Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десетки журналисти протестираха пред парламента срещу КФН

9 коментара
Десетки журналисти протестираха пред парламента срещу КФН
  • Част от протестиращите носеха маски с лика на шефа на КФН Стоян Мавродиев.
  • Журналист от врачанския в. "Зов Нюз" показва страници от изданието.
  • Изпълнителният директор на "Икономедиа" Галя Прокопиева и главният редактор на "Дневник" Велислава Попова.

Няколко десетки журналисти от различни печатни и електронни издания се събраха в понеделник пред сградата на Народното събрание в знак на протест срещу опитите на Комисията за финансов надзор (КФН) да упражнява цензура, налагайки колосални глоби на някои медии.

Става въпрос за решението на комисията да санкционира издателската група "Икономедиа" ("Капитал", "Дневник") със 150 000 лева заради твърдение, че фирмите "Водстрой 98" АД и "Промишлено строителство холдинг" АД са свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски. От своя страна КФН обявява твърдението за невярно, тъй като не фигурирало в декларацията на Пеевски пред Сметната палата.

Отделно от това "Икономедиа" бе глобена с още 10 000 лева за отказ на журналисти да разкрият източниците си, стоящи зад въпросната информация. Право, което е гарантирано директно от Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи.

Със 100 000 лева пък бе санкционирано врачанското издание "Зов Нюз" заради негов репортаж от опашка пред местен клон на Корпоративна търговска банка (КТБ) по време на банковата криза през миналото лято. Парадоксалното в случая е, че във въпросния материал са цитирани други медии, които обаче не са понесли глоби, сред които и сайтът "Пик".

Под "прицела" на КФН попадат още сайтовете Mediapool и "Биволъ". Първият има съставен акт от комисията за публикация от юни 2014 г., посветена на преодоляната криза с Първа инвестиционна банка (ПИБ). "Биволъ" попада под натиска на институцията, ръководена от Стоян Мавродиев, заради разкрития, свързани с ПИБ.

Демонстрантите пред парламента в понеделник носеха плакати с надписи "Цеко + КФН = Свободни медии", "Je suis Зов Нюз", "Мавродиев, на КОЙ служиш". Според протестиращите журналисти натискът, упражняван от КФН над въпросните медии, представлява безпрецедентна цензура, заплашваща пряко физическото съществуване на по-малки издания, като "Зов Нюз".

"Лично за мен поводът всъщност е доста по-голям, защото това наказание е симптоматично за отношението въобще на държавните институции към свободата на медиите. Показва пълно незачитане и това е нещо, което касае не само хората от "Капитал", не само всички журналисти, но и на практика всички нормални граждани", каза управляващият редактор на "Капитал" Алексей Лазаров.

"Събираме се, за да протестираме срещу продължаващите репресии срещу свободата на словото в България. За първи път се сблъскваме с прецедент преследването на свободното словото да се извършва от държавни институции в лицето на КФН", коментира и Асен Йорданов от сайта "Биволъ" и зам.-председател на Мрежа за свободно слово, организатор на протеста.

Протестиращите внесоха в парламента своя декларация до комисията по култура и медии, с която изразяват острото си несъгласие с опитите на КФН да цензурира отделни медии.

В същото време международната Асоциация на европейските журналисти (АЕЖ), обединяваща колеги от над 30 страни-членки на Съвета на Европа, се присъедини към позицията на АЕЖ-България по казуса с КФН и застава твърдо зад правото на журналистите да информират обществото и да не разкриват своите източници на информация.

"Рекордната глоба от 160 хил. лв, наложена на медийна група "Икономедиа” за публикации, окачествени като съставляващи пазарни манипулации, и за отказ от разкриване на източници на информация, е форма на безпрецедентна бюрократична цензура. А "специалната” санкция от 10 хил. лв. за двама журналисти, отказали да разкрият източниците си, крие сериозната опасност да бъдат унищожени от бюрократично своеволие и последните инструменти за разкриване на корупционни практики и злоупотреби", посочиха в своя позиция по казуса миналата седмица от АЕЖ-България.

Междувременно Българският медиен съюз, част от който са голяма част от собствениците на издания, получавали кредити от фирми, близки до мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, възропта в понеделник, че "Икономедиа" е спечелила проект за 3 млн. лева от фондация "Америка за България".

