Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Детската кардиология е в криза заради недостиг на средства и кадри

Обгрижването на сърдечно болните деца е в риск, ако не се намерят решения

2 коментара
Детската кардиология е в криза заради недостиг на средства и кадри

Единствената специализирана клиника по детска кардиология и кардиохирургия в страната е изправена пред опасността да спре работа заради финансови трудности и недостиг на 20 медицински сестри. За това предупредиха в сряда от Националната кардиологична болница.

От там сигнализираха за недостига на сестри и опасността клиниката да спре работа на кръгла маса за проблемите в педиатрията още през октомври миналата година, но и до днес той остава нерешен.

Националната кардиологична болница е единствената структура в страната, която осигурява цялостното комплексно обгрижване на децата с вродени сърдечни малформации от раждането им до 18-годишна възраст. Това включва диагностика, съвременно лечение и проследяване, като годишно се хоспитализират в болницата 900 деца, оперират се 250 и се проследяват общо над 10 000 пациенти.

Вродените сърдечни малформации са най-честите вродени аномалии - засягат около 10 на 1000 живородени деца. Всяка година в света се раждат над 1 милион деца със сърдечни малформации и ако не се лекуват, около 30% от тях ще загинат до навършването на 1 година. В България годишно се раждат 500 - 600 деца с вродени сърдечни малформации, като близо 300 от тях се нуждаят от хирургично лечение.

Дългът на клиниката за миналата година възлиза на половин милион лева заради разликата в приходите и разходите ѝ, а ниските заплати не позволяват привличането и задържането на високо квалифициран персонал, какъвто е необходим за работата ѝ.

"Нашата дейност води до постоянни финансови загуби, което се дължи на изключително тежката патология, продължителен болничен престой, многоетапно и често комбинирано лечение и хроничното недофинансиране от НЗОК", обясни д-р Стоян Лазаров, началник на отделението по хирургия на вродени сърдечни малформации.

Началникът на Клиниката по детска кардиология проф. Анна Кънева обясни, че тежката патология и голямата отговорност, която се изисква от медицинските сестри в тези отделения, в съчетание с разкриването на много частни болници, е довело до масов отлив и напускане на медицински сестри от клиниката.

"Обгрижването на сърдечно болните деца разчита на високи технологии и е свързано с големи разходи за апаратура, консумативи, инфраструктура, за обучение и специализация на персонала. В последните години Министерството на здравеопазването отдели средства за цялостен ремонт на отделението по детска кардиология и подобри значително битовите условия. Създаден е самостоятелен детски кардиологичен консултативен блок, а чрез дарения се осъвремени част от апаратурата", посочи Кънева, но допълни, че проблемът с персонала остава.

Тя коментира, че никъде в света детската кардиологична помощ не се самоиздържа и е необходимо подпомагане от страна на държавата за тази високо специализирана дейност.

С оказване на помощ се ангажира председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова, но посочи, че очаква конкретни предложения от страна на лечебното заведение.

Очаква се при преговорите за Националния рамков договор между Лекарския съюз и здравната каса да бъде договорено увеличение на цените на педиатричните клинични пътеки, които са едни от най-зле финансираните и това води след себе си до застрашителен отлив на специалисти от професията.

Въпреки проблемите, на 9 февруари (петък) по повод Седмицата на вродените сърдечни малформации в Националната кардиологична болница ще се проведе Ден на отворени врати.

В Клиниката по детска кардиология и отделението по хирургия на вродените сърдечни малформации от 8 до 14 часа ще се извършват безплатни медицински прегледи на деца. Желаещите трябва да се запишат предварително на телефони: 02/9211 211; 02/9211 330; 02/9217 160; 02/9217 161. Прегледите ще се извършват в консултативния център.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  2. Лизи Гугуткова
    #1

    В "Света Екатерина" работи Доц. д-р Пенчо Кратунков. Утвърден специалист в областта на Детската Кардиологията и Вродените сърдечни малформации. Специалности: – Педиатрия – Детска Кардиология

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.