Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дилемата на Путин: да премахне ограничението за президентските мандати или да си избере приемник

13 коментара
Дилемата на Путин: да премахне ограничението за президентските мандати или да си избере приемник
С най-доброто си представяне на избори в цялата си политическа кариера, президентът Владимир Путин бе преизбран с лекота за следващия си шестгодишен мандат, но тягостният въпрос какво ще стане след края на неговото управление вече се задава на руския хоризонт.
 
В изявата му след изборната победа в неделя, Путин незабавно бе попитан какви са му плановете за след 2024 година. Питането беше отражение на неспокойствието в Русия заради въпроса с приемствеността, който ще бъде основна част от политическия пейзаж в близко бъдеще.
 
Путин събра близо 77 процента от вота, полира имиджа си на лидер, радващ се на огромна обществена подкрепа. Това ще му даде повече поле за маневриране при обмислянето на избора си: да подготви надежден приемник, да премахне ограничението за максимален брой последователни мандати или да създаде нов властови пост, за да може да продължи да дърпа юздите, след като приключи четвъртият му мандат.
 
Всички тези опции ще останат на масата и Путин вероятно ще почака още няколко години, преди да направи избора си.
 
Запитан дали може да подеме инициативата за промени в конституцията, той отговори с характерната си сдържаност и каза, че "още" няма планове. Също така се присмя на идеята да си вземе шестгодишна почивка, след което отново да стане президент през 2030 г.
 
"Това е малко нелепо, нека пресметнем. Да стоя на власт докато стана на 100 ли? Не!", каза той. 
 
Александър Баунов, анализатор в Московски център "Карнеги", каза, че ще бъде добре за Путин "да напусне президентския пост с рекордно висок резултат", тъй като теоретично това е последният му президентски мандат.
 
"Последният му мандат на този пост. . . ще бъде период на преход във властта. Много по-лесно е да влезеш в този властови преход, когато имаш този особено висок резултат", каза Баунов. През последните няколко години Путин методично сменя членовете на кабинета и губернаторите на административно-териториалните единици на Руската федерация. Някои от тях, например губернаторът на Тулска област Алексей Дюмин, на 45 години, и министърът на икономическото развитие Максим Орешкин, на 35, са спрягани за негови потенциални приемници.
 
Скептици отбелязват обаче, че макар и Путин да възнамерява да остане на власт, Кремъл може умишлено да насърчи раздухването на слухове за негов приемник, за да види как елитите и широката общественост ще реагират.
 
Шестдесет и пет годишният руски лидер остава в добра физическа форма, продължава да играе хокей на лед и да се занимава с други активни дейности, така че може да бъде достатъчно здрав да продължи и след 2024 година.
 
Ходът на китайския лидер Си Цзинпин да премахне ограничението за максимален брой президентски мандати може да се окаже изкушаващ пример за руския лидер. Си бе един от първите чуждестранни лидери, които поздравиха Путин за победата.
 
Путин спази ограничението от максимум два последователни мандата, когато през 2008 г. зае премиерския пост и остави дългогодишния си сътрудник Дмитрий Медведев да служи като президент по заместване за четири години. Путин обаче бе недоволен от представянето на Медведев, особено заради решението му да позволи на Запада да предприеме военни действия в Либия, които доведоха до падането от власт и смъртта на дългогодишния лидер Муамар Кадафи.
 
След като си върна президентския пост през 2012 г. Путин се фокусира върху укрепването на руското влияние в света и смело се опълчи на Запада. Връхна точка на тази политика бе руската анексия на Кримския полуостров през 2014 г. и подкрепата за сепаратисткия бунт в Източна Украйна - действия, които доведоха до западни санкции и предизвикаха напрежение, каквото не бе виждано от времето на Студената война. 
 
Путин се самоизтъква като защитник срещу ръководените от САЩ заговори Русия да бъде изолирана и отслабена. Тъй като тези обтегнати отношения със Запада не дават никакви признаци на подобрение, трудно бихме си представили как той ще напусне поста през 2024 г.
 
Въпреки че тези конфронтации изостриха икономическите несгоди на Русия, те засилиха патриотичните настроения в Русия и увеличиха подкрепата за Путин.
 
"Ако руски лидер е добре дошъл и приет като. . . личен приятел, ако се усмихва от сутрин до вечер редом до различни западни лидери, това поражда подозрения тук у дома", каза Баунов. "Но ако руски лидер е силно критикуван от Запада, от медии и политици, това означава най-вероятно, че той прави всичко по силите си да защити националните интереси на Русия".
 
Татяна Орлова, 67-годишна пенсионерка от Санкт Петербург, гласувала за Путин, го нарича "защитника на нашата родина, който възкреси армията, върна Крим на Русия и вдигна Русия на крака".
"Моля се на Бог за него", добави тя.
 
Въпреки че опълчването срещу Запада се възприема добре от руснаците, има спад в стандарта на живот, предизвикан от комбинирания удар от санкции и ниски цени на петрола. Мнозина са недоволни от работата му във вътрешен план и очакват от него да повиши заплатите, да оздрави боледуващите здравна и образователна система и да модернизира разпадащата се инфраструктура.
 
