Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десет дни преди изборите парламентът одобри окончателно Изборния кодекс

ДПС заплаши да сезира КС заради различното третиране на българите по света

9 коментара
Десет дни преди изборите парламентът одобри окончателно Изборния кодекс

Парламентът окончателно одобри отпадането на ограничението за откриване на изборни секции за страните от Европейския съюз (ЕС). За останалите държави по света, включително Турция, САЩ, Канада и др., максималният брой на изборните бюра остава 35. Там няма да има възможност за поставяне на втора урна в секциите, дори и да има повече желаещи да гласуват.

Промените, които бяха предварително съгласувани от партньорите в управляващата коалиция ГЕРБ – РБ – ПФ, бяха приети на второ четене в сряда. Различното третиране на българските избиратели в ЕС и извън ЕС бе въведено по изрично настояване на Патриотичния фронт след пореден негов ултиматум да напусне властта.

След гласуването на промените ДПС потвърди намерението си да сезира Конституционния съд заради неравнопоставеното третиране на българските гражданите в страните извън ЕС. За внасяне на жалбата са 48 подписа, а ДПС има 30 депутати.

Мариана Тодорова от АБВ заяви, че тези промени много лесно могат да паднат в КС. Тя се обяви за еднакви правила за всички страни - таван от 55 секции.

Парламентът коригира и методиката за отчитане на резултата от избора на президент и вицепрезидент. За да не се разминава методиката с конституцията, гласовете “Не подкрепям никого“ ще се зачитат при изчисляване на резултата от мажоритарни избори като тези за президент и кметове, но не и на пропорционални избори като тези за Народно събрание, Европейски парламент и общински съвети. Поправката мина без никакви разисквания в пленарна зала.

Спешният ремонт на Изборния кодекс в предизборната кампания се наложи именно заради квадратчето с наказателен вот и методиката му на отчитане. В закона бе записано, че определените за действителни гласове "Не подкрепям никого" се броят само за валидни гласове, но не и при определяне на крайния резултат. Според юристи това противоречи на конституцията, която изисква преброяването на всички действителни гласове, и може да доведе до оспорване на резултатите от изборите.

Парламентът прие и специалната поправка за избора на районен кмет в столичния район "Младост", който ще се проведе на 6 ноември едновременно с президентския вот и референдума. Ако се спазва сегашният закон, избирателите в "Младост" трябва да се редеят на две опашки и да гласуват в две различни секции, тъй като става дума за два различни вида избори. Приетата поправка предвижда във всяка от избирателните секции в "Младост" да се гласува за президент, за референдум и за кмет. Това улеснява избирателите, които ще се редят само на една опашка и за трите вида избор.

Предложението за промяната бе направено преди ден в правната комисия от независимия депутат Георги Кадиев и бе подкрепено от председателя ѝ Даниал Кирилов (ГЕРБ). То срещна остър отпор от страна на ЦИК и депутати от БСП, които предупредиха, че гласуването в една секция за различни видове избори ще доведе до хаос.

Същото заяви и съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов по време на дебата в сряда. По думите му администрирането от един СИК на три вида вот носи сериозен риск. Объркването на печатите, които са различни за двата вида избори, можело да доведе до много невалидни бюлетини и хаос, а дори било възможно да има злоумишлени прояви.

Той каза още, че в повечето училища в "Младост", където ще се гласува, секциите са в съседни стаи и "ако има две опашки, хората ще изберат по-малките".

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов обаче му опонира, че в "Младост" ще е драма, ако вместо 125 секционни комисии има 250 и е възможно гражданите да се откажат да гласуват заради чакането. "Не е прецедент, в София се гласува често с повече бюлетини. Вие решете дали да действаме в полза на гражданите или на тромавата изборна администрация", каза Кирилов.

Таско Ерменков от БСП добави, че членовете на СИК ще имат обучение от 2 часа и предрече хаос с броенето на бюлетините и разнасянето на трите чувала из маршрутките до местата за отчитане.

След поименна проверка на кворума депутатите в крайна сметка одобриха и поправката "Младост" в Изборния кодекс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Според принципите на Меркел, вероятно и мигрантите, които имат установен статут в ЕС, трябва да гласуват, защото имат права и са свободни граждани?! ИЗБОРИТЕ СА ПОЛИТИЧЕСКИ ИНСТРУМЕНТ И ТРЯБВА ДА БЪДАТ ОФОРМЯНИ ОТ ПОЛИТИЧЕСКАТА СИТУАЦИЯ.

  2. Коментарът е изтрит в 16:54 на 26 октомври 2016 от автора.
    #8
  3. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Има риск КС да го отмени! Електронното гласуване ще реши въпроса с гласуването на българите в чужбина. Проблемът със секциите е заради неспособността на българската държава да защити честността на вота. Важно е българите в чужбина да знаят, че те са част от българската нация. Време е и държавата да бъде на висотата на технологиите и да покаже, че и този хора имат същите прави като нас.

  4. nabl
    #6
  5. Сандокан
    #5

    Под натиска на ДС-патреотите законодателите газят конституцията и създават две категории български граждани. Обаче възмущението на ДПС е фалшиво. Това крило на ДС също няма интерес от гласуване в Турция, защото там гласовете вече не са ДПС. Така че Бойко обслужва проруските и ДС-интересите с тези ограничения.

  6. Явор
    #4

    nabl, Хората в UK не бягат от там заради некадърни политици, нисък стандарт на живот и административни неуредици.Не бягат за да работят и пращат обратно пари, а си харчат паундчета.Когато стигнем това ниво, тогава можем да коментираме конкретният им закон защото е свързан с горепосоченото и много други фактори.

  7. Apostol
    #3

    Защо ДПС и говорещия на странен език негов председател ще припкат в КС? Нали са Движение за Права и Свободи на всички българи, защо им е толкова свидно тогава населението в Турция? Аман вече. И от тях, и от всякакви "българи в чужбина"! Отишло нашето някога някъде, живее си там, гласува за тамошни управници, защото от тях зависи живеенето му там, ама иска и на нас да налага с гласа си кой да ин управлява. Аре стига! Който където живее - там гласува! Ще ми избират парламент и предидент Ахмед от Бурса и Пенка от някое испанско село!

  8. nabl
    #2

    В обединеното кралство ако си повече от шест месеца в годината извън кралството нямаш право да гласуваш тази година.Интересно защо никой от поданиците на нейно величество не плюе по държавата си, че му нарушавала гражданските права???!!!

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Трайчо Трайков Три акцента: - Човешките права не могат да бъдат второстепенни пред никакви политически обстоятелства. Това как България зачита човешките права, е записано в Конституцията. - Ако имаше съдебна система на място, щеше да има БНБ на място и нямаше да има КТБ. - Електронното гласуване ще реши въпроса с гласуването на българите в чужбина. Проблемът със секциите е заради неспособността на българската държава да защити честността на вота. Важно е българите в чужбина да знаят, че те са част от българската нация. Време е и държавата да бъде на висотата на технологиите и да покаже, че и този хора имат същите прави като нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.