Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Директорът на Софийската математическа гимназия отказва да подаде оставка

1 коментар
Директорът на Софийската математическа гимназия отказва да подаде оставка

Директорът на Софийската математическа гимназия (СМГ) Антони Стоянов отказва да подаде оставка, както поиска в четвъртък работодателят му - началникът на Регионалното управление на образованието Ваня Кастрева. Образователното ведомство поиска Стоянов да се оттегли след напрежение в училището, предизвикано от уволнението на учител.

В тази ситуация ще се изчака да приключи отпускът на Стоянов и ще започне процедура по дисциплинарното му уволнение. Повод за него е проверка на образователното министерство, която установила нередности в училището.

Категорично отказвам и няма да подам оставка. Ще продължа да работя в интерес на децата от Софийската математическа гимназия, заяви директорът Антони Стоянов пред "България ON AIR" тази сутрин.

Конфликтът в СМГ започна след уволнението на учителката по математика Петя Тодорова. Според директора тя е уронила престижа на училището, след като е дискриминирала негови ученици на състезанието "Европейско кенгуру". Тодорова била в една от оценителните комисии на надпреварата, а според директора до финалния ѝ етап не били допуснати възпитаници на СМГ. Родителите обаче не са съгласни с това обяснение, защото ученик от СМГ от нейния клас е победител в националния кръг на "Европейско кенгуру".

В петък зам.-министърът на образованието Таня Михайлова нарече пред bTV мотивите за уволнението на Тодорова "граничещи с абсурда", а поведението на директора "недопустимо". Прекратяването на договора на преподавателката доведе до протести на родители.

"От 12 юли се занимаваме с този конфликт. Има протести, недоволство на родители. Тези протести са за уволнението на един учител, който се е доказал и работи. По-важното е, че се получава разединение в училище, противопоставяне на учители, на родители, има опасност учениците да се включат в този конфликт", коментира зам.-министър Михайлова. Тя добави, че от министерството не можели да се свържат с директора на гимназията, тъй като телефонът му бил изключен.

Според Михайлова единственият ход на министерството е в деня, в който отпускът на Стоянов изтича, да му бъде връчено искане за писмени обяснения и оттам нататък да се спази процедурата по Кодекса на труда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #1

    Кой определя вината на един учител? И защо след всяко едно уволнение следват стачки, протести, медийно раздухване? Има си установен ред. Ако учителката оспорва вменяваната и вина да се обърне към съда. Така е редно. Не е редно да се оказва психичен натиск върху ръководителя и, ако той е сметнал, че е виновна. Само че ние свикнахме по другия начин. По лесен е, особено ако имаш някой зад гърба си или можеш да сформираш протестна група. Сега предполагам ще има контрапротести. Кой ще определи на чия страна е правото?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.