"Преди шест години всички бяха добре финансово, хората купуваха коли, апартаменти", каза 34-годишната Ирина Коровина, която е гласувала в Екатеринбург за Путин. "Сега нещата са по-трудни. Хората пестят от храна, от дрехи. Иска ми се нещата да станат пак такива, каквито бяха".
 
По-рано този месец Путин постави за цел 50-процентно увеличение на руския БВП на глава от населението до средата на следващото десетилетие, но не даде много подробности как може да бъде постигнато това. В речта си за състоянието на нацията той размишляваше върху опасенията, че Русия ще изостане от други страни, ако не прави повече иновации.
 
"Вече имахме две икономически кризи, предизвикани от прекомерното разчитане на петрола и газа: през 2008-2009 г. и през 2014-2015 г. цените на петрола се сринаха", каза Крис Уефър от консултантската компания "Макро".
 
"Малко като в цитата от Оскар Уайлд, "Един път е зла участ, втори път изглежда небрежност", но в случая на Русия два пъти бе зла участ, а третият ще изглежда като небрежност", каза Уифър. "Мисля, че правителството отчаяно се бори да не допусне да бъде отново свръхзависимо от петрола и газа".
 
Обещанията на Путин да избави постепенно Русия от огромната ѝ зависимост от износа на петрол, газ и други суровини надали скоро ще се реализират и плановете за насърчаване на икономическия растеж може да се окажат трудни за прилагане. Въпреки това икономическите проблеми вероятно няма да представляват значителна заплаха за неговото управление.
 
В Русия понякога има на отделни места протести заради икономически проблеми като намаляване на заплатите, но няма национално движение и много профсъюзи са под контрола на работодателите.
Изборите в неделя още повече маргинализираха разделената опозиция. Дори сигналите на много места за незаконно пускане на допълнителни бюлетини в урните и жалбите от наблюдатели и опозиционни активисти за принуждаване на гражданите да гласуват, за да увеличат избирателната активност, няма да накърнят победата на Путин в очите на повечето руснаци.
 
"Поне ще имаме стабилност - това все пак е нещо", заяви 20-годишната студентка Екатерина Корнилцева в Екатеринбург, също гласувала за Путин.
 
Елена Соловьова от Санкт Петербург, 43-годишна мениджърка, каза, че е гласувала за други в минали избори, но този път е дала гласа си за Путин, защото "не желая никакъв срив, който да влоши живота ми или този на децата ми".
 
В краткосрочен план Путин може да направи промени в правителството и структурите за сигурност, за да изпробва нови имена и да прецени дали са годни за негови приемници.
 
Те вероятно ще са млади технократи, "които нямат политическо минало и идеологически пристрастия", каза базираната в Париж анализаторка Татяна Становая.
 
Ако не намери сериозен кандидат до средата на мандата си и вижда пред себе си "страх и безпокойство. . . то Путин ще се изкуши още повече да остане на власт", добави тя.
 
 
По БТА. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #13

    Дилема ли ???!!! Никаква дилема не стои пред този кгб-мушмурок - това е "дилема"!!! Справка - си цзин пин ...

  2. ktn
    #12

    Първият признак на една диктатура е промяна на конституцията в интерес на един човек. Изтекоха два мандата на путин и смениха конституцията - не два мандата по 4 год, а два по 6 години. Понеже тази нова форма на президентска власт се различава от предишната, му се полагат още два мандата. Две години преди края на настоящия мандат, пак ще сменят конституцията. Интересно на колко години. Сигурно на осем.

  3. Дeжурный офицер:
    #11
  4. Schopenberg
    #10

    Западният свят преминахме с лекота и без проблеми през наложените на лица и структури в Русия санкции. Слабо ни вълнуват жалките санкции на Путин, безсмислени и в ущърб на самите му поданици. Нищо от предизборните му сказки и анимации не е жизнено. Изводът е, че всичко интересно ще се случва при нас. Както се вижда, влиятелните ни хора се отнасят с безразличие към мелодрамата "Путин президент". Чак през 2028-2030 та г. може и да проявим интерес, ако си струва и има защо.

  5. Entdecken
    #9

    Трябвало да правят повече иновации - в Русия създаването на иновация излиза два до десет пъти по скъпо отколкото ако я закупят разработена. Това се дължи на огромната корупция разхищения и неефективно управление. Освен това научния потенциал на страната не се състои от гласоподавателите на путим - повечето са от републиките - какъвто е и случая с т.н. Новичок създаден от волжски българин. С две думи тежко му Путлер - не му е перспективен матряла - много иска но дава само фира...

  6. Преслав
    #8
  7. Bлaдo
    #7

    най- ми хареса една бабушка, която каза: "президентът всичко е зacpaл, но сега ще изберем пУтин и той всичко ще оправи"... ... ...грамотни хора - разбират ги тия работи... :-)))

  8. olja501013
    #6

    Той няма избор: или властва, или смърт...Законите на мафията.

  9. Лизи Гугуткова
    #5
  10. Преслав
    #4

    Щото знаете какво обичат руските младежи :) Българските младежи например обожават Радан Кънев и Атанас Атанасов!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.