Членовете на съюза, учреден през 2012 г., когато изданията, свързани с Пеевски и майка му Ирена Кръстева, се отцепиха от Съюза на издателите в България, заявяват, че "за нас е категорично неприемливо едно издание да бъде "абонирано" за подобна подкрепа от страна на чуждестранна институция, защото такава обвързаност говори за определени зависимости, които нямат нищо общо със свободата на словото и пазарните принципи".

Отвореното писмо е адресирано от президента Росен Плевнелиев, парламентарния председател Цецка Цачева, премиера Бойко Борисов и американския посланик у нас Марси Рийс. В него се настоява за "пряк диалог с цялата българска медийната общност" между "Америка за България".

Голяма част от издателите, членуващи в Българския медиен съюз се оказаха финансирани с кредити от фирми, близки до мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, разкри разследване на "Протестна мрежа" през миналата година.

--------------------------
Тази публикация е създадена с помощта на Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието ѝ се носи от OBC и Mediapool.bg и по никакъв начин не изразява официалното становище на Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pipino
    #9

    Защо не протестират пред КФН???

  2. Kiril Manolov
    #8

    Оса,съгласен съм с тебе,но и ти самият казваш: 90 %! Значи трябва да изтъкваме имената и работата на останалите 10 %! А те също работят в нечии медии и водят интервюта със слушалки в ушите! Затова е необходимо да следим действията на тези,които се радват на журналистическо внимание,да помним събития,да правим изводи и да реагираме! А не е лошо и понякога да попрочитаме какво пишат чуждите медии за нас и за нашето "свободно слово".

  3. Umoren
    #7

    http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4253877

  4. Dacho Osata
    #6

    По принцип,над 90 % от българските журналисти са "журналистчета"са лицемерни,клякащи,кланящи и пишещи това,което им се нарежда.Задават удобни въпроси към една част от политиците,дори сами бързат да си отговарят преди инетрвюирания да не вземе да сбърка.истинските ЖУРНАЛИСТИ -професионалисти и със собствено мнение са рядко полезно изкопаемо в България.Корпоративната журналистика и присъдружните на някой политически партии журналисти са обладали медийното пространство от всякъде. Така че и тези и Пеевските медии и съози са един дол за дренки.Да слугуваш чрез журналистика на политици и партии е нещо като СОЛУНСКАТА МИТНИЦА!!!

  5. Apostol
    #5

    Даскале, Даскале, какви журналисти, човече! Пощенски кутии! С господари, които имат всякакви други бизнесинтереси, но не и интересите на свободното слово. Всички медии са някакви търговски дружества, които провеждат различни интереси. И се топят едно друго чрез медиите си. Или изпълняват политичес7ки поръчки чрез тях, за да получат облага от политиците. Честни медии, като "Вик - за свободни хора", само през 1924-25 година. Издаваш си го сам и пишеш истината. За което те изгарят в пещите на Дирекция на полицията. Някой чувал ли е името Йосиф Хербст?

  6. Борис
    #4

    КФН си превишава правата и се изживява като медиен надзор. КФН няма права към банковата система, а само към небанковата, а и КТБ и ПИБ са банки. Ето какво казва сайта на КФН за мисията на КФН: "Мисия и цели Комисията за финансов надзор: Основна мисия на институцията е да съдейства с юридически, административни и информационни средства за поддържане на стабилност и прозрачност на небанковата финансова система в България, както и да защитава интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица." Повече подробности за функциите на КФН има в Закона за КФН.

  7. join_alex
    #3
  8. daskal
    #2

    Медиите са последното убежище на демокрацията и гласността. Разбира се, че има поръчкови журналисти, медии и материали. Разбира се, че и медиите си имат господари, които служат на Мамона. Разбира се, че и медиите грешат. Но въпреки всичко - нямат алтернатива. Сетете се колко много институции бяха задействани заради медийни информации. Те наистина са четвърта власт и последна надежда за много онеправдани хора. Нека се замислим кой и как има изгода, когато са атакувани по такъв безпрецедентен начин.

  9. toma.belev.12
    #1

    Наказателното постановление за ZovNews.com e за четири думи в он-лайн публикация посветена на опашките пред ПИБ, а не пред КТБ. Парадоксалното е, че според Мавродиев, те са глобени не за тази публикация, а за публикация на друг конкрентен сайт от Враца, което вече става съвсем пародксално.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.