модел.

"Над 400 млн. лв. са задълженията на болниците, когато се поставя въпросът за нова кандидатура за управител на здравната каса. Трябва да помислим много сериозно как ще се управлява и финансира системата занапред", заяви депутатът от БСП проф. Георги Михайлов. Според колегата му Георги Йорданов роля за оставката на Комитов е изиграла липсата на политическа подкрепа от страна на управляващите.

Досегашният управител на НЗОК бе избран на поста по предложение на ГЕРБ в предходния парламент.

При новия парламент отношенията между Комитов и депутатите на ГЕРБ обаче бяха видимо обтегнати, а на последното заседание на здравната комисия диалогът излезе извън рамките на добрия тон. На него стана ясно, че освен липсата на подкрепа от управляващите, Комитов е имал разногласия и с Надзорния съвет на НЗОК, с чиито ключови решения за финансирането на болниците той не е бил съгласен.

Депутатът от БСП Иван Ибришимов коментира, че безспорно проблемите в здравеопазването са много, но преди седмица на изслушването в здравната комисия Комитов не е давал никакъв сигнал, че иска да подаде оставка. "Кой ще ни обясни защо това се случва и дали мотивите са лични", запита той.

Депутатът от ДПС Хасан Адемов коментира, че когато има напрежение в здравната система, най-често е виновен управителят на касата. Според него трябва да се променят правомощията на управителя на НЗОК и начинът на финансиране на системата, защото в противен случай всеки един следващ управител ще бъде заложник и ще си подаде оставката, независимо по какви причини.

"Тази дискусия е тягостна, защото разглеждаме оставката на един достоен човек, завършен професионалист, който е дал над 20 години от живота си на тази система", посочи Адемов.

Комитов е бивш зам.-директор на НЗОК в периода и 2002-2010 година, а от 2010 до 2013 година оглавяваше столичната районна здравноосигурителна каса.

Позитивни отзиви за него дойдоха и от други депутати. Георги Йорданов от БСП заяви, че се обсъжда оставката на "един от последните мохикани на българското здравеопазване, защото трябва да имаш много доблест, за да вкараш в Надзорния съвет на НЗОК два пъти искания за отпадане на лимитите на болниците, каквото е направил Комитов, но не се е приело от Надзорния съвет".

Зам.-председателят на НС от ДПС д-р Нигяр Джафер коментира, че парламентът е на път да избере 16-ия управител на НЗОК за 16-годишната история на институцията.

"Глинка Комитов си отива, проблемите в системата остават. Тази оставка поставя много въпроси - кой управлява НЗОК и за бъдещето въобще на целия здравноосигурителен модел", заяви тя.

С приемането на оставката се активира 30-дневна процедура, в която всяка от парламентарните групи може да предложи свой кандидат за управител на НЗОК, след като чрез гласуване да се избере приемникът на Комитов.

За момента няма номинации за поста, нито е ясно кои партии възнамеряват да лансират кандидат за поста.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Десен бесен
    #1

    Здравната система се нуждае от тотална реформа на сбъркания модел. Като са толко тъпи да копират някой от европейските. Така стана, че до 89-та година имаше 200 болници, а сега има 500 и във всички до една се краде.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.